Diğer Şehirler

Van Gezisi ve Kahvaltı

Van‘da ikinci gün sabah çok erken başladı. Van’ın en ünlü isimlerinden Yusuf Konak beyefendinin kahvaltı salonuna konuk oluyoruz. Onlarca çeşit peynir ve kahvaltı. Esprileri ve sürekli durmadan söylediği manileri ve sorduğu bilmecelerle ödüllendirdiği ve küçük hediyeler sunduğu müşterilerinin yüzünde gördüğü bir gülücüğe “Güzel İnsan” demesi…

The second day at Van started so early. We went to the breakfast place of Yusuf Konak, one of the most famous names of Van. The owner and the place are so kind and they have a nice and warm conversation, they make jokes and award the guests with little presents and call them “Nice Person” after a beautiful smile…

Kavut, mırtoğa gibi farklı tatlar.. Tam taze ekmekler…Van’a özgü Otlu peynir

Lots of different kinds of tastes… Fully fresh bread… Van’s special herby cheese

Daha ne diyeyim :-) –> www.agzimintadi.com ‘dan Hakkı’nın kulağı çınlasın ! Bu seferde benden bu güzel lezzetler

What can I say more  -> www.agzimintadi.com Hakki, I hope your ears are burning! Now I give some delicious amazing examples.

Gerçekten çok güldüğüm ve yediğim bir sabahtı… http://www.bakhelebak.com/tr/ Internet sitesinden tüm detayları alabilirsiniz ama sizler için çektiğim resimler ise ağzınızı sulandırmaya yetecek sanırım :-)

It was a morning that I ate and laughed a lot… http://www.bakhelebak.com/tr/ You can reach all the details from here, but I guess the photos that I took for you would be enough to make you lick your lips 


Tags: Van, Otlu Peynir

Van Akdamar Kilisesi – Van Akdamar Church

Ne haftaydı ama.. Cumartesi sabahı 5 günlükharika bir CENEVRE tatili… Üstüne 8 saat sonra iş için VAN‘a uçuş… Cenevre’deki foto arşivim 500 adet ve ayıklayıp bölüm bölüm sunmadan önce Van ilimizdeki 24 saatlik serüvenimden bahsetmek isterim. Önce hızlıca bir iş günü atlattım… Sunumlar , harika insanlar …Daha sonra Merit Şahmaran otelimizden 34 km uzaklıktaki Van Akdamar adasına ulaşacak iskeleye hareket ettik. Şansıma hava muhteşem. Tekne hemen hareket etti ve 15 dk sonra Akdamar Klisesinin olduğu adadaydık.

What a week! From Saturday morning, I had a great Geneva holiday… On the top of that 8 hour flight to Van for business… Before presenting Geneva articles with the selected photos among 500 of them, I would like to talk about my 24-hour experience about Van. First of all, I had a very quick business day… Presentations, great people… After that we took off for the ferry that would take us to Van Akdamar Island. I was lucky that the weather was great. The ferry took off and we were at the island where there was Akdamar Church after 15 minutes.

Klise restore edilmiş ve ziyarete müze olarak açılmış. İçeride çok beyefendi ev bilgili güvenlikçi arkadaşlar var. Sürekli oalrak Ermenistandan ve Fransadan ziyaretçiler var. Van Gölü üzerinde Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılan ve Ermeni mimarisinin önemli eserleri arasında yer alan kilise, Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı ihaleyle Kartalkaya firması tarafından 2006’da başlayan çalışmayla restore edildi.

The Church was restores and reopened as a museum for visitors. There were securities who were real gentlemen. The church has a lot of visitors from Armenia and France all the time. This church was made with the order of Vaspurakan King Gagik I for the Red Cross on the Van Lake between 915 and 921 by Pirest Manuel and it is still among the important pieces of Armenian architecture. It was also restored by Kartalkaya on 2006.

Klise ibadete kapalı. Ancak mum yakmaya izin veriliyor. Kliseye giriş 2 YTL. Feribota para vermediğimiz davetli olduğumuz için öğrenemedik ancak çok pahalı olduğunu zannetmiyorum. Klise manzaralı deniz motorunun terasında fotoğraf çekmek ve çay yudumlamak çok keyifli.

The church is closed worship but it is allowed to light a candle. The entrance fee is 2 TL. I don’t know the fee for the ferry since we were special guests but I don’t suppose it is too much. It is such a fun to have some tea and take some photos on the ferry with the church view.

Dip Not: 23 Nisan’da Ermenistanda kutlanan Sözde Ermeni Soykırımı törenlerinde Şanlı Türk Bayrağımız ayaklar altında alınırken ben bir gün sonra dünya mirası bu kiliseyi ziyaret edip tarihe göz attım. Yorumsuz…

Side Note: I went there to check out the history at 24th of April which was the day before the ceremonies in Armenia for so-called genocide where the great Turkish flag was underfoot… No comment… 

TÜM FOTOĞRAFLAR İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ – CLICK FOR ALL OF THE PHOTOS

AKDAMAR KLİSESİ (AKDAMAR CHURCH):

Van-Tatvan karayolundaki iskeleden yirmi dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşılan Akdamar Adası orijinal kilisesi ile tanınmaktadır. Van’a 55 km. uzaklıktadır. Akdamar Kilisesi yörede hüküm süren Vaspurakan hanedanınca, Kral I. Gakik tarafından M.S. 915-921 yılları arasında Mimar Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. Kilise merkezi kubbeli, dört yapraklı yonca biçimli haç planında olup kırmızı kesme tüf taşlarıyla inşa edilmiştir.

Akdamar Island is known with its original church where you can reach with a 20-minute ferry ride from the seaport of Van-Tatvan highway. It is 55 km far from Van. The church was made with the order of King Gakik I in 915-921 to Architecture Priest Manuel. It was built with a central dome and with a 4 leaf clover shaped cross, decorated with red shear pieces.

Yapının dışındaki taş kabartmalarda İncil ve Tevrat’dan alınan dini konuların yanı sıra, dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri, insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiştir. Bu kabartmalarda Orta Asya Türk sanatının yoğun etkilerini taşıyan 9. ve 10. yüzyıl Abbasi Sanatı’nın etkilerini görmek mümkündür.

On the embossments outside the building, there are so many figures from Bible and the Old Testament, hunting scenes, human and animal shapes and carnal issues. With these embossments, it is possible to see the effects of Abbasi Art from 9 and 10th century which had the Asian Turkish artistry.

Kilise duvarlarının iç yüzeyleri günümüzde hemen hemen kaybolmaya yüz tutan dini konulu fresklerle bezenmiştir. Bu duvar resimleri yöredeki en kapsamlı ve en erken tarihli örnekler olarak ayrı bir önem taşırlar.

The inside walls of the church are full with the religious frescos that are fading away. These wall paintings are also important in terms of being among the oldest historical examples.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Akdamar_Adas%C4%B1

Tags : Van, Van Akdamar Kilisesi

2 Yorum

2 Comments

  1. Misafir

    Eylül 15, 2008 at 2:50 am

    Valla Emre ağzının tadı\’nı biliyorsun! Ben de Van\’a Barış Bezel ve Göksel Korkut ile gittiğimde Bak Hele Bak ve Yusuf beyi keşfetmiş, hem yemiş hem eğlenmiştik. Tam isabet olmuş seçimin. Hakkı Arıkan http://www.agzimintadi.com

  2. Misafir

    Eylül 15, 2008 at 2:50 am

    Sevgili Emre Van sunumunu gördüğümde heyecanlanmadım desem yalan olur. Projelerim içerisinde yer alan Van Gölü,hayata geçmeyi sabırsızlıkla bekleyen projelerden. Çok yakın zamanda hayata geçirmeyi düşlediğim bu proje senin sunumun da yaınladığın fotoğraflarla daha bir heyecanla pekişti diyebilirim. Yüreğim ve Sevgimle. Can DEDE

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı