Bisiklet

Ve Nihayet Delmece Yaylası – And Finally Delmece Plateau

Evet Nihayet diyorum çünkü Gerek Alper Kılavuz , gerekse Aydan Çelik abi beni kesecekler biliyorum ama 1 yıl önce yaptığımız geziyi şimdi yazıyorum. :-) Evet biraz geç oldu ama temiz olsun diye bol resim ekliyorum.

Yes! Finally! Because I’m writing now about the trip which we have made a year ago and both Alper Kılavuz and Aydan Çelik would kill me because of the delay. Yes, it is a little bit late but I add many photographs so that they catch up.

Yolculuğumuz 5 kişilik ekibimiz ile Pendik IDO Feribot terminalinde başlıyor. Buradan feribot ile Yalova, Çınarcık üzerinden Delmece yaylası daha sonrada aynı rotadan dönüş var. Yolculuğa poğaçalı, çaylı bir şekilde başlıyoruz. Daha sonra inip pedallamaya başlıyoruz. Yalova bir bisiklet şehri . Defalarca bisiklet turlarıma çıkarken yalova içinden geçtim. Her sabah bir eksiğimi suyumu vs orada tamamlarım. Severim kendisini :-) Yıllar boyu Aydınkent’te yazlıkta kalmamdan dolayı çok severim Yalovayı.

Our travel began in Pendik IDO ferry terminal with our 5 person group. We arrived at the Delmece plateau through the way of Yalova and Çınarcık and turned back following the same course. We started to our journey with pastries and tea. Then we began to pedal. Yalova is a city of bikes. I have passed through Yalova many times before during my bicycle touring. I restock my needs and water there every morning. I like it. I love it so much because I have stayed in Aydınkent for many years.

Delmece yaylasi feribot

Daha sonra ekibin performansı muhteşem olduğundan ben birazgerilerde kalıyorum. Yalova’dan Çınarcık’a yaklaşık 10km. Daha sonra Delmece yaylası yoluna kadar ise 4-5 km gidiyoruz. Mavi yeşil Tabelalar var. Bu tabelalar Marmaranın bu yaylalarla dolu trekking ve doğa turları yapılabilecek alanlarını simgeliyor. Haftasonları bu bölgeye gitmenizi tavsiye ederim.

Because the performance of the group was awesome, I fell behind. The distance between Yalova and Çınarcık is almost 10 kilometres. Later, we covered 4-5 kilometres distance until we arrived to Delmece plateau. There are blue and green signs. These signs symbolize the places of Marmara being full of plateaus in which trekking and nature tours can be made. I suggest you to go there in weekends.

Delmece yaylasi çınarcık yolu Delmece yaylasi-cinarcıkta hazırlıklar Alper Kılavuz

Alper’in formasına bayılıyorum.Böyle renkli bisiklet formaları her zaman çok fazla ilgimi çekiyor. Daha onsra son su ihtiyacımızı giderip yola başlıyoruz. Muazzam bir yokuşlu yol. İnanılmaz yorucu. Ama ağaçlar arasında giderken sıcağı bile unutuyor insan. Yollarda gölge olan yerlerde ormanın sessizliğine dalıp gidiyoruz.

I loved Alper’s sports gear. I have always been so interested in colourful bicycle gears like this. After we met our water demand, we set off. It was a great uphill road and also extremely tiring. But you can even forget the hot weather while going among trees. We gazed at the silence of the forest in shadowy places.

Delmece yaylasi su molası Delmece yaylasi su molası Delmece yaylasi-mola

Yolda su içilebilecek 2-3 çeşme var. Buz gibi su inanılmaziyi geliyor. Kendi başlarına dolaşan Mandalar ve pikniğe gelmiş insanlar dışında yollar boş. Belirli bir noktadan sonra Milli Park gibi bir alana geliyoruz. Bu alanda yürüyüş parkuruna bisiklet sokmuyorlar. Elimizde götüreceğiz diyoruz dinlemiyor natomermernatokafa bekçi :-)

On the road, there are 2-3 water fountains that you can drink. It was cold as ice and did so well. Except for cows which wander around on their own and people who came for picnic, the roads were empty. After a while, we came to a place like a National Park. Bicycles aren’t allowed on the walking track. We said that we would not ride it but the gateman did not understand it.

Delmece yaylasi-orman

Delmece yaylasi-yol Aydan abi ve engeli Delmece yaylasi-yol

Delmece yaylası hakkında biraz ek bilgi…

More Information about Delmece Plateau…

Alıntı(Source): http://www.yalova.gov.tr/harita/delmece/anasayfa.htm

Yalova’nın en çok tanınan yaylaları, Kocadere ve Teşvikiye beldelerinin güneyinde yer alan Erikli ve Delmece yaylalarıdır. Delmece Yaylası Çınarcık İlçesi’ne bağlı Teşvikiye Beldesinden çıkılan ve sahilden 17 km içeride, tamamı asfalt yol olan ve çok geniş düzlük bir alanı kaplayan, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

The most well-known plateaus of Yalova are Erikli and Delmece plateaus which are located in the south of Kocadere and Teşvikiye towns. Delmece plateau is from Çınarcık district and located in 17 kilometres inland from the shore. Asphalt roads are everywhere. It takes a very wide and straight place and has unique natural beauties.

Bu büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan çeşitli ağaç türlerinin, yakın çevresinde şelalelerin ve “dipsiz göl” olarak bilinen derin bir krater gölünün bulunduğu doğa harikası’nın yanı sıra “şifalı su” diye bilinen birde içme su kaynağı vardır. Ayrıca Teşvikiye beldesi’nde bulunan Delmece Yaylası doğal yürüyüş parkurları ile farklı doğal güzellikleri yaşayarak ulaşabileceğiniz seçenekler sunması bakımından çok ilgi çekicidir. Delmece Yaylası alanı 400 dönüm olup, üzerinde 60 hane ahşap ve 20 hane kargır bina bulunmaktadır. Yaylanın bulunduğu alanın tamamı 2/B orman arazisi kapsamındadır.

There are various tree types which consist of pine, oak, chestnut and lime tree and also a crater lake which is known as “bottomless lake” besides a drinking water source which is known as “healing water”. Moreover, Delmece plateau which is located in Teşvikiye town is very attractive in terms of its natural walking tracks and many options by which you can experience different natural beauties. The area of Delmece plateau is four hundred dunam and contains 60 wooden and 20 masonry buildings. The complete field is as big as half of a forest land.

Faydalı Bağlantılar ( Useful Links )

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=23450
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1414.0

Böğürtlen Canavarı

Delmece yaylasi Delmece yaylasi-dinlenme tesisleri Delmece yaylasi-ayran gözleme keyfi

Yoldaki dinlenme tesisinde nefis gözleme, ayran yutup, terimizi kurutma gibi işlerimizi yapıyoruz. Sonra ver elini dipsiz göller mesire alanı. Buradaki 2 göl kenarında çok sinek olmasa harika bir kamp alanı olabilirdi. Zaten yol kenarındaki çöplerden ve halkımızın devam eden duyarsızlıklarından bile bahsetmeyeceğim. Su şişemin kapağı dşünce bile 1km yolu geri gidip almışlığım vardır. Bu çöp hikayesine çok kızıyorum.

In the way station, we devoured pancakes and buttermilk and took a rest. Then our direction was bottomless lakes picnic area. If there weren’t many flies around the two lakes in here, it would be a great camp area. I won’t mention the garbage by the wayside and constant indifference of our people. Even when the cap of my bottle fell, I took it by returning one kilometre back. I’m so angry about this garbage matter.

Delmece yaylasi Delmece yaylasi delmece_yaylasi-dipsiz göller

Yaylanın son durakları. Muhteşem bir düzlük, buz gibi bir su ve köy ekmeği fırını… Burada dinlenmeye bırakıyoruz kendimizi. Rakım 700 metre ve pendikten bu yana gelinen toplam yol 64km.

The last stations of the plateau. A great level area, water cold as ice and the bake house of village bread… We left ourselves to rest here. The altitude is 700 metres and the complete distance from Pendik is 64 kilometres.

Rakım

Delmece yaylasi Delmece yaylasi-su Delmece yaylasi

Buradan sonra dönüş eziyeti başlıyor. Harika bir downhill ile esenköy bölgesine inmeye çalışırken arkadaşlar çok hızlı gidiyorlar ve benim 2 kere lastiğim patlıyor. İkincisini de tamir ettikten sonra bir 3.sü ile yıkılıyorum. Çünkü dış lastiğim yarılıyor.Ben dönüşün zevkini çıkaramıyorum kesinlikle.

Then returning pain started. While trying to go to Esenköy region with a great downhill, my friends went too fast and my tyre blew two times. After mounting the second, I broke down with the third one. Because the outer tyre ripped. I didn’t enjoy returning at all.

Delmece yaylasi-köy ekmeği Delmece yaylasi Delmece yaylasi-fırın

Rotanın bu kısmındaAydan Abi’de olan birfotoğraf vardı bulursam ekleyeceğim. Onbinlerce pet şişeden olşumuş bir yol. Çingenelerin topladığı bütün petşişelerin yığıldığı bir çöp alanı. Görünce gerçekten şok olmuştum. İnanılmaz bir görüntü idi.

There was a photograph in this part of the route and if I find, I’ll add it. A road consisting of tens of thousands of plastic bottles. A garbage dump in which all plastic bottles being gathered by gipsies are amassed. I was really shocked when I saw it. It was an unbelievable view.

Rotanın 2 saatlike kısmını elimde bisiklet şeklinde geçiyorum. Aşağıda bir kamyonete biniyoruz ve biraz tatsız tutsuz bir şekilde Feribota yetişiyoruz. Eve gece 23:00’te varıyorum ama ne eğlence idi.

I passed the 2 hour part of the route with a bicycle in my hands. We got on a pickup truck and caught the ferry as dull as ditch water. I arrived at home at 11pm but it was such an enjoyable trip.

Delmece yaylasi-son görüntü

Bisikletin son hali :-(

The last state of the bicycle :-(
Patlak Lastik

Tags : Delmece Yaylası,  Aydan Çelik, Erikli Yaylası, Delmece Yaylası, Dipsiz Göl, Şifalı Su


2 Yorum

2 Comments

 1. aydan celik

  Mayıs 23, 2009 at 9:51 pm

  Ne gundu hakikaten…
  Eve tek parca halinde donduk ya, ona sevinmistim ben :)

 2. Mesut Bayrak

  Nisan 18, 2011 at 1:28 am

  Dostum bir sonraki tur için haberdar edebilir misin ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı