Fransa

Bordeaux

Fransa’dan aldığımız Vize’den dolayı günübirlik Fransa’nın bir şehrine girmemiz gerekti. Bordeaux yani Bordo şehrine Londra’dan kısa bir uçuş ile gidebileceğimizi öğrenip ilk defa valiz olmadan küçük bir sırt çantası ile güneşli bir havada Bordo şehrini gezdik… Kısaca 1 tam gün içinde neler yapabilirsiniz özetlemek isteriz.

BORDEAUX e

Sabah

12 Cours du XXX-Juillet sokağındaki Turizm ofisine ulaşın ve gerekli harita ve bilgilerinizi alın. Bordo havalimanından şehre otobüsle ulaşmak hem çok ucuz hem de 45dk gibi kısa bir süre. Her daim şehrin meydanından otobüs kalkıyor. Café Napoleon III ‘de erkenden kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Burası şehrin göbeğindeki Triangle-d’Or a çok yakın. Eskiden koloni ticaretinin çok sık yapıldığı bir mekan.  Via the Place-des-Quinconces denilen nehir kıyısı simdi kurtarılmış depo mekanları ve yürüyüş alanları ile çok önemli. Sıcak çıkmadan gezmenizi öneririz. Daha sonra Palais-de-la-Bourse a doğru yürüyün. Burası eskiden değiş tokuş yapılan bir zamanın ticari borsası. Burada bile o zamanlar saçlara peruk takmak ve güzel giyinmek çok önem arz etmekteydi.

BORDEAUX k

Gotik mimarili St Michel kilisesini gördükten sonra Rue Rousselle sokağına devam edin. Burası tuzlanmış balık ticaretinin merkezidir. 16. yy filozofu Michel de Montaigne bu sokak 25 numarada yaşamıştır. Buradan Cours Alsace-et-Lorraine geçip harika St André Katedralini görünüz. İngilizlerin Bordeaux’u yönettikleri zaman yapılmıştır. Yakındaki Musée d’Aquitaine, 20 Cours Pasteur sokağında yer almakta ve ücretsiz olup harika tarihi koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Bordeaux’da bir müze gezecekseniz, o burası olmalı.

BORDEAUX d

Öğlen

Yemek için bir kaç önerimiz var. Deniz mahsulleri ağırlıklı gitmenizi öneririz. Şarap için ise söyleyecek sözüm yok. Şarabın Avrupa’daki en önemli şehirlerinden biri burası…

BORDEAUX l

Akşam Üstü

St Pierre bölgesini gezin. Burası tarihi ve eski bir çok kiliseye ev sahipliği yapmakta. Küçük meydanlar, eski sokaklar, güzel kafe ve barlar burada bulunuyor. Rue Ste Catherine en önemli caddelerden biri. Burada alışveriş yapabilirsiniz. Chartrons bölgesi alışveriş için enteresan dükkanlar barındırmakta. Daha önce bahsettiğimiz gibi depodan dönüştürülmüşler. quaidesmarques.com/bordeaux. Önemli müzelerden Musée d’Art Contemporain ise 7 Rue Ferrère adresinde ve girişi €5.

BORDEAUX j

Akşam

Artık güzel bir akşam yemeğini hakettiniz sanırız. Biz meydanda bulunan Grand Otel De Bordeux’da akşam üstünü kahve içerek ve sıcaktan korunarak geçirdiğimizden bu otel’in davetlisi olarak tepedeki güzel Meksika temalı geceye uçağımızdan önce kısaca katıldık. Teras’lar Bordeaux şehrinde görülmesi gereken yerler. Otellerin teraslarını denemenizi öneririz.
Yemek için ise gitmedik ama araştırmalarımız Le Chapon Fin (5, Rue Montesquieu; 0556 791010; chapon-fin.com) adresini bize kaliteli ve güzel bir yemek için doğru seçim olduğuna ikna etmişti. Özellikle iç tasarım ve dizaynı görülmeye değer olarak söylenmekte. Gece ise barok dekoru ile La Comtesse (25 Rue-du-Parlement-St-Pierre) bar’ı denemenizi öneririz. Her yaştan kesim için uygun mekan.

La Tupina: 2-8 Rue Porte de la Monnaie. 00 33 5 56 91 56 37; latupina.com ise diğer bir yemek alternatifiniz olabilir. Buradan sonra caz dinlemek isterseniz destinasyon Quai-de-Paludate olmalı. Numara 58’de bulunan Comptoir-de-Jazz canlı müzik sunmakta.

BORDEAUX m

Görmeniz gereken diğer yerler

 • St Emilion şehir dışında 40 dakika araba yolculuğu mesafesinde şarap kasabası. Bir tane ziyaret etme şansınız varsa buraya odaklanın.
 • Triangle d’Or (Altın Üçgen) Bordeaux’nun üç bulvar kesişim noktası. Cours Clemenceau, Cours de l’Intendance ve Allées de Tourny.
 • Place de la Comédie, Grand Theatre yani büyük tiyatronun önünde. Konser varsa burada kaçırmayın opera-bordeaux-com.

BORDEAUX f

 • Esplanade des Quinconces çok büyük bir meydan. Boş. Montaigne ve Montesquieu heykelleri var. Le Monument aux Girondins ise çok enteresan bir çeşme. Bir çok sembol işlenmiş üzerine.
 • Nehir kenarı harika. Yürümek için nefis. Pazar günleri pazar kuruluyor. burası atıl bir liman artığı iken nefis restore edilmiş ve harika bir yer olmuş . Yürümek, paten ve bisiklet için ideal. Eski depolar ise bar ve dükkan olmuş. Palais de la Bourse gene nehir kenarında görebileceğiniz büyük bir alan.

BORDEAUX c

 • St Pierre bölgesi eski zamana götürecek tarihi bir bölge. Üniversite öğrencilerinden tarih meraklılarına kadar herkes burada. Bordo şehrinin en canlı yeri.
 • Musée d’Aquitaine atlantik ticaretinden romalılara kadar tarihin en önemli alanlarının izlerine tanıklık edeceğiniz bir müze. 20 Cours Pasteur; 00 33 5 56 01 51 00
 • Musée des Beaux Arts, Rönesans dönemin tarihini incelemek için gidilebilir. 20 Cours d’Albret; 00 33 5 56 10 20 56. Çoğu koleksiyon ücretsiz.

BORDEAUX a

 • Ste Croix ve St Michel bölgeleri. İki büyük Kilise, pastaneler, barlar ve kafeler burada…

BORDEAUX h

BORDEAUX i

Dükkanlar ve Alışveriş.

 • Rue Ste Cathérine civarındaki dükkanlar yürüme ile ulaşılabilir.
 • Place de la Comédie antika için gezilmesi gereken bir cadde.
 • Diğer önemli alışveriş caddeleri ise Chartrons bölgesi ve Rue Notre Dame.
 • Marché des Capucins Bordo’nun ana pazar yeri.

BORDEAUX b

 • Marché des Quais, Pazar günü nehir kenarında kuruluyor ve şarap istridye keyfi yapmak ve yeni tatlar için ideal.
 • Cave Art & Vins ise Bordo’nun en önemli şarap dükkanlarından biri. Place du Palais üzerinde.
 • Jean d’Alos peynirin cenneti. 4 Rue Montesquieu
 • Chocolaterie Saunion dört jenerasyondur yönetilen en kaliteli çikolata evi. 56 Cours Clemenceau
2 Yorum

2 Comments

 1. oğuz

  Şubat 20, 2015 at 2:57 pm

  Siteniz Bordo gezimiz öncesi bizi aydınlattı,size çok teşekkür ediyor,bol gezmeli günler diliyoruz…

 2. Kapadokya

  Ağustos 14, 2015 at 11:40 am

  Siteniz güzel olmuş.Tebrik ederim.Bende blog yazmaya başladım.http://kapadokyarehberi.info.Kapadokya daki hayati anlatiyorum.Size başarılar dilerim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı