Kamp

Snowdon

 Snowdon İngiltere’nin en yüksek dağı. Galler bölgesinde bulunmakta. İskoçya’da bulunan Scafell ve Ben Nevis ise diğer büyük dağlar. Aslında dağ dediğimiz zaman bizim Ağrı, Erciyes, Kaçkar ve Nemrut’a hatta Uludağ’a bile biraz ayıp etmiş oluruz. Çünkü Snowdon sadece 1.085, Ben Nevis ise 1.300m yüksekliğinde.

Snowdon (19)
Gel gör ki, dünyanın en iyi dağcıları ve keşifçileri her zaman İngiltere ve Commonwealth ülkelerinden de çıkıyor. Çok fazla ülkeyi zamanında fethetmiş, çok fazla keşif yapmış bu ülkenin torunları sürekli olarak trekking, doğa, dağ tırmanışı ve yürüyüşü ile büyüyor.

Snowdon (1)

İngiltere’ye gelip de hafta sonu yürüyüş yapmamak, doğaya çıkmamak inanılmaz derecede yanlış olur. Daha öncesinde Great Gable, Peak District, Lake District gibi bölgelerde hem dağ maratonlarıma hazırlanmak, hem de keyif almak üzere bir çok yürüyüş ve gezi gerçekleştirmiştim.

Snowdon (2)

Bu sefer Galler’i keşfetmek ve Snowdon’a çıkmak için Cuma akşamından Tren ile yola çıktım. 2.5 saat sonra Bangor tren istasyonuna ulaştım. Buradan LLanberis şehrine gidip kamp yapmayı planlamıştım.

Snowdon (44)

Tren istasyonunda Ondrej ve Zuzanna isimli iki Çek ile tanıştım. Çift olarak gelmişler ve Chester’da İngilizce dil kursundalardı. Onlarla taksi paylaşarak LLanberis’e geldim.

Snowdon (3)

LLanberis Snowdon’un eteklerinde küçük şirin bir kasaba. Gece çadırımızı kurduk ve 6 pound çadır ücretimizi ödedik. Kamp alanı keyifli, bizim gibi çıkış yapacaklar ile dolu. Kampta duş, tuvalet ve içme suyu hizmeti var. Çamaşır makinesi bulunuyor. Duş için 1 pound ile çalışan bir otomat var ve 6 dakika sana duş imkanı tanıyor.

Snowdon (4)

Gece barda bira içip sohbet ettik. Daha sonra biraz birşeyler atıştırdık. Onlar sabah geç çıkacaklarını ve sabah yemek alacaklarını söylediler. Ben ise daha çok fast hiking yapacağımı, çantamın 8 kilo kadar olduğunu (1.7l su, çadır, tulum ve mat dahil) düzlüklerde biraz koşacağımı, inişlerde baton vasıtası ile risk almadan ilerleyeceğimi belirttim. Biraz tek kalmak ve parkurda harita ile keşif yapıp bağımsız olmak keyifli olacaktı.

Snowdon (5)

Uzun süredir yarışlara hazırlandığımdan bu yaz daha boş ve keyifli geçiyor. En son haziranda 100 mil’lik South Downs Way yarışını ilk defa yarıda bıraktım. 126.km’de dizimi daha sonra da işe yarayabileceğini düşündüğümden risk etmedim. Şişmesi ilerleyince yarıştan çekildim. Tamamen antrenmansız katıldığım bu yarıştan sonra diğer bir 100 mil yarışımı daha bırakıp bu sene tamamen keyfe döndüm. Seneye umarım bomba gibi yarışlar ile geri geleceğim.

Snowdon (6)

Sabah ekibe elveda dedim ve Beddgelert kasabasında yani benim rotam ile yaklaşık 30km 2000metre pozitif tırmanış sonrasında buluşuruz diye söz verdik. Telefonlarımızı aldık. Ben Kamp alanından yukarı doğru yürümeye başladım, biraz asfalt sonrası rotaya girdim.

Harita sistemi İngiltere’de muazzam. Gitmeden önce 7 pound verip, inanılmaz detaylı haritanızı alıyorsunuz ve kendinizi bir anda elde harita bir yerlere giderken bulabiliyorsunuz.

Snowdon (9)

Bu rota beni Snowdon Ranger isimli rotadan biraz daha uzun mesafeden Snowdon’a çıkaracaktı.

Snowdon-Ranger-Path1

Çok keyifli hafif eğimle müzik dinleyerek yürüdüm. Sabah 9 gibi olmasına rağmen kimse yoktu.

Snowdon (11)

Burada daha sonra sırtı aştıktan sonra iyice gün ortasına yaklaştım ve hafiften yürüyenler ile karşılaştım. Ama asıl arkadaşlarım, kuzular, koyunlar ve sessizlik idi.

Manzara için sürekli durup fotoğraf çektim. GoPro maalesef çekim için muhteşem ama fotoğraf için biraz bekleyip sabit ışığı süzmesini beklemeniz gerekiyor. Ben ise hızlı hareket ettiğimden fotoğraflarım daha karanlık.

Snowdon (12)

Hava harika idi. Serin, Rüzgarlı ancak zaman zaman kısa kolla gitme riskini bile aldım. Yukarı çıkarken ise Goretex’imi giydim.

Snowdon (13)

Snowdon`un tepesine kadar bir tren çıkmakta. LLanberis’ten yaklaşık 40 dk süren bu yolculuk muazzam görünüyor. Ben yolda ilerler iken tren sürekli olarak sol tarafımdan ilerliyordu…

Çok fazla ses çıkarıyor ancak süper keyifli görünüyor. Yukarıya bununla çıkıp sonra yürüyenleri ya da direk bunla çıkıp inenleri de gördüm.

Snowdon (14)

Snowdon (15)

Snowdon (16)

Havanın harika olması ile uzak mesafelerde görüş açısı inanılmaz. İrlanda ile İngiltere arasındaki denizi bile bu açıdan görebiliyorsunuz. İlerisi Anglesea… Bir sonraki sefer orada Coastal yarışa katılmak gibi bir düşüncem de var.

Snowdon (17)

Snowdon (18)

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi Snowdon sol üst köşedeki sırtın en ilerisinde ve biraz sislerin arkasında. Aşağıdaki göller bölgesinde ise aslında Çek arkadaşlarımın Snowdon rotasını kaybettiğini ve kamp için burada göl kenarını seçtiğini bir gün sonra öğreneceğim… (Onlara benle gelin demiştim)

Wales (1)

Rüzgar bazen şiddetini arttırıyor, bazen se azaltıyor. Bu dağın arkasındaki yamaçtan zaman zaman diğer tarafa yol icabı geçmenizden kaynaklanıyor. Biraz zor yönetmesi, Çünkü Ceketi giymek ve çıkarmak gerekiyor ve hastalanmamak için dikkat ediyorum. Buff her zamanki gibi en büyük yardımcım…

Wales (2)

Artık son 500m, yukarıdan hızlıca inen bir arkadaşa rica ediyorum ve kendimin az sayıdaki doğru düzgün fotoğrafını çektiriyorum.

Wales (9)

Ve Zirve… 1085m… Gören de 4000’e çıktın zanneder. Nasıl bir kalabalık, mahşer yeri gibi. Tabi tren’in gelmesi avantaj ama emin olun en az yarısı hiking ile gelenler. Bayrağımla fotoğraf… Acaba burada Türk bayrağı ile fotoğraf çektirmiş olan var mıdır ?

Wales (15)
Burada tepede muhteşem bir tesis yapmışlar. Telefon çekmiyor ama Internet Wifi Ücretsiz ! Hemen Facebook aracılığı ile Check in yapıyorum. Sedef’e merak etmemesi için mesaj atıyorum. Başka türlü 4-5 saat daha sonraki kamp alanına kadar sesim çıkmayabilir. Burada hediyelik eşya dükkanı ve yemek büfesi ve otomatlar var. Ben kendi yiyeceklerimi tüketiyorum. Meraklı bir Singapurlu amca ile sohbet ediyorum.

Wales (16)
Daha sonra Rydu adı verilen rotadan iniş başlıyor. Burada amacım Yolun yarısına kadar inip dağın arkasına dolaşmak, tekrar Beddgelert kasabasına yönelmek.

Wales (17)

Snowdon (19)

Yukarıdaki göreceğiniz rota benim iniş yaptığım kısmın tam tersi. Miners Route. Daha rahat çıkılabilen rotalardan biri. Ben inişe geçtiğimde çğlen olduğundan sabah 10 gibi başlayanlar ancak 3 saatte buraya geliyordu ve rota inanılmaz kalabalık idi. Bununla ilgili videom da aşağıda, izlemenizi öneririm.


Snowdon (20)
İnişe başladım. Burada yamaç sırtında bir süre ilerledikten sonra yol çatallaştı. Aşağıdaki harita görebileceğiniz üzere ben Snowdon’dan LLechog’u takip en kalın beyaz rotanın ince rota ile birleşimine kadar inmeye başladım. Buradan amacım tekrar yukarıya Bwish Cwm üzerinden geçerek aşağıdaki haritanın sağ üst köşesinde bulunan tepenin arka sırtındaki kasaba olan Beddgelert’e ulaşmak olacaktı.

Snowdon-Ranger-Path1

Snowdon (21)

İngiltere’de ayrıca avcılık’da çok sevilen bir spor. Hayvanlar özellikle yürümeye ve koşmaya çok alışık.

Snowdon (22)

Her aile hayvan dostu ve çok fazla köpek var. Rota üzerinde köpeği ile tırmananlar çok fazla idi.

Snowdon (23)

Snowdon (24)

Artık BeddGelert’e ilerleme vakti. Buradan rota sıcak olmaya başladı. Tabi irtifa kaybetmenin etkisi büyük. Jeller, Sandwichler, Su ile ilerlemeye başladım. Su tüketimi fazla. Ve maalesef tepede su doldurmadım.

Snowdon (27)

Burada aslında Su filtresi almak lazım. Nehirlerden doldurmak akıllıca. Ancak çok fazla koyun ve kuzu otladığından suların pislenmesi olası. Daha önce Bolu’da zehirlenme geçirdiğimden su maalesef nehirlerden içmedim. Ama MSR bir su filtresi kesin alacağım.

Snowdon (7)

Burada biraz inişte hızlandım. Daha hızlı zaman kazanmak istiyordum. Rota inişe müsait idi. Yol yoktu ama çimenlerden dikkatlice tempo yaptım.

Snowdon (29)

Turist grupları geçtim ve ileride bir sapağa geldim. Buradan yol, daha küçük bir patika ile ayrılmakta idi. Burayı seçtim bu beni 7km sonra kamp alanına götürecek idi.

Snowdon (26)

Snowdon (28)

Burada ineklerin otladığı, bazen özel çitlerden geçmek zorunda olduğumuz bir rotaya çok dik ve sarp bir noktadan iniş yaptım.

Wales (21)

Burası inanılmaz dik idi ve kısmen kayarak ve kısmen oturarak iniş yaptım.

Snowdon (31)

Yukarıdakı fotoda dik inişi başarı ile bitirdikten sonra çitten atlarken 45 cm’den yere kapaklandım. O sahne Go Pro’ma aşağıdaki gibi yansımış…

Snowdon (32)

Büyüleyici bir yeşillik içinden geçiyorum… Sürekli fotoğraf çekmek isityorum ve yavaşlıyorum. Yarış olsaydı ya kaydetmez ya da çok ciddi geç kalırdım.

Snowdon (33)

Wales (18)

Snowdon (34)

Daha sonra harika bir patikadan koşuyorum. Biraz tempo yapıyorum ve inince muhteşem bir şelale ile karşılaşıyorum.

Snowdon (35)

Wales (24)

Buradan sonra bir otele geliyorum. Otelin önünde Galler dilindeki Telefon yazısı dikkatimi çekiyor ve kulübeyi fotoğraflıyorum. Bu otelden ilerliyorum ve yolun karşısında 1 km yürüdükten sonra Kamp alanıma geliyorum.

Wales (26)

Kamp alanım bu nehrin arka tarafında. Gayet nefis. En sevdiğim şey sadece çadır kuran alanlara ayrılmış bir kamp alanı. Ne kadar tehlikeli de olsa ayrıca gecenin köründe arabayı çalıştırıp ses yapan kamp alanları beni deli ediyor.

Snowdon (37)

Kamp alanlarını tercih etmemdeki nedenler, terledikten sonra duş alabilmek, su doldurmak, bazen sıcak su ile hazır yemek yapmak. Kamp alanlarında aynı zamanda bazen soğuk içecek te bulunuyor bu da kamp’ı keyifli hale getiriyor. Ayrıca yeni insanlar ile tanışmak içinde fırsat.
Snowdon (38)
Gece Beddgelert kasabası gezip kocaman bir Pizza yiyorum. Daha sonra erkenden uykuya çekiliyorum.

Wales (27)

Sabah 3 gibi korkunç bir fırtına ve yağmur biraz uyku kaçırıyor. 6’da uyanıyorum. Çadırı toplayıp tuvalete gidiyorum. Daha sonra sularımı dolduruyorum, zorunlu olarak kahvaltımı yaparak yavaş yavaş yürüyorum.

Wales (28)

Bu tabela çok anlam işaret ediyor. Gallerce Yavaş, ARAF demek… Artık Cennet ve Cehennem arasındaki ince çizgi mi siz karar verin diyor Trafik Müdürlüğü yani :)

Wales (30)

Patikadan sonra Watkins rotasında saat 11:00’e kadar tepeye çıkmak sürüyor. Burada göl kenarından yürüdüm ve yolda Pazar olduğundan benden başka kimse yoktu…
Wales (31)
2 saat içerisinde ulaşıyorum. Ama son bölüm sis altında zorluyor. Aşağıdaki fotoğraf Watkins rotasının başlangıcındaki şelalelerin yakınında.

Wales (33)

Bunun üzerine bir hidroelektrik santrali yapıyorlar. Ancak suyun debisini değiştirmiyor ve çok ufak görünmeyen bir santral. Burası bir kasabanın elektriğini üretiyor ve kesinlikle suya ya da akıma zarar vermiyor. Bizdeki HESler ve onu geliştiren zihniyete duyurulur…

Snowdon (40)

Bu seferki rota Watkins rotasından Snowdon’a çıkmak ve Llanberis rotasından aşağı inmek. Bunların fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.

Watkin-Path

Watkins rotası genelde kayalık, basamak basamak çıkılan bir rota. Zaman zaman dikleşiyor.

Ancak haritada tepede göreceğiniz zigzag kısım tamamen ellerinizin yere değdiği, sis var ise rotayı kaybedebileceğiniz, zor bir 500m tırmanış. O bölüm çantamdan dolayı biraz denge ve dikkat istedi. Sonunda yukarı çıktığınızda Snowdon’ın 50 metre altına çıkıyorsunuz…

Snowdon (41)

Sabah 7-8 arası yoldan yürüyorum. Daha sonra Patikaya vuruyorum. Bir ara kısa bir kaybolma yaşıyorum ama en sonunda yönümü buluyorum. Aslında dün geçtiğim turuncu patikaya girmişim son anda yön patikasından fark ediyorum.

Snowdon (42)

Watkins rotasından tepeye çıktıktan sonra biraz tepedeki restoranda yemek yiyorum. Ve inişe Llanberis rotasından koşarak iniyorum. İnerken benim Çeklerden Zuzana beni görüyor. Onunla sohbet ediyorum. Kaybolduklarından bahsediyor. Onlarla aşağıda 14:00 civarında barda buluşalım sonra doğru taksi ile 16:00 gibi Trene gideriz diyoruz.

Llanberis-Path-Shaw-Trekking

İnişe geçerken beni trail runnerlar geçiyor. Antrenman yaptıkları belli. Birine selam veriyorum. 5 metre sonra arkamdan İngilizce bağırıyor…. “Sen Türk müsün ?” Şaşırıyorum. Evet diyorum. Senin bloğunu okuyorum, yağmurluk ve çantandan tanıdım diyor. Kevin ile arkadaş oluyoruz. TDS’ye hazırlanıyor… Fotoğraf çektiriyoruz. Blogumu yazdığıma tekrar şükrediyorum. Gene bir tanıdık, gene farklı biri ile tanışma…

Wales (34)

Artık Llanberis görünüyor. Hava fena değil. Arada yağmur var. İniyorum. İlk günkü kamp alanından duş almayı rica ediyorum. Kırmıyorlar. Temizlenip Pub’a iniyorum ve Pazar günü biftek ve bira alıyorum… Çek arkadaşlarım geliyor onlarla sohbet edip, komik taksi şöförümüzü tekrar çağırıp tren istasyonuna gidiyoruz…

Diğer Fotoğraflar

Snowdon (43)

Wales (29)

Wales (36)

Snowdon (10)

Wales (8)

Snowdon (30)

3 Yorum

3 Comments

 1. bt

  Ağustos 17, 2013 at 8:27 am

  cok guzel bir antreman/keyif gezisi olmus. doga ve manzara dedigin gibi muhtesem. ellerine saglik rapor icin…
  bir de Wales-36.jpg dosyasindaki deri heybelerin icine konulmus tas gibi olan seyleri anlamadim. nedir onlar?

 2. Murat

  Ağustos 25, 2013 at 1:09 am

  Güzel Bir Paylaşım

 3. emre

  Ağustos 25, 2013 at 3:13 am

  Ya onu yazmayı atlamışım. Dev sağlam torbalar ile helikopterler o büyük taşları kar ve su sellerini engellemesi için tek tek taşımış o tepeye…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı