İngiltere

Londra 2018

Mart sonu 4 günlük tek başıma Londra gezisi planladım. Kızım Selma’yı babası ve aile büyüklerine teslim edip arkama bile bakmadan uçarak gittim😂😂. Ara sıra planlanan bu küçük seyahatler bana çok iyi geliyor, özgürce gezip dolaşmak, sevdiğim arkadaşlarımla vakit geçirmek, doyasıya müze, galeri gezmek akşamları konser, bale, geç ya da erken saat yenilen akşam yemekleri kolundaki saate bakmadan çünkü biliyorsun ki sabah ya da gecenin bir yarısı kalkmak zorunda değilsin, yatakta uzanıp kitap okumak (aynı sayfayı 75 kez değil de sadece normal insanlar gibi bir kere😺 )…

Bunlar hep özleğim şeyler ve bu liste uzayıp gidebilir. Kızımı tabii ki çok özledim ama benim de kafayı dağıtıp, yenilenmek için böyle kaçamaklara ihtiyacım var.

Bu tatil tamamen yeme içme,dilediğimce sergi gezme bazen anlamsızca bir kafede oturup dergi, kitap okuma ve gelene gidene bakma, sokaklarda burnum soğuktan yere düşünceye kadar yürüme, yorulunca sevdiğim kitapçılara gidip (elimde kahve ya da çayımla) raflardan onlarca kitap alıp inceleme sonra onları sırtlanıp belimi sakatlama üzerine planlandı. Hiç öyle kıyafet, dükkan gezmesi yapmadım sadece sevdiğim bir kaç yere gidip tabak çanak,aksesuar ve kozmetik reyonlarında dolaştım.

1. Gün
South Kensington da otelime varır varmaz sanki hiç yorgun değilmişim gibi öğle yemeği için Soho’da bulunan Barrafina’ya gittim. Barrafina açık ara Londra’nın en iyi tapas barı, öğlen ve akşam yemeği için erken gidip sıraya girmeniz ya da kapanışa yakın gitmeniz lazım. Ben Adelaide sokağında(covent garden tarafına yakın) bulunan şubesine gittim. Hollandez soslu enginar, rezene salatası ve kırmızı köz biberli nefis bir et yedim zira deniz ürünleri de muhteşem, akşam Japon restoranına gideceğimi düşünerek balık vs yemek istemedim.

Yemek sonrası biraz gezip covent garden’da yeni şubesini açan Petersham nurseries’e uğrayıp oradan National Gallery de halihazırda olan Van Eyck, Murillo sergisini gezdim. Müze, galeri kitapçıları oldum olası en sevdiğim yerler arasındadır hele bir de İngiltere de bu işi çok çekici hale getirdikleri için elim kolum kitap, poster ıvır zıvır dolu galeriden ayrıldım. Kitapları yanımda taşıdığım sırt çantama doldurdum çünkü sırada Piccadilly de bulunan Fortnum&Mason ve en sevdiğim kitapçı Hatchards’a doğru yürümeye başladım.

Fortnum’dan çaylarım, Hatchards’dan da kendime ve kızıma kitapları aldıktan sonra çay molası için Wolseley’de bir ara verdim. Yorgunluktan bitmiş olmama rağmen çayımı ve yanında elmalı strudelimi mideye indirip aldığım kitapları karıştırdım.

Akşam yemeği için otelime dönüp 5 dk dinlenip tekrar dışarı çıktım. Arkadaşımla Charlotte street de buluşup Kazu isimli  modern Japon restoranına gittik. Nefis sushiler ve sashimiler, sıcak, soğuk başlangıçlar ve sake derken restoranda kalan son masa sanırım bizdik. Japon mutfağı seven herkese Kazu’yu rahatlıkla öneririm. Çıkışta pilim bittiği için ben otele döndüm ancak Charlotte street cok güzel barlar ve restoranlar, benim çok sevdiğim Charlotte street hotel bulunuyor, Londra’da yolu düşenler yemek sonrası barında bir şeyler içebilirler.

2.Gun

Sabah erkenden yağmurlu bir Londra sabahına uyandım. Kahvaltı için en sevdiğim otellerden bir tanesi olan Claridges’e gittim. Yulaflı taze orman meyveleri ve çay eşliğinde kahvaltimi yaptım.

Güne erken başladığım için hemen Tate Modern’de Picasso’nun love,frame,tragedy isimli sergisini gezdim, sergi eylül ayına kadar açık Londra tatili planlayanların bilgisine😊. Sergi sonra müzenin kitapçısına gidip oradan da epeyce bir kitap yüklendim.

Yağmur bitmek bilmediğnden öğle yemeğine erken gitmeye karar verdim seçeneklerim arasında Lyle’s, St john ve yeni açılan sabor vardı, tercihimi Lyle’s olarak kullandım. Her gün değişen mönüsüyle Lyle’s Londra’nın en lezzetli yemeklerini yapan restoranlarından biri. Yemek sonrası regent caddesinde bulunan benim de gezmekten keyif aldığım alışveriş yeri Liberty’de kendimi buldum.

Liberty’nin özellikle ev, mutfak eşyaları, kırtasiye bölümü, eşarp,şal, gözlük ve mücevher departmanları gerçekten gezmeye ve görmeye değer diye düşünüyorum. Her ne kadar Pound almış başını gitmiş olsa bile yağmur yağarken bir yere sığınıp güzel objeler görmek keyif veriyor.

Libert’nin içinde bulunan kafede çayımı yanında scone ve reçelimi de mideye indirdikten sonra babama çay almak için Harrods’ın çay kahve departmanına gittim.

Hiç vakit kaybetmeden otelime dönüp akşam yemeği için biraz dinlenip yeni açılan Nuala isimli restorana gitmek için tekrar dışarı çıktım. Nuala çok enteresan bir yer şöyle ki,sahibi Chiltern Firehouse’un eski şefi. Mutfak yeme içme meraklıların da bildiği Fat Duck’dan bir şefe emanet ayrıca Noma ve Bistrotheque’den de şefler de bulunuyor. Shoreditch tarafında bulunan modern dekorlu restoranın yemek ve hizmet kalitesi oldukça iyi demeliyim.

1 Yorum

1 Yorum

  1. avcılar günlük kirlık daire

    Temmuz 28, 2018 at 11:16 am

    güzel bir blog

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı