İtalya

Montepulciano

Bu seferki yazarımız eşim Sedef… Sizlere Montepulciano’yu İtalya’da bütün yol boyunca ben araba kullanırken anlattığı, daha gitmeden okuyup çalışmaya başladığı o güzel Toskana derslerine benzer bir şekilde sizlere anlatıyor :

MONTEPULCIANIO (3)

Montepulciano 605 rakıma sahip. Siena’ya 70 km, Floransaya 124 km ve Romaya ise 186 km uzaklıkta. Yemek üretimi ile meşhur bir tarihi geçmişe sahip. Pici isimli makarnası, domuz eti ve içkileri ile nam salmış.İlk yerleşim Etrüsler zamanında İsa’dan önce 300’lerde.

MONTEPULCIANIO (30)

MONTEPULCIANIO (31) MONTEPULCIANIO (32) MONTEPULCIANIO (33)

Sabah saatlerinde vardığımız kasabaya arabamızı şehirin kapısının dışında park edip yürümeye başlıyoruz.19 yüzyıl kafeleri, onlarca sarap dükkanları (buralarda grappa ve Montepulciano nun ünlü Vino Nobile’sini tatmak bedava), rönesans meydan ve binaları ile kasaba bir tarih fışkıran bir cennet gibi…

MONTEPULCIANIO (1) MONTEPULCIANIO (2) MONTEPULCIANIO (6)

Meraklısına şehrin alt tarafında kurulu sarap mahzenlerini gezme imkanı var, biz bir tanesine girdık ve muhteşem kırmızı sarap aldık.

MONTEPULCIANIO (28) MONTEPULCIANIO (29) MONTEPULCIANIO (36)

Öğlene doğru yorulduk ve 1858′ den beri hizmet veren Cafe Poliziano da mola verdik. Tepede konumlanmış üzüm bağlarına bakan manzarası muhteşem. Hava sıcak olduğu icin içeri girmeye karar verdik. (Müdahale ediyorum; arıların saldırısı daha büyük bir etken idi:-) Emre )

MONTEPULCIANIO (8)

Hafif bir seyler atıştırıp ortamın keyfini çıkartırken bir sonraki durağımız için planlar yapmaya başladık.Yemekten sonra kahvelerimızı içerken, (Bu arada ben hiç kahve içmeyen insan İtalyada bağımlı oldum; Emre) bir sonraki rotamız için plan yapmaya başladık.

Avrupanın en sevdigim taraflarından biri de eskiden kalma Kafe ve restoranlarını korumus olmaları. Neredeyse 150 senelik bir yerde oturmak insana cok keyif veriyor. Kahvelerimizi icerken içeriye 3 köpek ve 5 çocuklu bir aile geldi. Köpeklerin yaramazlığı ortalığı birbirine kattı, bizi de cok neselendirdi.

MONTEPULCIANIO (17)

MONTEPULCIANIO (18) MONTEPULCIANIO (27) MONTEPULCIANIO (25)

MONTEPULCIANIO (16)

Manzara Cafe Poliziano’dan muhteşem. Bütün şarap mahzenleri ve Toskana manzarası ayaklarınızın altında.

MONTEPULCIANIO (4) MONTEPULCIANIO (5) MONTEPULCIANIO (7)

Kahveler bitince tekrar dolasmaya basladık, küçük dar sokaklarda kaybolmak her kayboluşta ayrı bir güzellikle karşılaşmak çok keyifli.

MONTEPULCIANIO (14) MONTEPULCIANIO (22) MONTEPULCIANIO (26)

Gene kendimizi dondurmacılara atıyoruz. Çat pat fransızca ve ingilizce konuşarak makarna ve tahıl satan bir teyzeden rengaren doğal katkılar ile hazırlanmış fasulyeler alıyoruz. Bunları daha sonra hazırlayacağım yemeklerde kullanacağım.

MONTEPULCIANIO (38) MONTEPULCIANIO (12) MONTEPULCIANIO (13)

Emre her zaman olduğu gibiklasik ve orjinal arabaların fotoğraflarını çekmeden edemiyor.

MONTEPULCIANIO (15)

MONTEPULCIANIO (19) MONTEPULCIANIO (20) MONTEPULCIANIO (21)

Yolunuz Toscanaya düşerse Montepulciano’ya mutlaka uğrayın…


Faydalı Bağlantılar

http://www.bing.com/images/search?q=montepulciano&FORM=BIFD#

http://www.montepulciano.com/index.eng.php
http://www.montepulciano.net
http://www.nautilus-mp.com/tuscany/presentazione/montepulciano/indexing.html

Ana görülmesi gereken tarihi yerler:

  • The Palazzo Comunal.
  • Palazzo Tarugi.
  • Santa Maria Assunta Katedrali ya da diğer ismi ile Duomo/Montepulciano (1594)
  • Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Haritada

montepulciano_map

1 Yorum

1 Yorum

  1. KalemTras.Org blog haber yorumları güncel blog makale zeytech blog haber

    Ağustos 28, 2009 at 3:49 pm

    cok tesekkurler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı