İtalya

San Gimignano

San Gimignano Toskana turumuzu planladığımız andan itibaren görmeyi arzu ettiğimiz yerlerden biriydi. Orada yaşayan italyanlardan da aldığımız tavsiyeler doğrultusunda akşama doğru gidip görmeye karar verdik. Güzelliği bir başka oluyormuş gerçekten de öyle. San Gimignano was one of the places that we had planned to see in Tuscany. In the light of Italians’ refferals/what we heard from the Italians, we decided to go there when dusk fell. It was truly beautiful!   Her zamanki gibi arabamızı kasabanın dışında bırakıyoruz. Hava kararmak üzere peri masalından bir yer gibi gözüküyor burası. As always, we left our car outside of the town. The place looked like a landscape from a fairy tale when it was getting dark.

SAN GIMINIAGNO

Ortaçağdan kalma karakterini bu güne kadar korumuş, şaşırmamak lazım gezdiğimiz yerlerin hepsi korunmuştu. Sanırım bu bir kültür ve ona sahip çıkma meselesi. San Gimignano; uzun ismi San Gimignano delle Belle Tori, yani güzel kulelerin San Gimignanosu demek. Eski zamanlarda 70 kadar olan bu kulelerden bugün sadece 14 tanesi gökyüzüne uzanıyor. Kasaba çok büyük olmamasına rağmen muhteşem 14.-15. yüzyıl sanatına sahip. Modern sanat da var tabii.  Bütün bu güzellikler hiç beklemediğiniz köşelerde karşınıza çıkıyor. Şarap severler içinde harika lokal beyaz şarap bulmak mümkün. Till today, it has preserved/maintained its medieval characteristic. We should not have got surprised though, That was what we witnessed in all places we visited in Italy. I think this is a matter of protecting the culture. San Gimignano; San Gimignano delle Belle Tori meaning San Gimignanosu’s beautiful towers. Retrospectively speaking, there were 70 of this tower; whereas, today there are only 14 of them standing into the sky. Although it is not a very big town, it hosts the great art of 14th-15th century. There is modern/contemporary art, too. You can run into all these beauties unexpectedly around the town. For Wine lovers there is this excellent local white wine to taste.

SAN GIMINIAGNO SAN GIMINIAGNO SAN GIMIGNANO

Kasabadan girdik yürümeye başlıyoruz, dükkanlar kapanmak üzere, bazılarının kepenkleri inmiş bile. Burası da hafif yokuş bir yer ama çok büyülü bir havası var. Tekrardan ortaçağlara geri döndük sanki… Akşam olduğu için birazdan hava tamamen karar sadece sokak lambalarının ışığı her tarafı aydınlatacak çok çok güzel. Erken saatlerde gün içinde gelirseniz hem çok kalabalık hem de çok turist dolu. Akşam kasabanın sakinleri turistlerin yerini alıyor,sizde aralarına karışıp onlardan biri gibi davranıyorsunuz. We started to walk into the town. The shops were being shut down; some of them were already closed. This town was also a little slopy, but it had a magical atmosphere. It felt like we were back in Middle Ages. As it was getting dark, only the street lamps would enlighten the town. It must be a mind-blowing scene/view. If you visit this town early in the day, it will be bursting at the seams beacuse of tourists. On the other hand, in the evening, the town’s residents replace tourists, so you can mingle with them and act like you are a citizen of the town.

SAN GIMIGNANO

Küçük sokaklardan geçiyoruz, Piazza della cisterna meydanına gidiyoruz. Bu meydanda 13.-14. yüzyıla ait kuleler var, tam ortasında da 1237’den kalma taş bir kuyu duruyor. Mussolini ile çay filmini seyredenler için bu meydan çok uygun. Unutmadan meydana doğru yürürken işkence müzesi isimli yerin önünden geçtik, ama içeri girmedik. :-) We passed through the small streets and went to Piazza della cisterna square. In this square there were towers from 13-14th centuries.  Moreover, In the middle, there was a stone pit remained from 1237. It is a very familiar place for those who have watched the movie, Tea with Mussolini. While walking to the square, we passed by a building called torture museum, but we did not go inside. SAN GIMIGNANO

Torre Grossa; 54 metre yüksekliğinde kule kasabadaki en yükseklerden biri, yukarı çıkılabilinir, İtalya‘daki en muhteşem manzaralardan biri izlenebilinir. Her taraf küçük müze dolu bu sefer çok fazla içerilerini gezemedik. Dediğim gibi akşam saatlerinde gittiğimiz için kapalılardı maalesef. İnsanlar şarap ve yemek keyfi yapıyorlar. Küçüklü büyüklü kafeler dolu etrak. Dolaşırken başka bir meydana geliyoruz burada da çocuklar için sokak tiyatrosu var, gerçekten çok keyifli bir yer. Torre Grosa which is 54 meters hight, is one of the highest tower in town, and you can climb up to the top of it and watch  one of the most spectacular views in Italy. There were a lot of small museums, but we could not enter any of them. Like I said, we went there in the evening; therefore, unfortunately, most of them were closed, People were enjoying wine and meal. Small and large cafes surrounded everywhere. While strolling around we came across a street theatre for kids. It was a very lovely/pleasant town.

SAN GIMIGNANO

Yavaş yavaş bizde acıkmaya başladık ama bir yerde oturmak yerine ayakta birer sandviç yedik, gezerek keyfini çıkarıyoruz ve hiç bir noktasını kaçırmak istemiyoruz. Hava iyice karadı dönüş yolu gözüktü. Sarımtırak sokak lambaları bu güzel taştan kasabaya çok yakışmış, insanın dönesi gelmiyor. San Gimignano gerçekten peri masalının kasabası gibi. We had started to get hungry, so we grabbed two sandwiches and ate on the go rather than eating at a restaurant. We did not want to miss seeing every corner of the town. However, it was quite dark and we needed to go back to the hotel.  Yellowish street lamps fit this beautiful town, which made us feel like staying there forever. San Gimignano is truly a fairy tale town

SAN GIMIGNANO SAN GIMIGNANO SAN GIMIGNANO

SAN GIMIGNANO

Faydalı Bağlantılar/Useful Links http://tr.wikipedia.org/wiki/San_Gimignano http://www.sangimignano.com/ http://www.sangimignano.net/ http://en.wikipedia.org/wiki/San_Gimignano http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=san+gimignano http://www.asangimignano.com/ http://www.bing.com/images/search?q=san+gimignano&form=QB&qs=n# Tags: İtalya GezisiItaly Trip, San Gimignano İtalya, San Gimignano Italy

1 Yorum

1 Yorum

  1. yaşar-samsun

    Ağustos 10, 2010 at 10:23 am

    mutlaka görülmesi gereken çok ilginç bir yer…tabelaları kaldırın kendinizi ortaçağda hissedeceğiniz bir kasaba

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı