İtalya

Cortana

Cortona Toskana‘nın en beğenilen kasabalarından biri. Kısacası burayı Toskana‘nın minyatürü diyorlar. Ortaçağ atmosferi her yerde olduğu gibi, birinci sınıf sanat, muhteşem manzara,el yapımı seramikler ve güzel şarap… Daha ne isteriz ki? Etrüsk kalıntıları, sokaklardaki ortaçağ geçitleri hepsi burada bu güzel kasabada var. Burada yerleşim etrüskler zamanından önce varmış ama sonradan etrüsklerin gelmesiyle toplumda önemli yerler edinmişler.

Cortona is the coolest town in Tuscany. People call it the miniature of Tuscany. Besides the medieval atmosphere spread everywhere, there were exclusive art, wonderful view, handmade pottery and high-quality wine … What else could we ask? Etruscan ruins, medieval crossings on the streets were all in this beautiful town. There was already a civilization in this town before Etruscans, but with the arrival of Etruscans the town had acquired an important place in society.

CORTONA

CORTONA CORTONA CORTONA

Fra Angelico’nun evi, rönesansın dehalarından Lucca Signorelli, barok ustası Pietro de Cortona da buradan çıkma. Biz öğlen saatlerinde Cortona‘ya vardık. Çok acıkmış olduğumuzdan hemen yemek için bir yer aramaya başladık. Küçük sevimli bir restorant bulduk, yemeğimizi yerken programamızı yapmaya başladık.

Fra Angelico’s house, the genius of the Renaissance Lucca Signorelli, Baroque master, Pietro da were all originally from Cortona. We arrived in Cortona in the afternoon. As we were starving, we immediately started to look for a place to eat. We found a cozy little restaurant. While we were eating, we were also making plans for the day.

CORTONA STEAK

Yemekten çıktıktan sonra gezinmeye başladık, hemen bir kilise gordük ve içeri daldık. Tesadük bu ki, içeride nikah vardı ama ne yazıkki bitmek üzereydi. Gelin ve damat kol kola kiliseden arkadaşlarıyla çıktılar biz de kalabalığa karıştık. Değişik bir deneyim oldu bizim için arasak bulamayız canlı nikah İtalyada!!

After the lunch, we began to wander around. Then, we saw  a church  and plunged into it. What a coincidence! There was a wedding at that moment, but unfortunately it was about to end. The Bride and the groom left the church arm in arm with their friends behind. We also merged into the crowd. It was an unusual experience for us; we witnessed a real wedding in Italy.

CORTONA DÜĞÜN

Cortona etrüskler tarafından kurulan en önemli 10 kasaban biri olarak sayılıyor. Etrüsk mezarları var her yerde. İnanılmaz yokuş bir kasaba ama değer. Tepelerden aşagılara inerken zeytin ağaçlarıyla karşılaşıyorsunuz.

Cortona is regarded as one of the most important 10 towns built by the Etruscans.  There were Etruscan tombs everywhere. We usually had to walk uphill, but still this town was worth it.  When we were going downhill, we ran into olive trees.

CORTONA CORTONA CORTONA

Biz dönüp dolaşıp merkeze geldik,her zamanki gibi burasıda kalabalık bir yer. Seramik sanatı önemli olduğundan dükkanlara rastlamak mümkün. İtalya’nın bütün her yerinde olduğu gibi burada da Duomo‘yu gezdik.16.-17. yüzyıl resimleri Luca Signorelli ve başka sanatçılar tarafından resimler var.

After a while, we came to the center of the town, which was very crowded. As the Ceramic art is significant there it is possible to bump into ceramic shops. As what we did in every part of Italy, we visited Duomo here, as well. There were the paintings by Luca Signorelli and other from 16th and 17th century.

CORTONA CORTONA CORTONA SOKAKLAR

Bu kasabada bir sürü kilise ve küçük müze var. Toskana güneşi altında isimli kitap burada geçiyor. Hava sıcak olduğudundan birer dondurma alıyoruz. İtalya’da dondurmalar çok lezzetli.

There are many churches and small museums in this town. The setting of the book called Under the Tuscan takes place here. As the weather was very hot, we got ice-cream to freshen up. Ice-cream is quite delicious in Italy.

CORTONA DONDURMA

Tepelerine çıkınca Trasimeno Gölü manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Biz dar sokak aralarında bilmeden kaybolmayı çok seviyoruz.Vakit geçiyor ve bizim gezmemiz gereken başka yerler var arabamıza doğru ilerliyoruz.

When we climbed uphill, we faced the magnificent view of Transimeno Lake. We liked getting lost in the narrow streets before, but the clock was ticking, we had other places to go. Thus, we head back to our car.

CORTONA VE SEDEF

Burası da bizi yanıltmıyor çok güzel eski bir Italyan kasabasına daha veda ediyoruz.

We were saying goodbye to another beautiful Italian town.

CORTONA CORTONA CORTONA


Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.cortonaweb.net/eng/index.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Cortona

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=cortona

http://www.bing.com/images/search?q=cortona&FORM=BIFD#

Tags: İtalya GezisiItaly Trip, Cortona İtalya, Cortona Italy, Cortona Müze, Cortona Museum, Cortona Restoran, Cortona Restaurant

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı