İtalya

Greve in Chianti

Greve in Chianti benzer ismi taşıyan diğer Castellina Chianti kasabası ile aynı günde gezdiğimiz Toscana’nın “Yavaş Şehir ‘lerinden” biri. Kasaba Greve olan isminin sonuna Chianti bölgesinde olmasından dolayı (ki bu bölgenin şarapları ayrı bir dava konusu) Chianti’yi eklemiş.  12.000 nüfuslu kasaba’da fast food namına hiç bir şey yok ! :-) Aksine eskiden kalma et dükkanları, kasaplar, şarküteriler, şarapçılar ve peynircilerle çepe çevre sarılmış harika bir meydanı var. Meydana geldiğinizde etkokusundan, proschitto’lardan anlıyorsunuz zaten etin bu kasaba için önemini.

Yol boyunca gördüğümüz harika bağların arasından kıvrılarak gelen yol sizi bu meydana kadar getiriyor. Arabamızı park edip açlığımızı bastırmadan önce küçük bir tur atıyoruz. Şarküteri kültürü benim için çok önemli, kesif et kokularına çok daha fazla dayanıklı olduğumdan vitrinlerde göz bebeklerimi büyütürken Sedef kafe’nin yolunu tutuyor zaten.

GREVE IN CHIANTI (4)

Şarküteriler küçük, küçük sıra sıra ve önlerinde büyük şarap fıçılarının üzerinde aldığınız etinizi ve şarabınızı hemen tüketebilirsinizde.

GREVE IN CHIANTI (3)

Şehirde görülebilecek en önemli yerler ve özelliklerine gelirsek ise;  eski şehri göbeğinde eski manastırı ve şehir meydanı aslında buranın kalbi. 11. yüzyıldan beri var olan meydan 1325 civarında geçirdiği büyük yangından sonra Lucca Dükü Castracani tarafından tekrar yeni baştan inşa edilmiş. Meydanda ilk fotoğraftada gördüğünüz hekel ise burada doğan Giovanni de Verrazzano’ya ait. New york limanını keşfeden kişi ve bura doğumlu.

Gene başka bir Kaşif ve bura doğumlu olan Amerigo Vespucci’nin mezarı da burada. Gene bizim görmediğimiz yakın bölgelerde ise Panzano eski şehir ve evlerinin bulunduğu bölge bulunmakta.

GREVE IN CHIANTI (5) GREVE IN CHIANTI (7) GREVE IN CHIANTI (8)

Sedef’i Kafe’de yakalıyorum. Kalabalık. Özellikle alman turistler kuzeye çıktıkça daha da artış gösteriyor. Gazlı birlimonata söylüyorum bol buzlu. Aman tanrım ! İçtiğim en güzel şeylerden biri. Dev bir dilim Bruchetta; üstü sebzeli ve peynirli, dilimlenmiş yanında çerez oluyor ama karnı şişirmemek lazım malum geceleri yemekler italya’da çok uzun…

Chianti bölgesindeki tüm cafe ve restoran önerileri için size bulduğum bir adres: http://www.slowtrav.com/italy/restaurant_list/greve_chianti_jane.htm

GREVE IN CHIANTI (6)

Caffé Lepanto
:  Piazza Matteotti
meydanı

GREVE IN CHIANTI (10)

Şehirde bir yürüyüşe çıkıyoruz. Küçük sokaklar, gene bağıran İtalyan amcalar, bisikletler, eski sevdiğim Alfa Rome’lar eşliğinde sokaklarda geziniyoruz. Özellikle meydanı ve şarküterilerinde çok zaman harcadığımız Greve in chainti’den de ayrılarak bir sonraki durağımıza doğru ilerliyoruz. Ancak yolda ise gene süprizlerle dolu bir an yaşıyoruz.

 

GREVE IN CHIANTI (9) GREVE IN CHIANTI (13) GREVE IN CHIANTI (11)

Bisiklet gördüğüm her yerde fotoğrafını çekmeye bayılıyorum.

GREVE IN CHIANTI (12)

Otoyolda giderken 1960 model bir Mercedes 220 S Cabrio‘nun dikizden yaklaştığını görüyorum. Sedef fotoğraf makinesi hazırlatıyorum. Araba Lüksemburg Plakalı. Önde baba, yanında 10 yaşında kızı oturuyor.Arkada anne ve 14-15 yaşlarında bir başka kız ise başlarında eşarp ile oturuyorlar. Arka camı tamamen açık ama üstü kapalı bu klasik şaheser ile bizim efsane Fiat 500 bir süre ön- arka şeklinde ilerliyoruz. Onlar bizim onların fotoğrafımızı çektiğimizi görüyor ve el sallıyorlar. Belliki bu arabaya olan ilgi hoşlarına gidiyor. Birbirimizi geçiyor ve biz Ficulle’ye doğru dönerken onlar ise düz devam ediyorlar bize korna çalarak…

GREVE IN CHIANTI (14)


Faydalı Bağlantılar

http://www.bing.com/images/search?q=greve+in+chianti&FORM=BIFD#
http://www.greve-in-chianti.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Greve_in_Chianti

http://www.bella-toscana.com/greve_in_chianti.htm
http://www.world66.com/europe/italy/tuscany/florenceprovince/chiantiregion/greveinchianti

Haritada

greve_in_chianti_map

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı