Müze

Morgan Library

Morgan Kütüphanesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan, çok nadir kitapları, kolleksiyon eserlerin bulunduğu ünlü finans duayeni John Pierpont Morgan’ın (J.P.Morgan) 1906 yılında faaliyete başladı. Kütüphanenin tasarımcısı Charles McKim. O yıllarda maliyeti 1.2 milyon doları geçti.

New York şehrini ziyaret ettiğimizde, elimizeki müze listesinden seçim yapıp çoğuna gittik. Ancak kitap ve kütüphanelere özel ilgi duyan bizler için burası gerçekten özellikle hafif yağmurlu bir günde New York’ta gezdiğimiz en güzel müze oluverdi.

Kütüphane çok değişik ek binalarla genişlemiş. Şimdi büyük salonu, müze dükkanı ve araştırma salonları ile harika bir çalıma mekanı da sunmakta. Ücretsiz WIFI ve masalarda oturup çalışabilir, üye olup araştırmalarınız için önemli kaynakları tarayabilirsiniz.

Kütüphanenin bugünlere gelmesi ve içindeki koleksiyonun ciddiliğini arkasında müthiş bir maddi kaynağın yanısıra, Belle da Costa Greene isimli, J.P. Morgan’ın kişisel kütüphanecisinin ve halka açıldığında kütüphanenin ilk direktörünün olduğunu belirtmek gerek. Daha sonra gelen Frederick Baldwin Adams, Jr. kütüphaneyi 1969 yılına kadar yönetmiş olan kendisi de bir kolleksiyoner kütüphaneci.

Morgan Bible, Morgan Beatus, Hours of Catherine of Cleves, Farnese Hours, Morgan Black Hours ve  Codex Glazier gibi yazmalar bu kütüphanenin en önemli koleksiyon ögeleri.

Sir Walter Scott, ve Honoré de Balzac ‘ın notları ve yazmalarının yanı sıra Bob Dylan’ın ünlü şarkılarını  (“Blowin’ in the Wind” ve “It Ain’t Me Babe”.)not ettiği kağıtlarda bu müzede sergilenmekte.

Müzede ayrıca Leonardo, Michelangelo, Raphael, Rembrandt, Rubens, Gainsborough, Dürer, and Picasso gibi Avrupalı sanatçıların yazıları, kara kalem çalışmaları ve resimleri de bulunmakta.

Çok sessiz, loş ışıklı ve çok etkileyici bir atmosferden bahsediyoruz. Kitapların çoğu özel alarm sistemleri ve çelik kapılar ardında bulunuyor. Sadece bazı nokatalarını gördüğünüz bölümlerin ardında milyonlarca dolar değerindeki eserlerin olduğunu bilmek çok heyecan verici.

Morgan kütüphanesi 2006 yılında ciddi bir revizyon geçirmiş ve belirli bir süre kapalı kalmış. Bu süre zarfında eserlerin gezici olarak başka müzelerin küratörlüğünde sevenleri ile paylaşıldığını belirtmek gerek.

Popüler Bradway müzikali Ragtime, bu kütüphanenin bazı bölümlerinde çekildiğini de belirtmek gerek…

New York’a gidip bu kütüphane ve müzeyi görmeden en az 1.5 saat vakit ayırmadan gelmenizi önermiyoruz.

225 Madison Avenue at 36th Street New York, NY 10016
Tel: (212) 685-0008
http://www.themorgan.org/home.asp

Salı-Perşembe:      10:00-17:00
Cuma :                    10:30-21:00
Cumartesi:             10:00-18:00
Pazar:                      11:00-18:00

NY1 ny2

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/ucak-bileti/new-york/

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı