İtalya

Milano

İtalya’nın sanayi şehri Milano, aynı zamanda Lombardiya bölgesinin de başkenti. Biraz snob, biraz gizli saklı fakat hiç şüphesiz ki 20. yy’ın en ünlü İtalyan mimarlarının eserleriyle bezenmiş bir şehir.

Daha da ileriye gidersek modern mimari için örnek bir açık  hava müzesi olabilir, örnek olarak Gio Ponti, Franco Albini, Giovanni Muzio’nun yapılarını gösterebiliriz. Milano, sokakları arşınlandıkça keşif edilen, ve insanı kendine çeken bir şehir. Milano’ya otel reservasyonları özellikle belirli zamanlarda çok uygun fiyata alınabiliyor.

Benim en çok güzel sanatlar akademisinin de bulunduğu Brera’yı seviyorum. Sokaklarda yürürken binaları, evleri ve kapılarını gözlemlemek ayrı bir keyif veriyor. Modanın, yeme içmenin, operanın, tiyatronun ve çeşitli fuarların da merkezi.

Görülmesi gereken önemli yerleri paylaşmak istiyorum:

Il Duomo, gotik katedral’in içinde müze de bulunuyor.

Santa Maria delle Grazie: tavsiyem haftalar öncesinden biletinizi ayırtmanız, Leonardo da Vinci’nin The Last Supper’ını (Son Akşam yemeği) görmeden Milano’dan dönülmez.

Castello Sforzesco: Bir zamanlar Sforza ailesinin rezidansı olan burçlar 15. yy’dan kalma. Tarih içinde maruz kaldığı saldırılardan sonra restorasyon geçirdi. İçinde çeşitli müzeleri barındırmakta.

Palazzo di Giustizia: Adalet sarayı, Mussolini’nin en sevdiği mimar tarafından yapıldı.

Stazione Centrale: 19 senelik yapım aşamasından sonra tamamlanan istasyon görülmeye değer.


 Galleria Vittorio Emanuele: 1877 yılında yapılan çarşı, alışveriş sevenlerin kaçırmaması gereken bir yer.

Basilica Sant’Ambrogio: çağdaş sanat segilerinin yapıldığı bazilika 4.yy’dan kalma.

Colums of San Lorenzo: Milattan önce 2. yy’dan kalma sütunların, Roma mabedinin parçası olduğuna inanılıyor.

Pinacoteca di Brera: Palazzo Brera’nın içinde bulunan galeride  14-20. yy’dan kalma baş yapıtları görebilrsiniz.

Pinacoteca Ambrosiana: Milano’nun en eski müzesinde Botticelli, Caravaggio ve Leonardo da Vinci’nin eserleri bulunuyor.

Via Montenapoleone: Via Manzoni ve Via della Spiga alışveriş üçgeni.

San Siro Stadyumu

La Scala: Geçirdiği önemli restorasyondan sonra tekrar açılan La Scala, opera severleri bekliyor. Tavsiyem biletlerinizi çok önceden almanız.

Corso Como 10: Son derece pahallı olan dükkan tasarım ürünleriyle öne çıkıyor. Alışveriş yapmak istemeyenler en azından bir kahve molası verebilir.

Milano sokakları gezdiçe anlaşılan bir şehir. Etrafınızı iyi gözlemlerseniz demir kapılar ardında muhteşem avlulu evleri ve yapıları kaçırmayacağınızdan eminim.

Milanoya giderken Skyscanner’da en ucuz uçak bileti fiyatlarını sorgulamadan gitmeyiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı