Macera

Tor Des Geants

Tor des Géants® dünyanın en zor ultra dağ maratonlarından biri. İtalya’da yedi gün süren bu kendine yeterliliğin sonucu 330km ve 24.000m pozitif tırmanış ve bir o kadar da iniş içeren zorlu bir yolculuk. Sizlere aşağıdaki yazımda bu yarışı tanıtmak ve basın merkezinden elde ettiğim güzel fotoğrafları paylaşmak isterim.

The Tor des Géants® is one of the world’s most challenging endurance trails (in terms of altitude difference and length). It takes place in the heart of the Italian Alps, in a single stage that runs right through Valle d’Aosta.

Aosta vadisinde gerçekleşen bu yarış 1,200 gönüllü tarafından ve organizayson yöneticileri tarafından organize ediliyor. İki büyük doğal parkın içinden geçen yarış, Mont Blanc, Gran Paradiso, Monte Rosa ve Matterhorn gibi 4.000 metreden yüksek beş ‘dev’ dağ kütlesini tavaf ederek geçiliyor.

The runners, the organisers and the 1,200 volunteers are gearing up for this great adventure along the Alte Vie routes in Valle d’Aosta, a race that runs through 2 natural parks (the Gran Paradiso National Park and the Mont Avic Regional Park) and a nature reserve (Mont Mars). The route winds its way around the foot of Mont Blanc (4,810 m), the Rutor (3,486 m), the Gran Paradiso (4,061 m), Monte Rosa (4,634 m) and the Matterhorn (4,478 m): the 5 giants of the Alps.

2012 yılındaki versiyonunda 22 değişik ülkeden 500’e yakın koşucu start alıyor. 25 dağın geçilmesi 150 saat ile sınırlı.

The 500 runners signed up in 2012 (from 22 different countries) are raring to go, and can’t wait to set out on this extraordinary adventure, limited to just 500 entrants. Ahead of them lie 330 km of superlative landscapes, with 25 mountain passes of over 2,000 m, an altitude difference of 24,000 m and a time limit of 150 hours. 

Normalde yarış Eylül’ün ilk haftası gerçekleşiyor. Pazar start alan yarış bir sonraki Cumartesi başladığı noktada Courmayeur’da sona eriyor. soğuk, dağ geçişi, taşlık zeminde iniş çıkışlar ile zorluk derecesi en üst seviyede olan Tor des Geants epik olmayı bu şekilde hakediyor.

Over  six days and six nights, trailers will be running, marching and running once more, with the sole aim of completing this great race around Valle d’Aosta within the deadline set. Along the way, they’re sure to encounter cold weather (since they’ll have to cross two passes at over 3,000 m), warm September temperatures – as well as perhaps fog, wind and rain, who knows?

Özellikle görülen manzalar, güneş doğu ve batışları, uçsuz bucaksız alanlarda koşan atlar, otlayan inekler ile tamamen kendinizi doğada hissedeceğiniz bu yarışı genelde ilk bitiren erkek yarışmacılar 75-80 saat arasında finiş alanına geliyor.

All the runners are aware of what lies ahead: hard, gruelling conditions, joy, pain, encounters and exchanges, breathtaking scenery. This is what ultra-trails are all about. Every entrant is well equipped and raring to go, ready to set out on a journey that won’t be easy, but is sure to be a marvellous experience.

The first runner is expected to cross the finishing line in the centre of Courmayeur about 80 hours after the start of the race. Ulrich Gross (ITA), the 2010 winner with a time of 80:27:00 hours, is one of this year’s favourites, along with his sister Anne-Marie Gross, who finished last year in 91:19:00 hours… 

Her yarışmacı bileklerinden zaman çipleri ile 10kmlik istasyonlarda kontrol ediliyorlar. Yanlarında ise ultra maratonların klasikleşen standart ve zorunlu malzemelerini taşımak zorundalar.

Each racer has an electronic chip to wear on the wrist. With control points every 5-10km, the racers’ conditions are constantly monitored. The main Control Point is in Aosta, in the very heart of the valley. The safety of the racers also depends on the equipment that they should carry with them.

Bu yarış hakkında bilgi almank isterseniz : www.tordesgeants.it

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı