Fransa

Cannes

Güney Fransa gezimizdeki şehirleri ve gezdiğimiz yerleri tek tek anlatmaya devam ediyorum… Sırada 10 günlük gezinin merkez üssü Cannes var. Ünlü film festivalinin yaşandığı muhteşem bir sahil şehri.  Zenginliğin, lüksün ve elegans’ın fışkırdığı memleket… Her gün çeşitli şehirleri gezdikten sonra merkez üssümüze geri dönüyorduk… Bu lokasyona direk gemi turları seyahati ile de ulaşmak mümkün.

I continue to tell you about our Southern France trip and the place we travelled and the next stop is Cannes, the centre of our 10-day trip. A fabulous city where the film festivals take place and where the wealth, lushness and elegancy are blowing… We went to our centre city after travelling different cities…

Cannes Gezisi

Cannes sahil kesimi harika. Burada oteller ve Film Festivalinin yapıldığı Marina önündeki büyük bina ve burada duran hala bir kırmızı halı var; herhalde tek biz gidip bu halıda fotoğraf çektirmedik. Sahil’deki restoranlar muhteşem. Özellikle deniz ürünlerinden oluşan Plateau dedikleri gri buz içinde deniz kabuklulularının ve salyangoz’un getirildiği keyfi ben de denedim. Salyangoz’u ilk defa yedim, muhteşemdi. Benim deneyimsel yemek yemem biraz tabii farklı, stda önündeki köfteden köydeki süte kadar geniş bir varyans gösteriyor ve bunları denemeye bayılıyorum.

There were hotels, the big building and a red carpet where the film festival took place; and I assume that we weren’t the only ones who got a picture on the red carpet. The shore side and the restaurants there were simply amazing. Especially, I tried Plateau which is a seafood plate with shells and escargot in grey ices. It was my first time that I tried escargot and it was delicious! I kinda have a wide range of food experiments changing from the meatballs that are sold in front of the football stadium to the fresh milk from the villages.

Cannes Gezisi Cannes Gezisi Cannes Gezisi

Cannes‘ın alışveriş konusunda bana değil ama Sedef’e çok şey kattığı kesin, pahalı bir yer amatarz ve indirimdeki ürünleri bulabiliyorsunuz. Rus ve Arapların en zengin olanları Cannes‘dan vageçmiyor. Araba konusuna çok girmeyeceğim. Bu gezide geçirdiğim araba buhranını hiç bir gezide geçirmedim. Bentley’leri kızılay dağıtmış gibiydi. Korkunç bir zenginlik. Ve insanların nasıl farklı standartlarda yaşadığını görmek için Güney Fransa bire bir.

I couldn’t get much of Cannes in terms of shopping but Sedef sure got the best advantage of it. It was an expensive city but you could also get fashion styles and things on sale. The richest Russians and Arabs were so keen on here. I don’t wanna even talk about cars. I haven’t been that crazy about the cars ever before. Bentleys were literally everywhere. It was just simply a massive wealth in this city, and it is a great place where you can see how people live in different and high standards.

Cannes Gezisi

Sahilde Gouveu 30 isimli  restaurant çok geleneksel ve keyifli. Fiyatlar orta-pahalı arası ama Güney Fransa‘ya giderken buna alışmanız gerekecek. En güzel noktalardan biri ise en lüks otelde içtiğiniz kahve ya da içkinin fiyatı en alt kategoridekinin aynısı. Dolayısı ile Güney Fransa‘da en kaliteli otellerde muhteşem bir keyif yapabilirsiniz. Lobilerinde ünlüleri görmeniz içten bile değil. Oteller çok eski, renove edilmiş ama klasik havası hala duruyor. Kendinizi bir anda James Bond ya da Elizabeth Taylor filminde bulabilirsiniz…

There was a restaurant called Gouveu 30 at the coast which was a traditional style and very cosy. The prices were between middle and high but you already have to get used to that kind of prices if you think about coming here. But I guess the best part was that the prices of the coffee or liquor you drank at the best hotels were equal to the bottom category prices, so you could actually have a nice holiday at those best hotels. Those hotels were also so old, they were restored but this old kind of a feeling was preserved, you could feel like in a James Bond movie in a second. And also you actually could see celebrities every day.

Cannes Gezisi Cannes Gezisi Cannes Gezisi

Cannes Gezisi

Cannes‘ın eski sokağında yukarıya doğru çıkan bir yokuş üzerinde romantik restoranlar var. Bu restoranlar turistik ancak içlerinden biri var ki onu daha detaylı ayrı bir yazımda anlatacağım. Bu sokakta güzel bir yemek ve keyifli bir zaman geçirmenizi öneririm. Cannes‘ın  çıkışında ise 5km ileride klasik otomobil müzesi var. Kapalıydı ben gidemedim. Decathlon ve outlet tarzı giyim mağazaları ise şehrin biraz dışında batıya doğru 10km’lik çap içerisinde.

There were romantic restaurants on a slope in one of the old streets of Cannes and these restaurants were normally for the tourists but there was one of them that I would like to talk about in details later in a different article. I really recommend that you should get a nice dinner and have a nice time. Moreover, there was a classic cars museum 5 km far from Cannes’s exit and Decathlon or outlet like places were a bit further from the city, nearly 10 km away to west.

Cannes Gezisi

Ayrıca şehir içerisinde antika pazarı kuruluyor. Bu pazarın müdavimi olmuştuk, hangi şehre gitse şansa biz de aynı şehre gidiyorduk :-) Dolayısı ile hafta içi Cannes‘ın antikapazarını şehrin hemen içindeki  üstü kapalı pazar alanında gezmenizi öneririm. Eski lambalar, yemek takımları, takılar ve ev aksesuarları ağırlıkta…

Also in the city, antique bazaars were set up and we kept on going there and you gotta see it too. There was lots of stuff ranging from old lambs, jewelries to home decoration stuffs…

Cannes Gezisi Cannes Gezisi Cannes Gezisi
Cannes Gezisi

Fırınlara uğrayıp sıcak ekmek, baget ve süper marketten aldığımız harika peynir,  füme etlerden oluşan sandwichleri yapmak ve yolda giderken bunları yemek hoşumuza gidiyordu. Denemenizi öneririm. Peynir çok güzel ve ucuz. İstediğiniz kadar kestirip alabilirsiniz. Macaron ve tatlılar konusunda ise zaten Fransızların eline su dökmeniz çok zor. Kese kağıdına alınmış 3-5 macaron ve 1-2 değişik ekler yolda geçirilen zamana keyif katıyor. Kiralık arabamızda bir yandan manzara bir yanda tatlı ve sevdiğiniz de yanınızda ise değmeyin keyfinize :-)

We really liked making and eating sandwiches of which ingredients like cheese and smoked meat that we bought from the supermarket or the fresh bread from bakery on our way. The cheese was really tasty and cheap, you could have the right amount you need by getting it cut. About macaroons and desserts, I don’t say a word because it is a real French business. It was a wonderful trip for me with my lover, an amazing view and our rental car…

Cannes Gezisi Cannes Gezisi Cannes Gezisi

Cannes Fotoğrafları

Cannes Pictures

http://www.bing.com/images/search?q=cannes+filterui%3aphoto-photo&qpvt=cannes&FORM=R5FD7


Faydalı Bağlantılar

Useful Links

http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/France/Provence_Alpes_Cote_dAzur/Cannes-131996/TravelGuide-Cannes.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cannes_Film_Festivali

http://www.festival-cannes.com/en.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Cannes

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=cannes

http://www.bing.com/search?FORM=VE3D01&q=cannes

Oteller

Hotels

http://www.virtualtourist.com/hotels/Europe/France/Provence_Alpes_Cote_dAzur/Cannes-131996/Hotels_and_Accommodations-Cannes-TG-C-1.html

Yapılacaklar

Thing to Do in Cannes

 

http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/France/Provence_Alpes_Cote_dAzur/Cannes-131996/Things_To_Do-Cannes-TG-C-1.html

Tags: Cannes, Güney Fransa, Cannes, Cannes Gezisi

5 Yorum

5 Comments

 1. Serhat

  Temmuz 31, 2009 at 8:41 pm

  fransa gercekten güzel bir ülke cannese 2006da gitmiştim o zaman sadıkoğlunun savarona yatı limanda idi,cannes çok pahalı özelliklede akşam yemek yemek isteyen restorant yerine evde yemeli otel yerine guesthousede kalmalı,lorientde çok güzel bir kent atlantik okyanusuna bakan sahili özellikle yazın ağustos ayları panayırlar ve festivaller düzenleniyor.

 2. jlan

  Şubat 18, 2010 at 10:40 am

  Gezileriniz çok güzel ve çok bilgilendirici, birazcık da dili üzerinde çalışsanız da imla hataları aklımızı karıştırmasa!

 3. i*adalet

  Mayıs 8, 2010 at 2:59 am

  Sayın (jlan) yine türklüğünü göstermiş ve iyi yapılan bir işe b.k atmayı becermiş.bu bir gezi sitesi Mina Urgan kitabı değil, idare et işte

 4. emre

  Mayıs 18, 2010 at 6:52 pm

  Hızlı yazdığımdan yazım kurallarına dikkat etmiyorum haklısınız daha azami gayret göstereceğim. Selamlar . EMRE

 5. Hülya Ak

  Şubat 28, 2012 at 11:08 pm

  İdare edemem anne idare edemem!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı