Fransa

Güney Fransa Pazarları

Güney Fransa gezisinde gezip gördüğümüz yerlerden yazacak çok az şehrimiz kaldı . Monaco, St-TropezCap Ferrat ve Juan-Le-Pein sırada. Ama ben size her gittiğimiz şehirde sürekli olarak kendimizi içlerine attığımız, atıştırdığımız yerlerden bahsetmek istiyorum. Semt pazarlarından…

From our trip/tour to South of France, there is not much left to talk about. Just a few more places we had visited; Monaco, St-Tropez, Cap Ferrat and Juan-Le-Peint, but I would like to focus on local bazaars/markets that we constantly dropped by in every city we went to.

guney fransa pazar yerleri

Öncelikle tatilde gördüğümüz ilk şehirlerden olan Aix-en Provence‘da peynirler, zeytinyağlı mezeler, kurutulmuş domates ve harika ekmeklerden oluşan yemeğimizden bahsetmiştik daha önceki yazılarımızda.https://www.geziyorum.net/aix-en-provence/

To begin with, the first city we saw was Aix-en Provence‘da. This city stuck in our minds with the meal consisting of cheese, olive oil dishes, dried tomatoes and delicious baskets of bread. As a matter of fact, we had mentioned this wonderful meal in our previous articles/logs. https://www.geziyorum.net/aix-en-provence/

guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri

guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri

Antibes‘de de rastlıyoruz pazara. Zeytinyağları inanılmaz. Şapkalar, hasır sepetler rengarenk… Kuruyemişler, baharatlar.. En önemlisi tertemiz. İnsanlar herşeyi ellemiyorlar. Beğendiklerini işaret ediyorlar. Pazarcılar dolduruyor. Bağırış ve çağırış bizim pazarlardaki gibi ama daha az… Laf atıyor esnaf birbirine… Akşam olunca ise tık diye toplanıyor ve etrafta çöp pislik kalmadan tertemiz bırakılıyor.

We bumped into a bazaar in Antibes. Olive oil dishes were incredibly tasty. Hats, colorful straw baskets … Nuts, spices ..Most importantly, everything was clean/hygenic. People were not touching anything. They were just pointing what they liked. Sellers were filling the baskets in. Screaming and calling as it happens in our bazaars, but much lesser. In the evenning, the bazaar is gathered quickly without any leftovers or garbage left around.

guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri

guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri

Reçeller ve ballar ise gerçekten enfes görünüyor. Lavanta Aix-en -Provence bölgesinin en önemli üretilen bitkisi olduğundan dolayı her yerde lavanta sabunları, çamaşırlarınızın arasına koymanız için küçük lavanta torbaları satıyorlar. Küçük çuvallar ve torbalar içinde kokulu sabunları hediyelik olarak sevdiklerinize alabilirsiniz.  Zeytinler ise gerçekten enfes.

Jams and honey looked really delicious. Lavender is the most important plant of the region, Aix-en-Provence, so everywhere was surrounded by the people selling lavender soap,  small lavender bags that is put in between clothes. You can buy scented soap in small sacks and bags as a gift to your beloved ones. Olives were really appetizing.

Nice‘de ise Fransa‘nın en büyük çiçek pazarlarından biri var. Çiçek pazarları çok önemli. Çünkü Avrupalılar ve Fransızlar evlerine sürekli taze çiçek ve saksı bitkileri götürüyor. Bahçeli evler ise yemyeşil ve heryer peyzajı ile göz kamaştırıyor. Fransa‘ya gittiğinizde kendinizi pazarlara atın, yemekleri tadın, atıştırın, sevdiğinize çiçek alın, evinize sabun getirin…

In Nice, there is one of the largest flower markets of  France. Flower markets are very important for Europeans. For Europeans and the French consistently take fresh flowers and potted plants to their homes. Houses with lush green yards with the lush were gorgeous. When you visit France, go to the bazaars/markets, taste the meals, have snack, get flowers to your beloved one, take soap to your house…

Tags: Güney Fransa GezisiSouth France Trip, Güney Fransa Pazar, South France Bazaar

guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri guney fransa pazar yerleri

guney fransa pazar yerleri


1 Yorum

1 Yorum

  1. zerrin imer

    Kasım 22, 2010 at 1:03 am

    saint tropez pazarını gezdim harika bir pazardı bizimle kıyaslarsak fiatlar çok makuldu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı