İtalya

Lucca

Bisiklet Şehri Lucca.. İtalya‘da beni en çok eğlendiren şehir.. Şehri Sedef ile tandem kiralayarak ikili bisikletle gezme fırsatı bulduğumuzdan dolayı çok eğlenerek geçirdiğimizi belirtmek isterim…

Lucca; the city of cycling.. The city that entertained me most in Italy.. I must state that we spent a wonderful time with Sedef by wandering around the city with rented tandem (a bike rode by two people).

lucca_1

Şehir Romalılır tarafından kurulmuş. Opera, zeytinyağı, Roma kiliseleri ve saklı bahçeleriyle çok etkileyici. Toskana bölgesinde gezdiğimiz diğer yerlerin aksine burası daha düz bir şehir.

The city was built by Romans. It was fascinating with its Opera, olive oil, Roman churches and hidden gardens. Unlike the other places we visited in Tuscany, it was smoother.

LUCCA LUCCA LUCCA

LUCCA SEDEF LUCCA LUCCA EMRE

Burası ünlü besteci Puccini’nin doğduğu şehir. Biz çok beğendik, favori listemizin tepelerine koyduk. Burası bisikletçilerin şehri, biz de hemen ne yaptık ? Arabamızı park eder etmez, bisiklet kiralamaya koştuk. Birden fazla kiralamak için yer var, biz tandem (iki kişilik bisiklet) kiraladık. Bunları günlük ya da saatlik olarak kiralayabiliyorsunuz. En çok bisiklet olanı surlar içine girer giremez solda.

This is the city where the famous composer Puccini was born. We liked it a lot. As a matter of fact, we put it on the top of our list of favorites. This is the city of cyclists, and guess what we did first? As soon as we parked our car, we hurried to rent a bike. There were a few places where you could rent bikes. We rented tandem (tandem). You can rent these bikes on daily or hourly basis. The shop that contains numerous bicycles is just on your left as soon as you enter the city walls.

LUCCA RENT A BIKE

Öğlen vardığımız şehirde,yemek yenecek yerlerin çoğu kapalıydı, bizimde karnımız zil çalıyordu. Gezerken çok hoş bir şarküteri gördük, bisikletimiz park edip yemeğe oturduk. Nefis ev yapımı yemekler ve gazozlar :-)  Önce karnımızın doyması lazım sonra gezmece…

We arrived in the city in the afternoon, but we could not find a place to eat as most of them were closed. We were starving though. While looking for a place, we found a nice delicatessen and had dinner after parking our bikes. Very delicious homemade meals and sodas…finally we were full. It was time to take a tour.

LUCCA YEMEK LUCCA LUCCA

Bu şehirde bir sürü meydan var, hepsi de inanılmaz geniş etrafları kafelerle çevrili. Dedim ya inanılmaz keyifli bir yer, tabii bisikletle gezmenin ayrı bir güzelliği var. Hiç bilmediğiniz bir yerde bisikletin tepesinde aklınıza gelen her sokağa dalıyorsunuz. Evler, binalar burada da inanılmaz, İtalya hiç yanıltmıyor.

There are many large squares in this town, which are all surrounded by cafes. As I told you it was a great pleasure to be there. Of course, cycling was a whole different joy. In a place that you don’t know at all, without thinking you dive in every street of it. Houses, buildings were unbelievable, Italy is amazing!!

LUCCA

Yemekten sonra ilk işimiz Duomo‘yu görmek, oradan da Teatro Meydanı‘na gitmek. Tabii bu arada Puccini’nin ilk defa org çaldığı kiliseyide görmeden olmaz.

After dinner, the first thing that did was to see Duomo, then to go to the Teatro Square. Of course, in the meantime we had to see the church in which Puccini played organ for the first time.

LUCCA DUOMO

Gittiğimizde kapıda akşam konser olduğunu öğreniyoruz. Bu fırsat kaçırılmaz, hemen iki bilet alıyoruz. Bütün yıl boyunca her gece kesintisiz Puccini konseri var.

When we were at the door of the church, we learned that there was going to be a concert in the evening.We could not miss this opportunity, we immediately got two tickets.   There would be held Puccini concerts throughout the year without any intervals.

LUCCA LUCCA LUCCA

LUCCA LUCCA LUCCA

Bisikleti bir kaç saatliğine kiraladığımız için teslim etmemiz gerekiyor. Son turlarımızıda atıp, meydanlardan birine park edip, dondurma yemek için oturuyoruz. Genç, yaşlı herkesin altında bisiklet var, bizim gibi turisler de var arada tabi. İşin kolay ve güzel tarafı istediğiniz yere hızlı bir şekilde gidiyorsunuz,vakitten kazanıp çok gezme imkanı buluyorsunuz.

We had to hand the bikes in as we had rented them for a couple of hours. So we took the last tour and parked the bikes in the square to eat ice-cream. Almost every local citizen had a bike. The best sides of cycling were to be able to go to a place easily and quickly, to save time and to have many more sightseeing opportunities.

LUCCA LUCCA LUCCA

Dondurmalar bitti, bisikleti geri verip konserimize doğru yürümeye başladık. Konsere gelen herkes yabancı, hiç italyan yok, adamlar bıkmışlar artık. İçeride organizatör ingilizce olarak kaç kişi italyan dedi; 50’de 2 kişi çıktı :-) Ama dikkatimizi çeken şeylerden biride gelen diğer avrupalıların çocuklarını da konsere getirdikleri oldu. Biraz gürültücüler ama olsun ;-)

When we had finished eating our ice-cream we gave the bikes back and started walking to the concert field. Everyone came to the concerts was foreigners, no Italians at all, they must have tired of them. In English, the organizer asked how many Italians there were. Only 2 out of 50 people.  Another thing that caught our attention was that Europeans brought their children with them to the concert. They were a little bit noisy :)

LUCCA PUCCINI LUCCA LUCCA

Konser bitince son bir tur daha atıp arabamıza dönüyoruz..Söylemişmiydim, şehirdeki sokak planı ilk defa Romalılar tarafından yapılıyor ve az bir değişime uğruyor.
Bisiklete binen herkes İtalya‘ya geldiğinde buraya bir kaç saat içinde olsa uğrasın.

When the concert was over, we walked a little and got back to our car. Have I told you this? The street plan of the city was done by the Romans and has changed little since then. Everyone cycling should visit here even for a few hours when they come to Italy.

LUCCA LUCCA LUCCA SEDEF


Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.bing.com/images/search?q=lucca&FORM=BIFD#

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucca

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lucca

http://www.knowital.com/tuscany/lucca/accommodation/

http://wikitravel.org/en/Lucca

Tags:İtalya GezisiItaly Trip, Lucca İtalya, Lucca Italy, Lucca Bisiklet, Lucca Cycling

2 Yorum

2 Comments

  1. Netvitrinim

    Ocak 23, 2010 at 2:22 pm

    Ya şimdi italyada olup bisiklete ile gezmek vardı ama nasip yazın gider gezerim :)

  2. Timukan Karaca

    Kasım 15, 2011 at 3:18 am

    2 gun sonra Italya’da olacagim ve Milana’dan sonra gidecegim yer Lucca .Sizin yazinizi okuduktan sonra cok daha hevesle gidecegim .Ben de bir bisiklet hastasi olarak tabi ki bisiklet kiralayacagim.:))

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı