Balkanlar

Ostrog Manastırı

İkinci günümüze Otelimizden çıkarak ve biraz geç başlıyoruz. Otelden çıkıp Danilovgrad yan yolundan Ostrog Manastırı‘na doğru ilerliyoruz.

Podgorica Niksic yolu üzerindeki bu manastır Ortodokslar için çok önemli bir yere sahip.

900 metre rakımda Trabzon’daki Sümela Manastırı‘na benzer bir yapıya sahip. 8 Km’lik yan yol uçurumlar ve tehlikelerle dolu.

Çok dikkatli araba kullanmanızı öneririm. Özellikle hızlı gitmeyi unutun yol tek şerit ve karşıdan bir geldiği zaman trafik duruyor.

Genelde 400’den fazla basamağa sahip patika yolu keşişlerin yaşadıklarını tecrübe etmek için çoğu kişi çıplak ayak çıkmakta. bunun marifet değil, DASK’ın uzun parkurunu bitirmenin marifet olduğunu belirtmek isterim :-)

Eski savaş suçlusu Bosnalı Sırp Lider Radovan Karadziç burada oğlunu vafitz ettirdi ve fanatik dinci ve milliyetçi papaz ve keşişler tarafından Yugoslav savaşından sonra yıllarca burada saklandığını belirtiyorlar. Budva, Kotor gibi şehirlerden yarım günlük 20 euro’luk turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Üstteki Manatırın sırası çok olduğundan zaman kaybetmeden dönüşe geçiyoruz.

Özellikle dönüş yolunda 2. dünya savaşı sırasındaki partizanlara ayrılmış heykel, kült Yugoslav halk arabası Yugo ve eski başkent ismi ile anılan Titograd tabelası çok ilgimizi çekiyor ve hemen fotoğraflarını çekiyorum :-)

Ostrog Monastery

From Wikipedia, the free encyclopedia

Ostrog is a monastery of the Serb Orthodox Church placed against an almost vertical background, high up in the large rock of Ostroška Greda, in Montenegro. It is dedicated to Saint Basil of Ostrog (Sveti Vasilije Ostroški).

From the monastery, a superb view of the Bjelopavlići plain can be seen. Ostrog, monastery is the most popular pilgrimage place in Montenegro. The Monastery was founded by Vasilije, the Metropolitan Bishop of Herzegovina in the 17th century. He died there in 1671 and some years later he was glorified. His body is enshrined in a reliquary kept in the cave-church dedicated to the Presentation of the Mother of God to the Temple.

The present-day look was given to the Monastery in 1923-1926, after a fire which had destroyed the major part of the complex. Fortunately, the two little cave-churches were spared and they are the key areas of the monument. The frescoes in the Church of the Presentation were created towards the end of the 17th century. The other church, dedicated to the Holy Cross, is placed within a cave on the upper level of the monastery and was painted by master Radul, who successfully coped with the natural shapes of the cave and laid the frescoes immediately on the surface of the rock and the south wall. Around the church are the monastic residences, which together with the church building and the scenery make this monument outstandingly beautiful.

The Orthodox monastery of Ostrog is one of the most frequently visited on the Balkans. It is visited by believers from all parts of the world, either individually or in groups. It represents the meeting place of all confessions: the Orthodox, the Catholics and the Muslims. According to the stories of pilgrims, by praying by his body, many have been cured and helped in lessening the difficulties in their lives.

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Ostrog Manastırı

3 Yorum

3 Comments

 1. !ÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ~~~

  Ağustos 3, 2010 at 11:56 am

  Bu güzel paylaşaım için teşekkür ediyorum.

 2. !ÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ~~~

  Ağustos 3, 2010 at 11:59 am

  Sümela Manastırını anımsattı bana ama burası çok daha bakımlı görünüyor.
  Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum.

 3. yalçın

  Ekim 29, 2010 at 9:00 am

  Çok etkileyici.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı