Balkanlar

Kotor

Kotor ve Kotor koyu Karadağ‘a başlı başına gitme nedeniniz olabilir. Kotor Unesco kültür mirası koruması altında bir şehir.

Kotor and Kotor bay is already a reason to go to Karadag. Kotor is a city which is under the protection of Unesco for cultural heritage.

Marinanın yanında bulunan otoparka arabamızı bırakıp, yapımı 1555 yılında şehrin kapısından içeri giriyoruz.

We left our car at the carpark next to marina and entered the door of the city that was built in 1555.

Şehir o zamanlar Venediklilerin egemenliği altında, İtalyan izlerini her yerde görebiliyorsunuz. Şehrin kapısının üzerinde nazilerden kurtuluşunu simgeleyen yıldız  ve Tito’dan alıntı var.

The city was under control of Venetians in old times and you can clearly see the effect of Italians. There is a star on the door of the city signing that it survived from the Nazis and a quotation from Tito.

İlk işimiz meydanda bulunan otelin kafesine oturup, gelip geçen insanları seyrederken kahvelerimizi yudumlamak oluyor. Kale içi labirent şeklinde. Kiliseler, taş evler, restoranlar ve müzeler her köşede karşımıza çıkıyor.

Our first stop was to sit down at the coffee house of the center hotel and drink our coffees while watching people on the street. Inside of the tower is in the shape of a labyrinth. The churches, stone houses, restaurants and museums are on every corner. 

En eski yapılardan biri olan Katolik kilisesi 12 yüzyılda inşaa edilmiş. Bir sokaktan otekine dalıp kayboluyoruz. Kale içinin güney kapısından çıkınca köprü ve altından akan doğal kaynak karşınıza çıkıyor. Biz her zaman yaptığımız gibi kale içinin sokaklarına kendimizi bırakıp kayboluyoruz.

One of the oldest buildings, the Catholic Church was built in 12th century. We went one street to another and when you take the south door of the tower, you reach the bridge and the natural resource under it. As every time we do, we went into the streets and lost ourselves.

Gündüz geldiğimiz Kotor‘a akşam da geri gelip marina’nın karşısında bulunan Galion restoranda yemek yemğe karar veriyoruz. Kesinlikle tavsiye edilir Kotor‘un en güzel restoranı, karsınızda aydınlatılmış Lovcen dağı, marina , arkasında şehrin duvarları… Çok keyifli.

 We decided to come to Kotor again in the evening and have dinner at Galion Restaurant across the marina. It is strongly recommended and it is the best restaurant in Kotor with its shining Lovcen mountain, marina and on the back of it the walls of the city… It is simply so much fun.

Kotor akşam saatlerinde de ayrı güzel. Taş sokaklar aydınlatılmış çok romantik. Kotor kesinlikle Unesco listesinde olmayı hak eden bir şehir.

Kotor was also so beautiful on the evening times. The stone streets were lightened up and it was so romantic. Kotor is definitely a city that deserves to be on the list of Unesco.

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Kotor

6 Yorum

6 Comments

 1. mert

  Eylül 7, 2010 at 3:27 pm

 2. asli

  Eylül 11, 2010 at 5:38 pm

  gemi gezisi ile ziyaret ettigim KOTOR BİR HARİKA dünyada görülmesi gereken bir bölge hele bize bukadar yakınken anlatmak az gelir tarih deniz dag hertürlü spor her mevsim

 3. Berkay

  Eylül 15, 2010 at 3:42 pm

  O lonely planet rehberlerini çok merak ediyorum içeriği nasıl bilen var mı yani yardımcı oluyor mu?

 4. Murat

  Eylül 20, 2010 at 11:35 am

  Hayatımda gördüğüm en güzel yer.

 5. mert

  Kasım 22, 2010 at 5:37 pm

  Muhteşem bir yer.Mutlaka görülmesi gerek!

 6. Lutfiye

  Ağustos 11, 2011 at 9:22 am

  Benim Kotor ile ilgili en sevdigim en unutamadigim goruntu.. Korfez seridi boyunca arabanizi sakin sakin surerken daglardan korfeze dokulen minik minik selaleler.. !! Sanirim Yaz oldugu icin gormemis olabilirsiniz.. Biz biraz daha serin bir mevsimde ama lokum bir havada seyahat etmistik ve o goruntuler hala aklimda cok taze…. ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı