Macera

Anadolu Dağ Maratonu Hikayesi-1

Herhalde uzun bol fotolu olacak bu hikaye… :-)  Dünyanın en iyi ilk 10 Dağ Maratonu organizasyonlarından biri olan “ADAM”: Anadolu Dağ Aşma Maratonuna bugüne kadar 10 yılda orta parkurda ortalama 20 takım’dan 200 takım yani 400 kişi katıldı… Bunların % 40’ı yarışı bitiremedi. Yani kabaca bir hesap ile kendi kategorimizde 10 yıldır bu yarışmayı bitirebilen 200 civarında yarışmacıdan biri olduğum için seviniyorum.

ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

Macera yarışlarına bakış açıp hep kendimizi geliştirmek, keyif almak, vücud direncimizi zorlamak ve takım halinde hareket etmek. Bunları Ahmet arkadaşım ile beraber başarmak için bu yarışlara katılıyoruz. ADAM ise bizim için 2 günlük olması, düzeni ve organizasyonu ile mükemmel olması nedeniyle bulunmaz fırsattı. Bunu da en iyişekilde değerlendirdiğimizi ve sportif bir şekilde yarıştığımızı düşünüyorum.

Öncelikle yarış öncesi anlattığım malzeme listesini yarış öncesi gelen yorumlar ve benimde sürekli araştırma yapmam sonucunda 7 kiloya indirdim. Kıyafetleri azalttım. Üstümdekiler haric 1 ine içlik, 1 boxer , 1 corap ve 1 ince kamp alanı için pantonum vardı. Jel ve power barları azalttım. Kap kacak almadık. Kaşığım plastik SPORK idi. Unifo yemekleri ahmet, MSR çadırı ben taşıdım. Mat’ı son dakika üşümemek için aldım ama 13saatlik yürüyüşten sonra kuş tüyü yatak gibi geldiğinden +540 gram için pişman değilim :-)

Malzemeler - ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

3 Temmuz Cuma yola 14:00’te çıktım, Ahmet’i aldım. Bolu kampa 17:30 gibi vardık. Kaydımız olduğundan kimliklerimizi DASK görevlilerine bıraktık ve çadırımızı kurduk. Kimlikler bölgede kaybolunduğunda bazen sorumsuzca kampı terke edip ekipleri aramadan yarışmayı bırakanlar olduğundanemniyet için yapılmış. Bu detay bile etkileyici idi. Kamp alanı Mükemmeldi.

CADIR- ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

Her yerde kamp yapacağınız alanlar belirli. Su bol. Yanımızdan dere akıyor.İnsanlar saygılı. Bu camiada sevdiğim en önemli şey doğaya saygı. Çöplerimizi atmıyoruz, her yeri temiz tutuyoruz.

KAMP-ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

DASK sponsorları döner ve tavuk gibi güzel yemekler ile besledi bizleri… T-Shirtlerimizi ve şapkalarımızı aldık. Katılım belgelerimizi park yerindeki arabamıza koyarak eşyalarımızı hazırlamaya ve kontrol etmeye başladık. Akşam hava kararınca tüm ekiple doluştu ve kafa fenerleri ile onlarca ateş böceği gibi bir heyecan aldı herkesi. Gece saat 21:30 gibi Brifing başladı ve tüm DASK ekibi harika bir bilgilendirme toplantısı yaptılar.Tüm bilgiler büyük kağıtlara yazılı ve herkesin görebileceği yerde idi.

Brifing-ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

Organizasyon tek kelime ile muhteşemdi. Katıldığım en iyi organizasyon olduğunu çok net ifade etmek isterim.

Sn.Ahmet Kılıç bize fauna ve bitki örtüsünü anlattı. Herkese numarlarının olduğu  çantalara asılan ALPİNİST sponsorluğunda numara etiketlerini verdiler. 220’yi biz aldık. Kısa Parkur 100, Orta Parkur 200 ve Uzun Parkur 300’lü rakamlardan oluşmaktaydı.

Ahmet Kılıç-ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

Gece yağmu çiseledi. Geç gelen takımların çadır kurma ve hazırlanma telaşı sessizliği biraz bozsa da sızdığımı hatırlıyorum. Tüm takımlar belirli bir sıra içinde çıkış yapacaklardı. Bu takımların aldıkları numaralara göre ikişer dakika ara ile oluyordu. İlk çıkan orta parkur takımı ile aramızda 38 dakika fark ile 5:38’de haritamızı aldık.  Ahmet koordinatları işaretler iken bende son kontrolleri ve eksiklikleri kontrol ettim ve yola çıktık. 17:51’de…

Çıkış- ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu

İlk noktamız orman yangın gözetleme kulesi idi. Haritalarda yollarda problemler olabildiğinden pusula ile gittik. Yolda bizim gibi şaşıran bazı takımlarla beraber Kuleye orta şekerli biz zaman dilimi içinde varmayı başardık.

Birinci Nokta- ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu

Kule sonrasında ise tekrar aşağıya inip noktaları sıralı almamızn gerektiğinden 2. noktaya dönmeye başladık. Aşağıdaki Video 2. noktaya dönerken hislerimizin tercümanıdır. Buyrunuz izleyiniz :-)

Link: ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu -Bolu gun1-ilk 2. noktayı kolayca aldıktan sonratırmanışa geçtik ve 3. noktaya Ulaş ve Denizin oluşturduğu Mix kategorisinden ekip ile ilerledik. Yürüyoruz...

Oradan tekrar Erman ve Murat Dikmen’in oluşturduğu 4G ikinci ekibi ile görüştük kısa süreli. Yokuş aşağı sıkı 2 inişten sonra nehir kenarında noktayı bulduk.Ben tabii hemen kendimi nehre attım… :-) Buz gibi suyu içtim ve mataralarıma doldurdum :-)

Nehirden su içen emre

Yayla Evi Devrilmiş ağaç Dağlar ve Ben
Bu yürüyüş sırasında çektiğim 2 video ise sırası ile aşağıda.

Link: ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu gun1-1

Link: ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu gun 1-3 Ne olduysa bu noktadan sonra oldu. 4. noktadan 5. noktaya tam 3 saatte gittik.Yağmura yakalandık. Haritada yönümüzü kaybettik. Gök gürültüsü ve şimşekler eşliğinde yürüdük. Islandık. Çok yorulduk amahala inatla 5.noktaya devam ettik. Bu noktada bizim gibi geçkalmışbazı takımları gördük. 5. noktada Unifo etli patatesimizi yedik, fotoğraf çektik, yarışın keyfine vararak 6. noktada yaylaya ulaştık. 5. ve 6. noktalar arasında 2.200 metreye çıktık. Bu civarda çektiğim video ise aşağıda :-)

Link: ADAM 2009 Anadolu Dağ Aşma Maratonu - Bolu gun1-2

6. noktadan sonra 1.5 saat içinde kampa varmamız lazımdı. Bu noktada kamp alanına orman icinden kestirme yapmaktansa uzun yoldan daha bildiğimiz bir yoldan gidip garantilemek istedik. 6. noktada Fransızca konuşan bir bayan takımvardı. Onlar ise bu yolyerine orman’ı seçtiler. (Daha sonra telsizden yarışı ormanda kaybolmamak için bıraktıklarını öğrendik.)

Dağ Maratoncusu

7.noktaya yürüyüş çok uzun ve acılı oldu. Tüm Noktalar arası mesafeleri ve süreleri yazının aşağısında bulabilirsiniz.  7. noktadan yürüyüşümüz planlanandan 30dk fazla sürdü ve 2 saat sonra 19:45 gibi kampa çok dik biryar’dan çıkarak ulaştık.

Herkes kampa son ulaşan takım olmamıza rağmen birinci gelmişiz gibi alkışladı. Macera yarışlarının en çok bu anlamını seviyorum. Çadırımızı kurduk, Faruk, Utku ve Neval’den oluşan TTT ekibi ve Kurtuluş, Mustafa’dan oluşan diğer takımın yaktığı ateşin başında yemek yedik ve çoraplarımızı ve ayaklarımızı kuruttuk… 9:30’da yattık. Çünkü ertesi gün ilk çıkacak takımise bizdik… :-)

Yarışın ikinci bölümü hemen arkadan gelecek…

Cumartesi Mesafeleri (Noktalar arası)

S-1: 5km
1-2: 2.2 + 0.3km
2-3: 3.5km
3-4: 2.2km
4-5: 7.5 + 2.5km (+1.5-2 saat)
5-6: 2.5km
6-7: 8km
total: 14 saat, 33.7km

SONUÇLAR

* 3 Parkurda toplam 73 takım katıldı.

* İki gün süren yarışmayı 37 takım bitirdi. Yarışma genelinde bitirme oranı:%50,6

* 12 Takım içinde ilk gün yaptığımız hatalar ve ikinci gün Ahmet’in ayağının sakatlığına rağmen özveri ile yarışa devam etmesi bize 12 takım içinde sonunculuğu getirdi. Bu sonuç katılan 23 takım’dan sadece %50’sinin bitirdiği bir yarış için bizim için çok iyi bir deneyimi ifade etmekte.

Parkur ve kategorilere göre bitirme oranları

Katılan takım sayısıBitiren takım sayısıBitirme Oranı
Uzun Parkur Genel

19

7

% 36,8

Uzun Parkur Karışık-Bayanlar

4

2

% 50,0

Uzun Parkur Erkekler

15

5

% 33,3

Orta parkur Genel

37

21

% 56,7

Orta Parkur Karışık-Bayanlar

14

9

% 64,2

Orta Parkur Erkekler

23

12

% 52,1

Kısa Parkur Genel

17

9

% 52,9

Kısa Parkur Karışık-Bayanlar

9

5

% 55,5

Kısa Parkur Erkekler

8

4

% 50,0


8 Yorum

8 Comments

 1. Mustafa CAN

  Temmuz 8, 2009 at 8:56 am

  Tebrik ediyorum güzel bir yarışma olmuş. Doğa sporlarında özellikle dağcılıkta zamanla bir megalomanlık da oluşma eğilimi oluyor. Yarışmada gruplar arasında var olmanın dışında birinci olma hırsı taşımamanızı özellikle dikkat çkeici buldum.

 2. Hakan Gönendik

  Temmuz 8, 2009 at 9:34 am

  Harika olmuş … çok zevk aldım okurken.
  Bir yandan yön bulmak, bir yandan video ve fotoğraf çekimi…
  Umarım yazıları yürürken yazmamışsındır !!!

  Sevgiler
  Hakan

 3. ilker burgaç

  Temmuz 8, 2009 at 11:38 am

  Emre ve Ahmet , tebrikler..
  Emre, yazı fotograf ve videolar ile yarıs raporlarına yeni bir stil getirdin, çok da iyi ettin.
  Son 10 yıldaki bitirebilen 200 yarışmacı arasında olma mantığı cok güzel, geçtiğimiz iki yılda bu sayının içinde biz de vardık, sayende kendimle gurur duymaya başladım :)
  Ellerinize , ayaklarınıza saglık
  Yazının devamını merakla bekliyoruz..

 4. ırmak pekiner ve serin erengezgin

  Temmuz 8, 2009 at 1:44 pm

  anlattıklarınız çok güzelmiş, hepsini dinledik. bir tek sorum (ırmak) oldu, kamerayı kimin tuttuğunu bilemedim. emre ve ahmet’ten birisi kameraya çekiyordu, hangisinin tuttuğunu biz bilemedik çünkü ikisinin de eli kalkık değildi ama ben ahmet diye düşündüm. sevgiler, ırmak (6) ve serin’den

 5. Yücel YÜCETAŞ

  Temmuz 9, 2009 at 12:13 pm

  Merhaba ben yücel dask üyesiyim sizin bu yazdıklarınız ve memnuniyetiniz inanın biz dask görevlilerini daha çok kamçılıyor ver hersene bir öncekinden daha iyi daha keyif alabileceğimiz (hepimizin)organizasyon yapmaya çalışıyoruz büyüklerimizin katkı, bilgi ve becerilerini bizlerde anlamaya öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyoruz.Sizleri memnun görmek dask ailesi olarak bizleri dahada memnun etmektedir.Seneye anadolunun başka bir cennet köşesinde aynı tatlı insanlarla buluşmak üzere kendinize iyi bakın
  Sevgiler

 6. haldun orhun

  Temmuz 9, 2009 at 9:09 pm

  sevgili dostlar
  ne güzel ki umutlarımızı sabahın erken saatlerinde alıp taşıdınız dağların doruklarına ve döndünüz bizlere mutlulukla başarmış olmanın hazzıyla. ne güzel yazmışsınız ve bizleri ne kadar onurlandırdınız, ne çok motive ettiniz. seneye sizler için 11. kez tekrar çıkacağız dağlara, ovalara, yollara, kar kış demeden planlayacağız parkurlarınızı bu coşkuyla. İyiki varsınız sevgili dostlar hep umutla kalın ve hep taşıyın bizleri doruklara . sevgiyle kalın. DASK (Dr haldun orhun)

 7. H.Hakan Koç

  Eylül 22, 2009 at 1:23 pm

  Çok başarılı bir sunum harika.. harika elinize sağlık

 8. deniz gul

  Temmuz 7, 2010 at 10:13 pm

  Merhaba bu sene de katilmayi dusunuyor musunuz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı