İstanbul

Suriye Pasajı

Hep içinden geçip şirketime giden yol ile İstiklal caddesi arasını kısalttığım pasaj. Eskiden içinde sinema’da varmış. Ama benim keşfettiğim ise pasajın altındaki 2. el kıyafetler satan muhteşem dükkanlar ve 80’li yıllara ait oyuncaklar ve aksesuarların satıldığı yerler…

This is the arcade across which I cut the way between my company and Istiklal Avenue by walking through it. It used to have a cinema inside in the past. But what I discovered here is magnificent stores under the arcade which sell second hand dresses and places in which toys and accessories belonging to 80s are sold. 

Askeri montlar, parkalar, fötr şapkalar, kostümler…. Nefis malzemeler var… Fiyatlar çok uygun görünmesede sıkı bir pazarlık sürecinden geçilebileceğinin sinyalini satan arkadaşlardan alabiliyorsunuz…

Military coats, parkas, felt hats, costumes… There are marvellous materials. Although prices aren’t so suitable, you can have the impression from sellers that you can maybe bargain.

Tepesindeki çatı restorant çok meşhurmuş. Bende gidip bir gün denemeyi düşünüyorum.

The restaurant on the top of it is said to be so famous. I’m going to try it one day.

Görmeden geçmeyin derim…

You must certainly see it…

Istanbul`u benim gibi çok özlediyseniz, alın şuradan bir Istanbul uçak bileti, keyfini çıkarın.

If you miss Istanbul so much like me, buy a ticket for Istanbul flight and enjoy it.

Suriye Pasajı hakkında İnternet Bağlantıları

Links about the Arcade of Syria

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=suriye+pasaji
http://www.istanbulguide.net/istguide/artetarch/batimliste/immeubles/passages/syrie.htm
http://www.i-gunler.com/Cati/index.php?order_by=positive

Suriye Pasajı Kaynak : (www.netbul.com)

Source for the Arcade of Syria : (www.netbul.com)

İstiklal Caddesi‘ni bir taraftan Timoni Sokağa (Gönül Sokak) diğer taraftan da Derviş Sokağı’na bağlayan Suriye Pasajı, 1908 yılında inşa edilmiş. Altı çarşı, üstü konut olmak üzere üç ayrı bina olarak yapılmış. Bu binalar birbirine sonradan bağlanmış.

The Arcade of Syria which connects Istiklal Avenue with Timoni Street (Gönül Street) on one side and Derviş Street on the other side was built in 1908. It was built as three separate buildings which have a bazaar at the bottom and dwelling on the top. 

1911 yılında burada Santral Sineması (Cine Centrale) açıldı. Beyoğlu ’nun lüks parfüm kokan, tertemiz sinemalarına göre daha ucuz bir sinema idi. Oldukça eski filmler gösterirdi. Adı 1925’de Şafak, 1928’de Cumhuriyet olan sinema Zafer Sineması adıyla kapandı.

Cine Centrale was opened here in 1911. It was a cheap cinema compared to luxurious, smelling perfume and very clean cinemas of Beyoğlu. It used to show quite old movies. Its name was turned to “Şafak” in 1925 and to “Cumhuriyet” in 1928 and it was closed under the name of “Zafer Cinema”.

1875’den 1964’e kadar Fransızca yayınlanan İstanbul (Stamboul) gazetesinin matbaası bu pasajdaydı. Apoyev Matini adlı Rumca gazete hala burada yayımlanıyor. 07.00-21.00 arası açık olan Suriye Pasajı, kürkçüleri ve dericileriyle hala ayakta…

The printing press of Istanbul journal which was published in French from 1875 to 1964 was in this arcade. Romaic journal named Apoyev Matini is still published here. The Arcade of Syria which is open between the hours 7am and 9pm still remains open with its furriers and leather dealers. 

Tags: İstanbul Gezisi, Beyoğlu Gezisi, İstanbul, İstiklal Gezisi, Suriye Pasajı, Çatı Restoorant


11 Yorum

11 Comments

 1. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:50 pm

  kimbilir önünden kaç kez geçmişimdir de burada 1pasaj olabileceğini düşünmeden es geçmişimdir. bu çalışma için teşekkürler!! ;) (güldal)

 2. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:51 pm

  ayna grubunun stüdyosuda suriye pasajında :grin rüzgar müzik :grin

 3. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:51 pm

  en sevdigim yer sanırım ruzgar yapımla ılgılı beklerım 2. kat da

 4. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:51 pm

  iki defa gitmek nasip oldu sırf erhan güleryüz için ama yukarı çıkmaya cesaret edemedim tek başıma çok üzüldüm pek gittiğim bir yer değil çünki ayna grubunu çok seviyorum

 5. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:52 pm

  iki defa gitmek nasip oldu erhan güleryüz için ama cesaret edipte 2. kata çıkamadım ayna seveni olarak çok üzüldüm süriye pasaji çok büyük ve güzel bir mekan 8) :? [B]null[/B]

 6. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:52 pm

  gerçkten de ayna grubunun stüdyosu var mı ya.suriye pasajının güzelliğini çok duydum ama erhan güleryüzde varsa bu daha da güzelleştirir :) :) :)

 7. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:53 pm

  istiklal caddesi çok tılsımlı bir mekan her gidişimde büyüleniyorum suriye pasajı için gidiyorum sırferhan güleryüz için 8)

 8. misafir

  Ocak 26, 2009 at 7:41 pm

  kesinlikle gidecegim_inşaalah

 9. izinli

  Mayıs 29, 2009 at 2:12 pm

 10. messina

  Kasım 1, 2009 at 1:35 pm

  arkadaşlar ben ilk kez istanbula gitcem we istiklalede uğrama şansım war.erhanı çok sewiyorm hatta çok büyük hayranıyım.suriye pasajına gitmek istiyorm bu yüzden.ama bilmiyorm orayı.oraya nasıl gidebilecegimi söylersenz çok ii olur.lütfen bana yardm.

 11. myrıama

  Ocak 13, 2010 at 2:39 pm

  merhaba arkadaşlar bende okadar önunden geöıyorum ama ınanın hıç merak edıpte gırmedım içine bence çok şey kaybetmışım yorumlarınızıda okudum bazı ark duygularımın tercumanı olmuş sankı.bırde ben orjınal kurk satmak ıstıyorum ama burada satabıleceğım söylendı sızce bır aslı varmı öğrenmek ıstıyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı