İstanbul

Tophane Gezisi

Salı Öğlen gezimizde Galatasaray Lisesi yanından Tophane‘ye indik.

On Tuesday at our mid-day tour, we went down to Tophane next from Galatasaray High School.

Karabaş Camii, Kılıç Ali Paşa Camii, Tophane-i Amire, Nuretiye Camii, Çeşme, Mimar Sinan Universitesi Misafirhanesini ve sahilden Karaköy Limanına doğru ilerlerken gümrük, eski borsa, Fransız iş Merkezi Gümrük ve Denizcilik Binalarını görme fırsatıımız oldu.

We saw lots of places on our way like Karabas Mosque, Ali Pasa Mosque, Tophane-i Amire, Nuretiye Mosque, Cesme, Mimar Sinan University…

Nargilecilere uğrayamadık ama burada keyif yapan öğle molası vermiş banka ve firma çalışanlarını ve güneşlenen miskin kedilerle karşılaştık. Havanın güzel olması ayrı bir keyif idi…

We couldn’t stop at the hubble-bubble places but here we saw some bank and company workers resting and the cats sunbathing. Its being sunny was another joy… 

Tophane İstanbul‘un Beyoğlu ilçesindeki bir semttir. Osmanlı dönemindeki İstanbulunun en eski sanayi bölgesidir. Tophane binası, Fatih zamanında top dökümü için inşa edilmiştir.

Tophane is a locality in Beyoğlu county of  Istanbul. It is the oldest industry region of  Istanbul. Tophane building was built for cannonball casts in the times of Fatih.

Melling gravüründe kıyıda görünen Tophane kışlası bugün yoktur. 1823’de Firuz Ağa yangınında kışlalar yanmış, sonra yenilenmiştir. Bu yenileme sırasında Nusretiye Camisi de yapılmıştır. Tophane‘deki eski askeri yapılardan en son ortadan kalkan, 1958’de yol genişletmesi nedeniyle, eski müşirlik binası ve Salı Pazarı’na dek uzanan sanayi kışlasıdır.

Tophane Barrack that is seen in Melling gravure is not there today. In 1823 with Firuz Aga fire, the barracks burnt and they got renewed. During these renews, Nusretiye Mosque was established. The last military structure in Topkapı is industrial barrack. 

Kışlalar sahasında bugün sadece 1848 tarihli saat kulesi ve Mecidiye Kasrı (1848-1849) kalmıştır. Tophane binası bugün Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Her yıl mart’ın ilk haftası okulun kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde geleneksel kıyafet balosuna da ev sahipliği yapmaktadır.

In the barrack fields only a clock tower from 1848 and Mecidiye Kasrı (1848-1849) are left. Tophane building is used as a culture center by Mimar Sinan Fine Arts University. Every year on first week of march, it also holds the ball night for the foundation celebrations. 

Şu anda da nargilecileri ve Amerikan pazarıyla günlük bir çok kişinin buraya uğramasını sağlamaktadır.

It also makes lots of people come here by with its hubble-bubble places and American bazaar. 

İlgili Bağlantılar – Related Links

http://www.tophane.org/Sayfala.asp?nereye=YAZILIST&ID=5
http://www.trekearth.com/gallery/Middle_East/Turkey/Marmara/Istanbul/Tophane/
http://www.tophane.org/

Tags: İstanbul GezisiBeyoğlu Gezisi,  Tophane Gezisi,  Firuz Ağa yangını


1 Yorum

1 Yorum

  1. Misafir

    Eylül 15, 2008 at 1:10 am

    yha ne diim süper olmuş oraları çok sewiorum ama dha güsel resimler çekilebilirdi yani ama buda yeterli görenler hayran kalıo eee FARKIMIZ TARZIMIZ TOPHANE ÇOCUĞU OLMAMIZ!!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı