Balkanlar

Perast

Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri olan Perast‘a hayran olmamak mümkün değil. Kotor koyu jeolojik olarak fiyord olmasada, etrafında gezerken size verdiği his bakımından Avrupa’nın en olağanüstü fiyordu olarak görülüyor.

Zümrüt yeşili dağlar, turkuvaz rengi deniz ve dağların eteklerine serpiştirilmiş kasabalar, köyler nefes kesici.

Bütün koy dünya doğa ve kültür mirası korumasında. Romantik İngiliz şair Lord Byron Kotor’u karayla denizin yeryüzündeki en güzel bileşimi olarak tarif ediyor.

Küçücük bir kasaba olan Perast‘a öğlen saatlerinde varıyoruz. İlk işimiz karnımızı doyurmak. Denizin üzerinde çiçekler içinde bir restorana oturuyoruz, menü tabiiki balık ağırlıklı. Yemekler doyurucu ve çok lezzetli.

Tam karşımızda iki tane adacık var, manzara zaten inanılmaz. Küçük olan St George adasında Benedikten manastırı var ve burası doğal bir ada. Yanındaki büyük olan ise 15 yüzyılda yapılmış bir ada, onunda üzerinde küçük bir kilise var.

Yemeğimiz bittikten sonra Perast‘ı keşife çıkıyoruz. Sadece bir caddesi olan bu kasaba Unesco tarafından koruma altına alınmış ve bazı yapılar renovasyon görüyor. Evler, kafeler, her yer taş ve çok etkileyici.

Eskiden kalma bir çok palazzo şimdi müze olmuş. Kasabanın her yeri begonvil ve yabani incir ağaçlarıyla dolu. Bir söylentiye göre Hollywood ünlüleri buradan ev alma peşinde koşuyormuş.

Kasabanın ortasında cok eski bir saat kulesi var, zaten yeni olan hiç bir yapı yok gibi. Perast ve Kotor koyu Karadağ‘ı ziyaret etmek için bile başlı başına bir neden.

Doğanın olağanüstü renkleriyle, kültür mirası kasabayı gezerken biz çok keyif aldık, sizinde yolunuz düşerse mutlaka Perast‘a uğrayın…

 

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Perast, Unesco

1 Yorum

1 Yorum

  1. hasan kılıç

    Ağustos 18, 2010 at 3:50 pm

    çok güzel yermiş insanın yaşama sevincini artırıyor. ama gitmek nasip olurmu bilemem.ama zor gibi.tam bi peri masalı kasabası

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı