Türkiye Gezileri

İstanbul Ordu Gezisi… 42 Saat

Evet… Cuma gece yarısı Kız kardeş Merve ve Kuzen Müseb ile başlayan Ordu‘ya düğün için gidiş geliş turumuz Pazar gece si 22:30’da kapıma sona erdi… Cumartesi Sabah uykulu gözlerle 4:38’de başladı yolculuk. Bolu dağı tünelini geçtikten 10km sonra Sabahattin’in yerinde kahvaltı ile açtı kızlar gözlerini. Saolsun özellikle kızkardeşim tüm yolculuklarda uyuyarak destek olur bana… Sohbet, Sıcak ve yolculukta önümüzden eksik olmayan İran menşelli kamyonları atlatıp 12 saatte güç bela attık kendimizi Ordu‘ya…

Yolculuk sırasında özellikle Samsun’dan sonra Karadeniz otoyolunun yeni hali beni hem sevindirdi, hem üzüntüye sevk etti. Özellikle Fatsa- Ordu arasındaki dağların yanından deniz manzaralı giden yolun yerine orman içinden giden Türkiye’nin en büyük Tüneli ve aktarma viyadükleri yapılmış. Tünel içinde Radyo otomatik kapanıp her frekans’tan tünel hakkında bilgilendirme yapılmakta. Sahildeki Perşembe yolunun bende özel anısı var. Küçükken Ordu‘ya giderken babamlar arada bir uzun saçlı bir amcanın yerinde durur ve çay içerlerdi. Ayrıca denizi ve ormanı iç içe yaşadığımız bir yol idi. Onun dışında Ünye- Samsun ve Çarşamba noktalarında da otoban olması yolculuğu rahatlatmasına rağmen karadeniz’in o harika dokusunu maalesef yitirmişiz.

Ordu‘yu çok özlemişim, tüm akrabalarımı gördüm, hepsi ile fotoğraf çektirdim. Güzel Güzel giyinildi ve düğüne gidildi. Sabah köy kahvaltısı yapıldı. Tıka basa yenildi. Sonra 2. Kuzen Selis’i de alıp kahkahalara boğulacağımız ikinci yolculuğa başladık. Bu yolculuk öncesi Kirazlimanı mahallesine (keçiköy) yani babamın doğduğu mahalleye gittik. Kendi ellerimle 20 yıl önce yaz tatillerinde ve sömest tatillerinde ektiğim muşmula (malta eriği) ağacından babamla erik yedik.

Burada eskiden Ordu-perşembe yolu olarak kullanılan yolda yapılan “Tabya Başında 3 Kız” heykelleri ile fotoğraf çektirdik. Bu heykellere de tabiiki güzel halkımız vandalizm’in zaralı örneklerini uygulamış maalesef. Bir anlamda aşıklar yolu olarak da bilinen bu yolun manzarası enfes. Ordu‘nun en meşhur ve bilinen türküsü burada söylenmiş.

Yine yeşerdi fındık dalları,
Acep ne olacak yarin halları,
Dalgalanıyor pembe şalvarı.
Kız allan pullan gel gel gel yanıma,
Beyaz kollarını dola boynuma.

Çeşme başında üç kız yan yana,
İçlerinden biri şşşşt dedi bana,
Nur olsun seni doğuran ana.
Kız allan pullan gel gel gel yanıma,
Beyaz kollarını dola boynuma.

Fındık dalları yerlere değer,
Yarin bakışları kalbime değer.
Ölürüm seni almazsam eğer.
Kız allan pullan gel gel gel yanıma,
Beyaz kollarını dola boynuma.

Tags: Karadeniz Gezisi, Ordu Gezisi


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı