İsviçre

Cenevre Gezisi Müzeler Bölüm 3

Cenevre‘de gezdiğimiz Müzeleri bir önceki yazımda belirtmiştim… Bu yazımda Müzeler hakkında detay , fotoğraf ve bilgiler vermeye çalışacağım. Toplam 5 Müze gezdik ;bu 4 günlük tatil içinde.

Bunları sizlere tanıtmaktan büyük keyif duyuyorum şu anda :-)

Reformation Museum
Sanat Tarihi Müzesi
Maison Tavel ( Eski Ev)
Uluslararası Kızıl Haç Müzesi
Patek & Philippe Saat Müzesi

Reformation Müzesi
ADRES: Rue du Cloître 4 1204 Genève Tel. +41 (0)22 310 24 31
Web: www.musee-reforme.ch

Küçük bir müze. Müze 2007 yılında Avrupa Müze Ödülünü almış. Giriş Ücretli. Öğrenci 7 Frank. Tam 10. Müze, Cenevre’deki insanların 1536 yılında Reformasyonu kabul etmek için oy verdikleri mekanda bulunuyor ve Müze, İncil, Calvin’in eseri, diğer Hıristiyanlık gelenekleriyle olan dini anlaşmazlıklar, Nantes Fermanı’nın iptali, faşizme karşı Protestan direniş, misyonerlik faaliyetleri ve bakanlıkta kadınların rolü gibi konularda sergilemeler içeriyor.* Alıntı

 

Sanat Tarihi Müzesi

ADRES: Rue Charles-Galland 2 1206 Genève Tel. +41 (0)22 418 26 00
Web: mah.ville-ge.ch/

Müzede fotoğraf çekmek yasak olduğundan elimde kısıtlı fotoğraf var. Girşi ücretsiz. Çok büyük bir müze. Kılıçlardan, Müzik aletlerine, 1500 senesindeki katedral fırınlarından , gümüşlere, tablolara kadar geniş bir yelpaze var. İçeride herkes çok yardımcı oluyor. Güvenlik hat safhada. Adımınızı attığınız yer yanlışsa sensörler alarm veriyor :-)

 


Maison Tavel
ADRES: Rue du Puits-Saint-Pierre 6 1204 Genève Tél. +41 (0)22 418 37 00
Web: mah.ville-ge.ch/

Eski ev… Cenevre zamanında yaşamı kat kat gezebileceğiniz eski ev. İçinde şarap mahzeninden oturma gruplarına 16.yy’dan kalan çok keyifli bir müze. Ülkenin tarihini tanımak açısından önemli.

Patek&Phillippe Saat Müzesi

ADRES: Rue des Vieux-Grenadiers 7 1205 Genève Tel. +41 (0)22 807 09 10
Web: www.patekmuseum.com

16-20.YY arasındaki paha biçilmez el yapımı saatlerin müzesi. Bugüne kadar gezdiğim en güzel müzelerden biri. Salı günü açıktı. Pazar günü kapalıydı. 3 Katlı. En altta eşyalarınızı koyacağınız kilitli dolaplar var yarım frank ile çalışıyor. Müzeye giriş ücretli gene 10 frank civarı. Öğrenci indirimi her zamanki gibi var. Benim gibi 33 yaşındaki doktora öğrencilerine bile. Foto Çekmek yasak. Gene foto çekemedim. Osmanlı sultanları için yapılmış saatler ve kadınların aksesuar saatleri akıllara durgunluk verici. Maalesef fotoğraf çekememenin üzüntüsü içindeyim :-(

Uluslararası KızılHaç & KızılAy Müzesi

ADRES: Avenue de la Paix 17 1202 Genève Tel. +41 (0)22 748 95 25
Web: www.micr.org

Kızılhaç’ın kuruluşundan bugüne gelişimi, savaşlarda ve felaketlerdeki detseğini, Kızıl Ay’ın oluşumu vs gibi alanlardaki resimler ve detayları içeren müze. Mayınlar ve afrikada yaşanan açlık ve iç savaşlarda çekilen görüntüler etkileyici.

İçeride çok objektif davranılmadan Sözde Ermeni Soykırımı hakkında bilgiler yazılmış ve bir zaman çizelgesinde bu konuya değinilmiş. Aynı çizelge üzerinde ise Kıbrıs’ta Türklerin uğradığı, Anadolu’da Yunan Mezalimi ya da Cezayir’de Fransız genosid’lerinden bahsedilmemiş bile. Bu konuyla ilgili kız arkadaşım ile hatıra defterine hatırı sayılır bir mektup yazdık ve Türkiye’nin haklarını savunmak için çorbada tuzumuzu Uluslararası Kızıl Haç ve Ay müzesinde bıraktık :-)

Bu mektubu okumak için tıklayınız.

Tags: İsviçre Gezisi, Cenevre Gezisi, İsviçre Cenevre, Cenevre Müze


1 Yorum

1 Yorum

 1. ozgur

  Kasım 22, 2008 at 2:27 pm

  Merhaba,
  Bazı linklerinde sorun olabilir mi?
  Mektubunuzu merak ettim doğrusu.
  Zira ben milletimizi savunmaya kalktığımda kendimizi haklı çıkaracak pek delil gösteremiyorum.

  Bir de fotolarını görüntüleyemiyorum. Neden ola ki?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı