İsviçre

Cenevre Gezisi Şehir Merkezi Bölüm 2

Cenevre şehrinde 2. ve 3. günlerimizi müzeleri ve şehrin önemli noktalarını gezmeye ayırıyoruz. (Bu lokasyonlardan bazılarını sizlere daha sonraki yazılarda bölüm bölüm detaylı fotoğraflar ile anlatacağım… ) Şehir son derece düzenli . Herkes işine bisiklet, kaykay ve paten ile ya da toplu taşımacılık ile gidiyor. Sabah bankalar ve iş dünyası nedeniyle kaliteli arabalar ile takım elbiseli beyler ve güzel giyinmiş hanımları görmek mümkün.

We spared our 2nd and 3rd days to visit the museum and the important spots in the city. (I will talk about later some of these locations in details with pictures) The city is extremely in order, everybody uses their bicycles, skaters or busses to go to work. In the mornings, you can see well-dressed people with their nice cars from the banks and serious business world.

Şehirdeki elegans insanların giyiminden anlaşılıyor. Gerçekten Cenevre‘ye gidince giyime dikkat etmek gerekiyor. Insanlar rahat, genelde çok fazla tanıştığımız İsviçreli olmadı.  Müzelerdeki herkes çok açıklayıcı bilgiler sunuyor. Gülümsüyor. Bu Avrupa’da sürekli rastladığınız bir özellik.

You understand from the elegancy of the people in the city that you should kinda have an eye on your style. People are comfortable and helpful, they always smile a lot and this is a common feature that we have experienced in Europe. 

Çikolata, İsviçre çakısı, saat ve Alpler İsviçre‘de en önemli turizm değerleri. Bol bol çikolata yedik, tattık. Kendime tabiiki kampçı bir bünyen olduğumdan bir İsviçre çakısı aldım. Çocukluğuma dönmek için ise PlayMobil oyuncaklardan (ki çok ucuz) bir set almayı ihmal etmedim…  Saat konusunda ise daha çok para kazanmam gerekiyor. Ama Patek&Philiippe Müzesi’ni anlatınca ileriki yazılarda , bir gün sizinde gidip alasınız gelecek emin olun :-)

Chocolate, Swiss pocketknife, watch and the Alps are the best tourism values here. We ate a lot of chocolate and I bought a Swiss pocketknife since I’m a camper. To be able to have the memories of my childhood, I also bought a set of PlayMobil toys. For watch, I guess I need to make more money for it. But when I talk about Patek&Phillippe Museum in further articles, I guess you would want to come here and buy.

Gezdiğimiz Ören yerleri, Müzeler ve Lokasyonlar — The Ruins, Museums and Locations we visited

Şehir Katedrali, Eski Şehir Bölgesi, Reformation Museum, Sanat Tarihi Müzesi, Maison Tavel ( Eski Ev), Uluslararası Kızıl Haç Müzesi, Patek & Philippe Saat Müzesi , Şehir Parkı, Açık Pazar …

The Cathedral of the city, the old city region, Reformation Museum, History of Art Museum, Masion Tavel, International Red Cross Museum, Patek & Philippe Watch Museum, City Park, Open Bazaar…

Bunun dışında ünlü Movenpick Pastahanesi, Four Seasons Oteli, Victorinox ve oyuncak mağazaları, Le Globettrotter Spor Magazası, OhnSport, InterSport, Tren Garı diğer gezdiğimiz lokasyonlar…

Beside these the other ones that we have seen are; the famous Movenpick Patisserie, Four Seasons Hotel, Victorinox and Toy shops, Le Globettrotter Sports Shop, OhnSport, InterSport, Train Station…

Yemek yediğimiz ve beğendiğimiz Cafe’ler ve Restoranlar (Bağlantılarını buldukça ekleyeceğim)

The Restaurants and The Cafes that We Liked (I will add the links as long as I find)

Cafe Leon, Brassiere de moland, Globus alışveriş merkezi içindeki açık self servis restoranı (muhteşem), Cafe Molino ,Ristorante da Paolo (Muhteşem ambinaslı , hep dolu italyan restoranı) ,Brassiere LIPP ( Fransız Restoranı – Deniz Ürünleri) , Cenevre Restoran Rehberi (Fransızca) http://www.restorang.ch/

Cafe Leon, Brassiere de moland, the restaurant that has self-service in the shopping mall  Globus, Cafe Molino,Ristorante da Paolo  (with a great aura, everytime full Italian restaurant),,Brassiere LIPP (French restaurant-seafood), Geneva Restaurant Guide (French) http://www.restorang.ch/

Şehrin içindeki büyük parkta dev taşlar ile dama oynayanlar, satranç oynayan balkan ve özellikle Kosovalıların (yaşlı) keyifli bağırış ve çağırışları görülmeye değer… Şehirdeki çeşmelerin altında hayvanlarında su içmesi için bölmeler var. Şehrin her yeri ünlülerin heykelleri ile dolu. Bu heykellerin ülkemizde de yaygınlaşması çok güzel olur. (Eski gezilerimde Eskişehir’de Sayın Belediye başkanı Büyükerşen şehrin heryerine güzel heykeller koymuştu. Çok etkilenmiştim; bir avrupa şehri idi.)

It is really worth seeing the old people’s playing chess and their screams in joy around in the big park of the center. There are some parts for the animals under the fountains. Lots of sculptures of famous people are all over the city. I wish this tradition could expand in our country too. (On one of my former trips to Eskisehir, I saw that the mayor of the city Buyukersen made people design and put the statues around. I was really impressed and it was just like a European  city)

 

Diğer Önemli Cenevre Yazıları ve Bağlantılar – The other Geneva articles and important links

http://en.wikipedia.org/wiki/Geneva
http://www.elele.com.tr/gezi/00306/
http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=17

Cenevre Şehir Merkezi Haritası ( www.thy.com )

Geneva City Center Mapwww.thy.com )

Tags: İsviçre GezisiCenevre Gezisiİsviçre CenevreCenevre CafeCenevre Müze


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı