Araba

Dalyan Klasik Arabalar – Dalyan Classical Cars

Fethiye’ye gittiğimizde yoldan geçerken daha öncede hep duyduğum, bir kez göz ucu ile otobüsten gördüğüm Ortaca ilçesindeki eski İstanbul’lu klasik otomobil hastası Mahmut Çiriş‘in galerisini ziyaret ettim. Eskiden İstanbul’da olan galeri aşağıda da alıntı yaptığım hikayede anlatıldığı üzere Fethiye’ye taşınmış. Bunun da amacı Mahmut bey’in İstanbul’dan ayrılmak istemesi.

Sizlere aşağıda kendi çektiğim fotoğrafları sunuyorum. Hikayesini de fotoğrafların en altında kalan kısımda okuyabilirsiniz. Kendiniz gitmek isterseniz. Fethiye’ye giderken Ortanca ilçesine girer girmez hemen sağ taraftaki koruluğun içinde yatan 10’larca Amerikan arabasını farketmemeniz mümkün değil… Arabaları seçiyorsunuz anlaşıp , pazarlık edip klasik ve toplanmış haline ulaşabiliyorsunuz. Benim en beğendiğim motorlu bisiklet ile Peugeot 304 Cabrio idi. Galeriyi gezmek kişi başı 2.5 TL. Fotoğraflar ve bu eski tarihe dokunmak için kesin değer…

Peugeot 304 Cabrio

ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (2) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (4) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (3)

Dalyan Klasik arabalar Albümüzü beğendiyseniz lütfen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer klasik araba albümlerimize de göz atın.

Klasik BMW Festivali

Klasik Araçlar Festivali

Klasik Araba Müzesi

Rahmi Koç Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=333&start=0

ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (1) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (5) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (6)


Mahmut Çiriş hakkında

Aşağıdaki Yazı http://www.scooturk.net/showthread.php?t=5243 sitesinden alınmıştır.

Bir zamanlar yollarımızda arz-ı endam eden Amerikan klasiklerinin bugün sayısı bir hayli azaldı. Ancak bu araçlara ilgi hâlâ hastalık derecesinde. Muğla’da yaşayan Mahmut Çiriş‘in elinde 100’ün üzerinde klasik model eski Amerikan arabası var.

Dünya teknoloji çağını yaşıyor. Otomotiv sektörü de bu teknolojiden nasibini alıyor şüphesiz.  Birçok firma birbirinden farklı modellerine her yıl yenisini ekleyerek karşımıza çıkıyor. Fethiyeden Marmaris’e doğru giderken yolun solunda gördüğümüz manzara ise adeta teknolojiye karşı açılmış bir savaşı simgeliyor.

Etrafı ağaçlarla çevrili 6 dönümlük arazi içinde klasik tabir edilen bir sürü Amerikan arabası yan yana duruyor. İlk bakışta araba mezarlığını andırıyor burası. Ama işin aslı öyle değil. Bundan tam 8 yıl önce İstanbul bitti. diyerek tası tarağı toplayan Mahmut Ustaya ait bu yer. Arazi, klasik Amerikan arabalarının Mahmut Usta’nın tabiriyle hastanesi.

En eskisi 1947, en yenisi 1989 model tam 120 araba var burada. Hepsi tamir edilmeyi, cilalanmayı bekliyor. Her birinin kaportasında koskoca bir yüzyıla tanıklık etmenin yorgunluğu var sanki. Hepsi bitkin duruyor çünkü… Kimisi bir sanatçıya aitmiş, kimisi bir Yeşilçam filminde oynamış, kimisi bir devlet adamına hizmet etmiş, kimi bir şarkıcının klibinde boy göstermiş. Hepsinin ortak özelliği ise Mahmut Usta’nın hastanesinde bulunmaları.

Arazinin sahibi Mahmut Çiriş, Adıyamanlı. Çocukluğunda hiç oyuncağı olmamış. Çünkü o dünyaya gözlerini tamirhanede açmış. Doğduğu yıllarda memlekette sayılı araba vardır. Üstelik hemen hepsi de Amerikandır. 13 yaşına geldiğinde Gaziantep’e gider, elinde çekiciyle birlikte. Sonra hayat onu İstanbula, Recep Tayyip Erdoğan’ın semti Kasımpaşa’ya sürükler. Orada bir süre dolmuş şoförlüğü yapar. Ancak, onun genlerine sinmiştir tamircilik. Borç harç eski bir Amerikan arabası alır. Derleyip toparlar zevkine göre.  Zira, Amerikan arabalarının hastasıdır. Derken bir tane daha yapar, Anadolların, Muratların çıkmaya başladığı 1970li yıllarda. Evi, Feriköy’den Çağlayan’a inen yolun kenarındadır. Bir gün, dönemin Tofaş genel müdürü onun yaptığı Amerikan arabasını evinin bahçesinde görür. Kimin arabası, kendisini nerede bulabilirim? diye sorar. Cevap, O, Kasımpaşa’da takılır. olur. Kasımpaşada tamirhanedeydim. Bir gün bir araba geldi. Şoför kapıyı açtı. İçinden inen adam, Evinin orada yaptığın Amerikan arabasını gördüm. Onun için ne istersin? diye sordu. Ben Para isterim. dedim. Adam hiçbir şey söylemeden bir çek yazdı ve gitti. Bir hafta sonra da şoförü arabayı almaya geldi. diyor Mahmut Bey.

Aynı kişi aradan bir süre geçtikten sonra Mahmut ustadan 1955 model Ford tek kapı bir Amerikan arabası ister. Bu iki arabadan gelen parayla Feriköyde bir otopark yaptım. İçine yıkama da koydum. Sonra eski Amerikan arabaları almaya başladım. Bir tane satıyor, iki tane eski araba alıyordum. diyor.

Dalyan Klasik arabalar Albümüzü beğendiyseniz lütfen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer klasik araba albümlerimize de göz atın.

Klasik BMW Festivali

Klasik Araçlar Festivali

Klasik Araba Müzesi

Rahmi Koç Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Mahmut Çiriş, Amerikan arabalarını yapmaya başladığında İstanbulda bu tür arabaların havası kalmamıştır artık: Hurdacılar patır patır Amerikan arabası kesiyorlardı. Güzelim arabaları balta ile parçalıyorlardı. Allah’ım diyordum. Yerim olsa da tüm bu arabaları ben alsam.

ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (7) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (8) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (9)


Kimde hangi model Amerikan var biliyor

Mahmut Bey daha sonra galeri açar. İşi iyice ticarete döker. Türkiye genelinden bulduğu Amerikan arabalarını toplamaya başlar.  Hemen her şehri sokak sokak gezdim. Kimde hangi araba var öğrendim. Kim kime satmış, takip ettim. Arkadaşları ise Mahmut Çiriş‘in klasik Amerikan arabalarına olan bu ilgisine gülüp geçer. Çünkü o zamanlar hiç kimse bu arabalara bakmıyordur. O yıllarda arabalar sudan ucuzdur. Sanatkâr çoktur, işçilik ücretleri düşüktür. Malzeme de boldur. Bunların da ötesinde Mahmut usta Amerikan arabalarını yapmayı adeta bir hobi olarak görüyordur.

Yaklaşık 25 yıl İstanbulda klasik Amerikan arabaları alım satım ve tamiriyle uğraşan Mahmut Çiriş, bir gün aldığı ani bir kararla İstanbulu terk eder. Elindeki tüm Amerikan arabalarını da TIRlara yükleyip Muğla’nın Ortaca ilçesinin yolunu tutar. İstanbul bitmişti artık. Bize para da lazım değildi. Gideyim kafamı dinleyeyim dedim. İstanbul’da ve Adana’da içinde arabaların olduğu depolarım vardı. Geldim burada bir yer kiraladım. 5 dönümlük bir tarlaydı.  Çakıl döktüm, moloz döktüm, bir şekle getirdim. Sonra arabaları TIRlara yükleyip buraya taşıdım. Birkaç yıl sonra da oradan ayrılarak bu gördüğünüz yeri satın aldım.

Muğla’nın Ortaca ilçesine gelmesi de hayli ilginç: 1996 yılıydı. O sıralar birkaç dergi benimle görüşmüştü. 1930 model bir Fordum vardı. Bunu kim orijinal tamir ederse ona hediye ederim demiştim. Bu haberi okuyan Ortacadan Nadir Şahin isimli biri beni aradı. Benden eski bir araba istedi. Ancak parası yoktu. Ben önemli değil deyip ona arabayı gönderdim. Bu davranışım karşısında ısrarla beni Ortaca’ya davet etti. Buraya geldiğimde Ortaca’nın yol kenarında bir tabelası bile yoktu. Onun babasının bir evi vardı. Burasını boşaltırsanız bana haber verin. dedim. O an karar vermiştim İstanbul’dan ayrılmaya. Hem o evi hem de tarlasını kiraladım.

Mahmut Çiriş, bugün Amerikan arabalarına büyük ilginin olduğunu söylüyor. Arazisindeki araçların hepsini orijinal haliyle tamir edebileceğini, bunu yapması halinde de hepsinin satılacağını iddia ediyor. Buraya müşteriler geliyor. Parası olana araba topluyorum. Yoksa yapmıyorum. Bir araba için en az 8 ay lazım ki, orijinal hale gelsin. Tabii müşteri buna sabır gösteremiyor. İstiyor ki, parasını verip bir an önce arabasını alsın. Bu pantolon gömlek değil ki. Aceleci insanla uğraşmıyorum. Bana paranız gerekmez. diyerek gönderiyorum. Bu işin yapılma zamanı var.

Dalyan Klasik arabalar Albümüzü beğendiyseniz lütfen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer klasik araba albümlerimize de göz atın.

Klasik BMW Festivali

Klasik Araçlar Festivali

Klasik Araba Müzesi

Rahmi Koç Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

O, Amerikan arabalarına ilgiyi hastalık olarak nitelendiriyor. Bu arabaların en güzel tarafı nedir biliyor musunuz? Yolda kalmak ve o arabayı kir pas içinde tamir edip, kontağı tekrar çevirmek. Bundan büyük zevk yok. diyor Mahmut usta. Ayrıca şimdiki arabalarla yolda kalınması halinde o arabaların sürücüler tarafından tamir edilmesinin çok zor olduğunu; ancak Amerikan arabalarının tamirinin kolay olduğunu belirtiyor.

ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (10) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (11) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (12)

Amerikan arabası, şık giyinmiş bayana benzer

Mahmut Ustaya göre, klasiklerin mekanik süspansiyonları çok iyi. Yola çıktığınızda araba yolun şekline göre esniyor. Ayrıca, kullanılan malzeme o dönemde savaşa katılan uçaklardan, gemilerden elde edilmiş. Bunlar, Hormonlu değil yani. diyor. Amerikan arabasını şık giyinmiş bir kadına benzeterek, Bir estetik vardır. Çizgiler vardır. Bombe vardır. Nikelajları güzeldir. İçinin ayrı bir havası vardır. Sonra Amerikan arabası yanınızdan geçerken gazlayıp gitmez. Ağırdır, endamlıdır.

Bugün bu arabaların eskiye oranla pahalı oyuncak olduklarını dile getiren Mahmut Usta, Harcıyorsun parayı, o da sana arabalık yapıyor. Bir çocuk gibidir Amerikan arabası, ona bakacaksın, bakımını yapacaksın. İstekleri olacak karşılayacaksın. Gözyaşlarını sileceksin.

Yıllardır Amerikan arabası alıp satmasına rağmen bu işten büyük paralar kazanmıyor. Bizim yaptığımız iş bunları hayata döndürmek. Eskiyi alıyorum, tamir ediyorum. Yani bu işin doktorluğunu yapıyorum. Zaten girişteki levhaya Amerikan Oto Hospital yazacağım. diyor. Para kazanmak gibi bir amacı olsaydı; ÖTV çıktığında bunların hepsini satar, aldığı 500-600 milyarı da bankaya yatırır onunla geçinir giderdim görüşünde. Çiriş Ama o zaman portakal posası olurdum. Hayatım biterdi. Bu arabalar şu an bana hayat veriyor. Eskiden kendime yaparak zevk alıyordum. Şimdi başkaları için yapıp satmaktan zevk alıyorum. Ağzı dili olsa da konuşsa bu arabalar. Yıllardır bunların bekçiliğini yapıyorum.

Mahmut Çiriş, bu işte bir hayli ünlü. Yurdun hemen her köşesinden arayanı var. Hatta bir keresinde Rahmi Koç da onu aramış. Rahmi Koç İstanbulda Koç Müzesine bir Amerikan arabası tamir edip koymam için teklitfe bulundu. Altına da ismini yazarım. dedi. Güzel bir araba yapmak neredeyse 25-30 milyara patlar. O kadar aptal bir adam değilim ki, gidip Koçun müzesine onca masraf yapıp araba koyayım.

Senede bir ya da iki araba satıyor. Şu an elindeki en pahalı araba 1968 model üstü açık Mustang. İstanbulda 30 bin dolara zor alırsın; ama bende 22 bin dolar. idiasında. Elinde 5 milyarlık araba da bulunuyor. En büyük avantajı ise hangi arabanın parçasını nereden bulabileceğini bilmesi: Mesela bir parçayı bakırdan yapmam lazım. Gidip en iyi kim yapar onu buluyorum. Çok bakırcı var. Ama ben sanatkâr arıyorum. Aynı şey ustalarım için de geçerli. Her ustayla çalışmam. Şu an çalıştığım usta zamanında Amerikan arabaları yapmış biri. Mahmut Çiriş, bir uyarıda bulunmaktan da çekinmiyor. Parası olmayan insan Amerikana girmesin. Para da gider, zevk de. Çünkü bu arabaları kimse benim gibi ucuza tamir etmez. diyor.

Dalyan Klasik arabalar Albümüzü beğendiyseniz lütfen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer klasik araba albümlerimize de göz atın.

Klasik BMW Festivali

Klasik Araçlar Festivali

Klasik Araba Müzesi

Rahmi Koç Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (14) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (13) ortaca-klasik-oto-galeri-eylul-2009 (1)

En büyük arzusu Amerikanla gömülmek

Onun en büyük arzusu ise bir Amerikan arabasıyla gömülmek. Bir tane Amerikan arabasını kendime ayıracağım. Koltuklarını içini tabut konacak şekilde dizayn edeceğim. Tabutu ortaya koyacağım. Sonra arabayı bir vince bağlayacağım. İçine arabanın da sığabileceği bir mezarlık açacağım. Sonra ben Amerikanın içindeki tabuta yatacağım. Vinç tabutu mezara indirecek. Bunu ölmeden önce deneyeceğim. Öldükten sonra da vasiyetimdir, çocuklarım beni böyle gömecekler. diyor.

Mahmut Çiriş‘in bir başka projesi ise şu anki arazisinde Amerikan arabası tutkunu olan insanlara bir yarış pisti yapmak. Bunun için para gerek.  Sponsor gerek. Avrupada olsaydım bunu yapardım. Çünkü orada sizin sözünüze ve yaptıklarınıza bakıyorlar. Burada ise yap ondan sonra sponsor olalım zihniyeti var. İnsanlar ellerindeki Amerikan arabalarıyla gelecek buraya yarışacak, araçları için park olacak. Aileleriyle piknik yapacak. Eğlenecek ve gidecekler. Ama şu an bunu yapmak çok zor.

Mahmut Çiriş tam 5 kez evlenir. Bu evliliklerinden 4 çocuğu var. 28 yaşındaki oğlunun tamir işinden anladığını; ancak kafasının başka yerlerde olması sebebiyle onu yanında istemediğini söylüyor.  Son eşi Elif Hanım’la 10 yıldır evli. Benim eşim arabanın altına yatmayı bilecek. diyor. Eşi Elif hanım da bu sözleri onaylıyor.  Mahmut iş yapmayan insana bir gün bile sabır göstermez. Elif Hanım evlendiklerinde eşinin daha önce 4 kez boşandığını bilmiyormuş. Ben çocukken hep tamirci olmak istemiştim. Hatta annem bana çok kızardı. Bir gün beni istemeye geldiler. Ne iş yapıyor? dedim. Dediler ki, tamirci. Hiç düşünmeden kabul ettim.

Tags: Klasik Araba, Amerikan Araba, Amerikan Klasik, Mahmut Çiriş

Dalyan Klasik arabalar Albümüzü beğendiyseniz lütfen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer klasik araba albümlerimize de göz atın.

Klasik BMW Festivali

Klasik Araçlar Festivali

Klasik Araba Müzesi

Rahmi Koç Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

57 Yorum

57 Comments

 1. arzu

  Ekim 26, 2009 at 8:48 pm

  MERHABA;
  SİTE ÇOK GÜZEL FOTOĞRAFLAR ŞAHENE. FAKAT YAZILARDA ÇOK İMLA HATASI VAR. DİLBİLGİSİ KURALLARINA PEK UYMADAN YAZILMIŞ.

 2. tatil

  Ekim 29, 2009 at 5:21 pm

  keşke bir kaç tanede dalyanın fotografı olsaymıs.

 3. mehmet

  Kasım 8, 2009 at 8:48 pm

  selam tam olarak yeriniz nerde acaba ustü acık pejoyu soracaktım satlıkmı acaba selamun aleykum

 4. ümit demir

  Kasım 28, 2009 at 5:18 pm

  bizde 1970 model ford capri var onu toplatmayı düşünüyoruz. iç bakım boya ve motor bakımından acaba orada bu işlemleri yapma sansımız warmı. telı alıp ırtıbata geçmemız mumkunmu

 5. hasan

  Aralık 18, 2009 at 1:37 pm

  mahmut çiriş; beyin tlf bana gönderirseniz sevinirim.

 6. onur

  Ocak 4, 2010 at 8:17 pm

  öncelikle merhaba ben 25 yaşındayım ben amerikan arabasını ilk görüşte kaç model olduğunu bilirim bunu bana babam aşıladı ben buraya gelmeyi ve sizle tanışmayı çok istiyorum bu güzel klasik otomobillerini böyle çürümesine gözyumamam ne olur birşey yapıp bunları ayakta tutalım çünkü kimsede olmaya bir çok model gördüm bunları yaniden toplamaya ne dersiniz ben ankarada yaşıyorum beni araasanız sevinirim. siz meil adresime meil atın ben sizi ararım siz bir dahisiniz

 7. ergun bulgurcu

  Ocak 12, 2010 at 7:28 pm

  abi hayırlı aksamlar bende 64 chevrolet var hastalık bu iş abım hemde ne hastalık bu arabaların hastasıyım ben abım benım sızden ıstegım 64 impalanın yan cıtalarını soracaktım elınızde varmı acaba bana e-maıl atarsanız sevınırım bırde telefon numaranızı yazarsanız memnun olurum sızınle gorusmek ısterım ıyıy aksamlar BALIKESİR…..

 8. ahmet kuntkır

  Ocak 15, 2010 at 9:48 pm

  mahmut abi merhaba ben seni feriköyden tanırım 1 kerede ortacaya yanına gelmiştim amerikan hastasıyım siten çok güzel olmuşilk fırsatta oraya yine gelecem allaha amanet ol eyvallah

 9. A. Özkan

  Ocak 21, 2010 at 1:00 am

  Merhaba, bir kac yil evvel ziyaret etmistim.Ilgimi cekti.Simdiyse 1964 model IMPALA meraki var.Bana biraz ön bilgi verirmisiniz?.Mesela: Bütün parcalar bulunurmu,orjinalmi.Koltuklar deriden olurmu vs. Bilgi verirseniz cok memnun olurum Selam..

 10. baran

  Ocak 21, 2010 at 11:09 pm

  arkadaşlar siteye arabalara hayran kaldım böle bişi düşünüp bize kadar ulaştıranlardan allah razı olsun çok büyük bişi yapmış ilk fırsatta görmeye gelicem inşallah saygılar

 11. cebrail çeliktepe

  Şubat 1, 2010 at 10:38 pm

  öncelikle herkese selam gerçekten bu işle ilgili kim varsa hepinizi tebrik ederim evet ne yazıkki bu hastalık bendede var her zaman istemişim bi amerikan arabam olsun bi gün param olursa size gelmeyi düşünüyorum hepinize teşekkürler

 12. ömer araç

  Şubat 4, 2010 at 12:11 am

  merhaba üstat ben konyadan ömer cadillac hastasıyım senibu yaptığın işlerden dolayı tebrik ederim allah sana uzun ömür versin enkısa zamanda ziyaretine gelecem hayırlı akşamlar allah a emanetol

 13. ömer araç

  Şubat 4, 2010 at 12:16 am

  merhabalar üstat bende amerikan arabaların hastasıyım şimdilik maket koleksiyon biriktiriyorum umarım size 1969cadillac devilla kupe toplatmak nasip olur yaptığınız bu işten dolayı sizi tebrik eder allahtan uzun ömür dilerim hayırlı akşamlar

 14. cüneyt

  Mart 2, 2010 at 9:52 pm

  mahmut bey.madem paraya ihtiyacın yok o güzelim amerikanları iyice çürütmeden toplayıp yeniden canlandır.orası hastane değil ölü mezarlığı olmuş.yazık

 15. tayfun itak

  Eylül 26, 2010 at 12:08 am

  mahmut bey merhaba ben 1958 plymouth fury meraklısıyım elınızde bu araç mevcutmu acaba yada nereden bulabılırım benı bılgılendırırsenız memnun olurum .

 16. Zeynel

  Ekim 2, 2010 at 12:16 pm

  Ankaradayım Ankaradaki etkinlik organizasyon parça araba vb… hertürlü durumlar için irtibata geçiniz.
  Zeynel BEKTAŞ oskarrentacar@hotmail.com 0532 4566266

 17. hüseyin buldukoğlu

  Ekim 23, 2010 at 12:05 pm

  merhaba ustam bende yıllardır amerikan arabalarını beğenir ve onları nerede görsem incelemeden geçemem 30 sene önce 66 mustang ve ford cometim vardı maalesef kıymetini bilemedim şimdi bmv 320 aracım var ama keşke bir 1959 chevroletim olsa idi amerikanarbalarını tamir etmek ve onları kullanmak bir ayrıcalıktır keşke benimde sizingibi bir yerim ve birazda imkanım olsa hiç arkama bakmadan o işe kendimi verirdim günün birinde yardımcı ararsanız ben hazırım saygılar

 18. cahit koç

  Ekim 24, 2010 at 8:59 pm

  selam ustam bende sizin gibi 25 senedir eski arabalara can veriyorum bendede klasik arabalar var çok haklısın bunları toplamak hem zevk hemde madiyat ister yapmayan bilmez benim duvarımda bir yazı var istersen sende yaz onu duvarına ( dünya üçbeş kötünün elinde onlarca her bilgi kendilerinde üzlme eşek eşegi begenir hayır var sana kötü dmelerinde ömer hayama )ayit bir söz sen kötü söze ve kötü yorumlara bakma herkes klasik araba retorasyonu yapamaz onu yapan ve seven bilir zahmetin sonunda alınan zev herşeye bedel çalışmalarında başarılar dilerim cahit koç

 19. Nadir Şahin

  Kasım 13, 2010 at 1:29 pm

  Siteyi düzenleyen kişi yanlış bilgi vermiş.Söz konusu otomobiller Dalyan’da değil ORTACA’da dır.Önce mevkiyi iyi öğrenmeniz gerekir.Araçların bulunduğu bölge Ortaca İlçesine İzmir yönünden giriş noktasında olup,Dalyan beldesine 15 km uzaklıktadır.O nedenle “Dalyan’da Klasik Arabalar”değil,”Ortaca’da Klasik Arabalar” olarak düzeltmeniz etik bir davranış olacaktır.Lütfen bu bilgi kirliliğini düzeltiniz.

 20. Nadir Şahin

  Kasım 13, 2010 at 1:37 pm

  Yukarıdaki metinde yazılan “Bu haberi okuyan Ortaca’dan Nadir Şahin isimli biri beni aradı. Benden eski bir araba istedi. Ancak parası yoktu. Ben önemli değil deyip ona arabayı gönderdim.”ibaresi kesinlikle yalandır.Feriköy’den satın aldığım 64 Pontiac Tempest 4 kapı hardtop arabanın parasını daha aracı teslim almadan kendisine havale ettim.Şahitlerim Murat Gürsel,Asım Aydın ve Mete Şen’dir.Lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyiniz.Akıl var mantık var,bu devirde kim kime bedava araba verir?

 21. cumhur narter

  Kasım 16, 2010 at 5:55 pm

  ustacım senin ellerini öpmek istiyorum ismini ve arabların güzelliklerini duymuştum içim kan ağlıyor ama gelme imkanım olmadıgı için üzülüyorum sizin gibi amerikancılar kalmadı bir çoguda meraktan amrikancı 55 fort fairlayn tek kapı direksiz 4 kapı 57 chevrolet 64 ss im 57 fort tek kapı direksiz bunlara sahiptim ama parasızlıktan sahip olamadım içim her geçen gün kan aglıyor çünkü arabaları takip ettim hepsi hurdalık oldu bunları ayakta tutamadım usta kendimden utanıyorum şimdide maketlerle avunuyorum kendimden utanıyorum hani dedinizya yolda kaldıgınız zaman ona ugraşmak zevktir bir gün ankaranın ulus meydanında kaldım kimileri güldü kimiside hurda arabayla ne ugraşıyon dedi hepsine güldüm be ustacım onlar o zevkten mahrumdu bilmiyorlarki bu arabalar benim evladım gibi onlarla ugraştıgım zaman benim aldıgım zevki hazı anlayamazlar sorunda benzin otamatıgı ısındıgı zaman benzini kesiyordu ben ne yapıyordum üstüne ıslak bez koyuyor yoluma devam ediyordum ama ustacıgım yolum birgün oralara düşersesizi ziyaret edeceğim ve sizinle tanışmak istiyorum saygılarımla cumhur narter ankara tlf 0532 589 20 25

 22. polat KÖSEYETKŞN

  Aralık 6, 2010 at 11:04 am

  SLM USTA hürmetler ben amasyadan polat senin metini çok duymuştum ve hikayeni okumak buguneymiş gerçekten ağzına sağlık bu arabların dilindien anlamak lazım bnim 1970 ford 20 m 2300s im var bunnla çok şey yaşadım babam hergün bu arabayı kapıdan yok et demesine ragmen bu araba bnde bi hasalıktanda öte bişey oldu iki binmeyim o marşa basmayım içim gidiyor kaç defa ölümden döndüm arabmla ama yne yıklmadı ayakta bide şu var bizm sanayi esfamızda eski arabamı aman bnden uzak olsun diyolar bnde hırs yaptım defransilinmi sökmemğim kaldı şanzumana volatn döşreme kapaorta elk aksamı bana işin öz türkçesi yolda kalnca araba yapmayı öğretti bu araba bana inş birgün olurda yolum o tarafa düşerse uğrar bi acı kahvenizi içmek isterm sağlıcakla ellernizden öperm

 23. kıcıklar

  Ocak 4, 2011 at 3:24 pm

  350 v8 exsantrikmili

 24. ömer özdemir

  Ocak 15, 2011 at 12:14 pm

  ankara ömer , Klasil amerikanla uğraşmak Çok güzel tebrik ederim. klasik oto ile uğraşmak ve buna gönül vermek bence sanatın ve hobinin tam kendisi

  “şu anda üç adet w108 kasa mercedesim var fakat restorasyon için iyi bir usta bulamadım ne yapabiliriz…..

 25. fuat

  Mayıs 7, 2011 at 11:29 am

  Merhaba, Bir kac kez dalaman hava limanina gidip gelirken yol uzerinden gordugum araclar ilgimi cekmisti nette de tesadufen buldum ve de memnun oldum bende chevrolet S-10 birbucuk kabin 4×4 siyah aksesuarli pick up var satmak istiyorum ilgilenlerin dikkatine fiati 10 Bin tl dir.
  Saygi ve sevgiler

 26. fuat

  Mayıs 7, 2011 at 6:32 pm

  merhabalar, benim S-10 4×4 birbucuk kabin siyah pick up var ici orijinal vede hala yeni gibi duruyor satmak istiyorum ilgilenenler 0532 7431185 arayin goruselim.
  Fiati 10 bin

 27. süleyman çevik

  Temmuz 6, 2011 at 10:11 am

  ısparta dan selamlar bende klasik oto hayranıyım nasip olursa iş yerinizi ziyaret etmek istıyorum eğer izin verirseniz aracların fotoğraflarını cekmek istiyorum selamlar TURŞUCU SÜLO ISPARTA

 28. gökhan

  Temmuz 21, 2011 at 9:21 pm

  abicim hayırlı işler bende fort taunus gxl var 71 model ben bu arabayı satmak istiyorum alıcısı olursa aklınızda bulunsun 85000 km orjinal bi araç 2004 ten beri muayenesi yok onu yaptırırlarsa 3 bin tl ye verecem saygılar kolay gelsin

 29. YUSUF ÇEVRE

  Temmuz 27, 2011 at 9:55 am

  ÜSTADIM KOLAY GELSİN..BENDE NACİZANE KLASİKLERE GÖNÜL VERMİŞ BİRİYİM…KLASİK ARABALARIM VAR, VE MASRAFLARINI KARŞILAMAK İÇİN DÜĞÜNLERE KİRAYA VERMEKTEYİM.. BENİM MERAK ETTİĞİM ONCA ARABA, ZAMANI GELDİĞİNDE RESTORE EDİLECEK TAMAMDA, BUNLARIN RUHSAT PROBLEMLERİ OLMUYORMU, VERGİLERİ VS..ÇEKME BELGELİMİDİR HEPSİ…BUNLARI HAYATA KAZANDIRMAK İÇİN DAHA ETKİN FAALİYETLER YAPILABİLİR BENCE..KLASİK OTOMOBİL YARIŞ PİSTİ YERİNE, İNSANLARIN BELLİ DÖNEMLERDE KAMP KURACAĞI TARZDA BİR FAALİYET YAPILABİLİNİR BENCE…KLASİKLERİN YARIŞTIRILMASINA KARŞI BİR BAKIŞ AÇIM VAR..100 ÜN ÜZERİNDE ARABA, ORTALAMA 8 AY DİYORSUNUZ ÖMÜR YETMEZ..YANILIYORMUYUM…HAYATA YOLLARA DÖNDÜRMEK İÇİN İNSANLARI ORAYA ÇEKMEK GEREK..ÜZERİME GÖREV DÜŞERSE BEKLERİM..0536 862 84 42

 30. gürkan

  Eylül 28, 2011 at 1:00 pm

  ustanın iletişim bilgilerini biri iletirse sevinirim. yada web sayfası var ise oda olur

 31. gürkan

  Eylül 28, 2011 at 1:01 pm

  iletişim bilgileri yada web adresini bilen var ise yardımcı olsun

 32. 79 caprıce 4 kapı fıtıllerı lazım elinde olan varsa duyurulur. mahmut amcanında ellerınden öperım ..bu iş hastalık

  Ekim 28, 2011 at 10:45 pm

  niğdeli

 33. hacii.....

  Ekim 28, 2011 at 10:49 pm

  79 caprıce 4 kapı fıtıllerı lazım elinde olan varsa duyurulur. mahmut amcanında ellerınden öperım ..bu iş hastalık. bu arabamı 82 yaşında bır profösörden aldım kendısı sıfır almış, ikincı sahıbıyım daha tup takılmamış kusursuz,ama bunu satıp kısmetse 69 dıreksız imğala alacam duyurulur…

 34. kasım

  Aralık 20, 2011 at 8:34 pm

  bende de 62 model opel rekord var krem rengi aracı satmak istiyorum ama nereye satacagımı biliyorum :))

 35. Halil

  Mayıs 21, 2012 at 6:12 pm

  Tam olarak burası nerede bana bi mail yollarsanız çok sevinirim teşekkürler

 36. kaan akdeniz

  Haziran 7, 2012 at 6:53 pm

  1978 model dodge mutsubishi ortak yapım colt modeli arabaya sahibim ve restarasyon yapmak istiyorum telefon numaram 0542 415 74 72 iletişim kurarsanız sevinirim saygılar,..

 37. ŞADAN PINAR

  Haziran 15, 2012 at 3:50 pm

  MERHABALAR
  BENİM COCUKLUGUM DA 13 YAŞINA KADAR AMERİKAN ARABALARINDA GEÇTİ .1962 CHEVROLET Biscayne’MİZ VARDI. İZMİR ALSANCAK PASAPORTTA TAKSİYDİ DAHA SONRA
  RAHMETLİ PEDER (1979 VEFAT ETTİ) ,AMERİKADAN SIFIR 1976 MODEL PONTİAC (FULL OTOMATİK) ARABA GETİRDİ. ONU ÇOÇUKLAR ÇİZER DİYE KAPININ ÖNÜNE KOYMAZ ALSANCAKTA GALERİYE KAPATIRDI.
  BENİM HAYALİM’DE BİR AMERİKAN ARABASINA SAHİP OLMAK ,TAMİRCİ DEGİLİM AMA ONU KENDİM TOPLAMAK İSTERİM.ŞİMDİ 45 YAŞINDAYIM AMA İNŞALLAH BİR GÜN ÖLMEDEN SAHİP OLURUZ.EN KISA ZAMANDA BENDE YERİNİZİ ZİYARET ETMEK İSTERİM ,AMERİKANLARIN İÇİNDE OLMAK ,O HAVAYI KOKLAMAK BİLİ BENİ ESKİ GÜNLERE GÖRÜTÜR .ÇOK İYİ TANIYAMADIGIM BABAMIDA ANMIŞ OLURUM.

 38. nrllah

  Ağustos 13, 2012 at 1:43 pm

  merhaba. ilk olarak güzel bir çalışma olmuş. ama sizlerden istediğim bir şey var. Antalya suları içerisinde böyle araç mezarlığı var mıdır?

 39. alper kaya

  Eylül 16, 2012 at 2:18 pm

  afyon dinar dan alper selamlar bende klasik oto hayranıyım özellikle ford mustang hayraniyim nasip olursa iş yerinizi ziyaret etmek istıyorum eğer izin verirseniz aracların fotoğraflarını cekmek istiyorum selamlar

 40. Erdoğan Acıbucu

  Ekim 8, 2012 at 10:14 pm

  bende coçukluktan sulalem oto üzerin kapota ve oto boyacısılar tabiki bizdeoto kaporta ve beyaz eşya ile uğraşıyorum büyük oğlum otoboya ve kaporta kücük oğlum beyaz eşya ile nedenmi ayrı meslek 1965 senesinde tolon çamaşır mak fafrikasında kamil tolon nun oğlu dara tolonun yerli araba derken beyaz eşya şimdi acıbucu beyaz eşya ve oto tamir hizmetleri (OTO BOYA KAPORTA)sade adım ERDOĞAN ACIBUCU saygılar…

 41. Bayram Boz

  Nisan 9, 2013 at 7:18 pm

  Selam bana klasik araba satanlarin tlf no lazim

 42. ercanyaman

  Nisan 16, 2013 at 6:49 pm

  selam 1966 pontiac dierksiyonu klima radyötörü devir saati susturucu yakıt pompası var elimde satıyorum arayan varsa tel 0535 279 2245

 43. ismail

  Eylül 13, 2013 at 1:41 am

  biriside babasının hayrına mağkul fiyattan satsa ya klasik araçlardan birini, dedem petrolcu değilki alabilelim. yazık bu insanlara bu araçları ateş pahasına satıyolar, yazık bu ülkeye insanının ağzına şekeri verip sora….
  80bin dolarlık klasiği 4bin dolara alamıyoruzki, avrupa yada amerika değilki burası..allah daha çok versin, sizlerde olmasa bizler nasıl görücez bu araçları sokaklarda. saygılar

 44. hüseyin

  Eylül 17, 2013 at 2:15 am

  ben mersinde yaşıyorum kılasik arabaları seviyorum hiç kılasik arabamda olmadı kılassik arabalarla şuan ilgileniyorum şayet mahale aralarında çürümeye terk edilmiş kılasik araba yada arabalar olura alıp onlarla ugraşmak onları tekrar ayaga kaldırmak istiyorum kılasik araba larla ilgilenen arkadaşlardan rica ediyorum bana yardımcı olurlarsa sevinirim beni araya bilir siniz şimdiden hepinize teşekür ediyorum telefonumu da araya bilirsiniz …. 05388841888

 45. Gökhan özdemir

  Kasım 25, 2013 at 9:48 pm

  Merhaba bende 62model orjinal opel olimpia rekord var.
  Çalışmayan bir tek aksamı bile yok. Ancak arac orjinal olup toplamak icin ugraşacağım bir seyi yok
  ondan dolayi cadillac ariyorum irtibat kurarsaniz sevinirim.
  Telefon 544 647 59 10.

 46. onur

  Temmuz 11, 2014 at 11:40 pm

  mrb arkadaslar ”1945 model mb willys jeep” arıyorum satan ve bır yerlerde var oldugunu bılen restorasyon dahı gerektırse bana ulasırsanırz cok sevınırım…

 47. mahmut

  Ekim 23, 2014 at 12:02 am

  Pointac lemans 1974 coupe ariyorum elinde olan varmi

 48. fırat koçak

  Kasım 8, 2014 at 6:03 am

  okadar araba içinde 1 tane kıymetli model bir araç yok hepsi çöp tenekesi bu mahmut çiriş denen şahısda amerikancı falan değil ne anlar araba toplamakdan kaç tane araba toplamış şimdiye kadar

 49. engin büyük

  Şubat 23, 2015 at 5:52 pm

  merhabalar benim fıat 1100 1960 model aracıma yedek parca konusunda biraz sıkıntı yasıyorum acaba parcaları nereden temin edegim ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim saugılar

 50. Emre Ünsal

  Eylül 5, 2015 at 3:07 pm

  İzmirdeyim, sahibinden satilik klasik otomobil veya klasik tip askeri jeep ariyorum,
  elinde olupta satmak isteyen arkadaşlar varsa benimle irtibat kurabilirler,selamlar.
  Emre Unsal
  Gsm : 533 503 75 96

 51. Yılmaz Usta

  Kasım 11, 2016 at 10:37 am

  Merhaba Usta bende motor ustasıyım bende 1967 model Opel rekord tek kapı kupe var satmak istiyorum ilgilenirseniz iletişim 0507 053 98 27 yılmaz Usta saygılar kolay gelsin

 52. Marmaris

  Kasım 24, 2016 at 12:23 pm

  Marmaris’te bir Çok Amerikan arabasını mevcut, Sahil yolundan bir tur atarsanız bunlardan bir tanesini görme şansına sahip olursunuz.

 53. ibrahim

  Mart 10, 2017 at 4:59 pm

  merhaba elimde iki adet unimog arazi aracı var ilgilenenler için tel no:0532 244 10 05 ibrahim özaydın

 54. Ceyhun

  Kasım 29, 2017 at 1:55 am

  Selamlar ,Almanyadan gelmiş olan araç( ilk sahibiyiz) ford taunus 1975 model 65 binde full orjinal satiyorum. Maddi olarak sıkıştığımdan satıyorum aksi halde bu koleksiyon aracını satmak dahi istemem . İlgilenenler ulaşabilir 05377871458

 55. Kasım

  Şubat 2, 2018 at 6:55 pm

  Merhabalar bana 1970 civarı ford maverick evrakı lazım elinde evrak olan arkadaşlar benimle iletişime geçebilirse memnun olurum

 56. fatma

  Kasım 30, 2018 at 8:19 pm

  merhabalar esim klasik otomobil meraklisi ozellikle mastang elanor ona supriz yapmak istiyorum araclarinizi kiraya veriyormusunuz en buyuk hayallerinden birisi desem yalan olmaz yeriniz tam nerede dalyan mi ortacami mugladayiz cok yakinsiniz gelip gezmek gormek isteriz tam adersinizi verirseniz

 57. NURİCAN HIZIR

  Eylül 27, 2019 at 11:13 pm

  1991’di. Sabah Grubu, Otohaber Dergisi adına Feriköy’de bir ara sokağa gittim. Önünde eski otomobillerin durduğu bir dükkâna girdim. Böylece Mahmut Çiriş’le tanışıp röportaj yaptım. Başta patronum olmak üzere (Ş.Ö.Bilgin) haber ilgi topladı. Çok telefon geldi ve Çiriş’in adres ve telefonunu istediler, verdim. Ortaca’lı N.Şahin’de belki de bu arayanlardan biriydi? Sonunda, Şahin Amerikanına, Çiriş Ortaca’ya kavuşmuş oldu. Her ikisi ile de görüşme imkânım oldu. Yaşananları yıllar sonra öğrenip şaşırdım ama mutlu da oldum. Bir dergici olarak en büyük ödülü almıştım. Ne mutlu bana… Tüm oto sevdalılarını öpüyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı