Bisiklet

Dahon Hon Solo

Dahon‘u geç keşfettim. 2006 yılında ikinci el olarak Dahon IV almıştım. Bir yatta duruyordu. Ve az kullanılmıştı. 16 inch lastikleri ile inanılmaz ilgi çeken katlanınca küçücük olan kırmızı şeytanımdı :-)

I discovered Dahon very late. I bought a second hand Dahon IV in 2006, it was on a yatch and it was barely used and it drew my attention right in a second with its 16 inch wheels and the portable collapsible shape. It was my little red devil :-)

Onunla Kıbrısı gezdim, Sahillerde tur attım, bisiklet eylemlerine katıldım :-) ve  hatta Dahon sayesinde uluslararası bir arkadaşım da oldu. En sıkı bisikletçi dostlarımdan birinin kanına girdim ve ona iki tane birden aldırmayı başardım. (Değil mi Erim Bikkul :-) )

I did a lot with it, travelled in Cyprus, take rides on the shores, participated in bike acts, even more; I had an international friend thanks to Dahon  I tempted one of my best bike-buddy and mad ehim buy 2 of Dahon. (Right Erim Bikkul? :-))

Ancak günün birinde triatlon bisikleti almak için ondan vazgeçtim ve Ankara’da yeni sahibine gönderdim :-( İçimde kalan ukte ile bir Dahon arayışım hep devam etti. Taa ki Londraya gelene kadar…

But one day, I had to leave it since I bought a triathlon bike and I sent it to Ankara , to its new owner. :-( Beginning that day, I had always searched for Dahon… Until I came to London!

Bisiklet cenneti şehir Londra; single speed, fixed gear gibi eski klasik bisikletlerin ve ona aşık olanların şehri. Sürekli çok tarz giyinen ve çok basit bisikletleri ile işe giden insanları görüyorsunuz. Hep istediğim vitessiz ve basit bir bisikletin olması ve trene binebilmesi için katlanabilmesi idi.

London is the heaven for bikes; the city of old bikes like single speed, fixed gear and their lovers. You could see those people who dress up so stylish but ride so simple bicycles. I always wanted a simple, gearless bike which could be collepsable to be able to get in the train.

Ebay’de şansıma bir Dahon Hon Solo buldum. Dahon ; Dr. David Hon isimli katlanır bisikletlerden en önemlisi kabul edilen ve ad soyadının baş harflerinden oluşan Dahon’u yaratıyor 80’li yıllarda. Yatlar ve motorkaravanlarda kullanılan bu bisikletler California’nın neredeyse sembolü. Hon Solo ise David’in soyadı ve tek vites olmasından dolayı solo takısını alan dnyada sadece 500 adet üretilmiş limited edition bir model.

Luckily, I found a Dahon on eBay. Dahon is combined with Dr. David Hon’s first and last names who is the most important name for the collepsable bikes that were created at 80’s. These bikes are kind of a symbol for California where those are used in yachts and caravanettes.

Hon Solo sabit vitesli, Deri elcikli, bıyık şeklinde gidonu ile tamamen 1900’lülerin başındaki bisikletlere benzetilmiş. Bal köpüğü renkli selesi aslında orjinalinde Brooks B17 ancak benimkinde değiştirilmiş ve en kısa zamanda Brooks’a geçecek :-)

Hon Solo was liken to those bikes from the beginning of 1900’s which were fixed geared, leather handled and mustache-like handlebars. It’s honey bubble coloured seat was originally Brooks B17 but mine was replaced, however it will be changed to Brooks soon :-)

Çamurlukları Bambu’dan üretilmiş. Orta göbeğindeki eksik olan bambu parça için ise temaslarım devam ediyor. Bambu hem hafif hemde yağmura ve çamura cilası nedeniyle dayanıklı.

It’s splash-guards was made of bamboo and I am still searching for the missing part of the bamboo in the middle part. The bamboo is a light material and it is also durable to rain or mud.

Tekerlekleri 20 inch ve Schwalbe Marathon Racer marka patlamaya dayanıklı. Aluminyum Sele borusu uzun kişiler için kolaylıkla ayarlanıyor.

It has 20 inch wheels and it is Schwalbe Marathon Racer brand, durable to explosion. It’s another plus is that it’s aliminium seat tube is also adjustable according to tall people.

Tek vitesli ve arka tekerleği çıkarıp ters şekilde taktığınızda ise Fixed gear yani frensiz kullanım için geriye dönebilir hale geliyor.

It’s also one-geared and when you take off the back wheel and put it as reverse it turns out to be fixed gear, I mean you can then use it gearless.

Bisikletin toplam ağırlığı 9.5 Kg.

Total weight of the bike is nearly 21 lbs.

Katlayıp rahatlıkla trene alabilir ya da ofise benim gibi gelip masanızın altına koyabilirsiniz.

You can easily fold it and take it to the train or to your office and put it under your desk like me.

Dahon hep hayran olduğum bir marka. Ancak özellikle istediğim fiyata bu Dahon Hon Soloyu alabileceğimi zannetmiyordum. Eski sahibi de zaten buluşmamızda çok ucuza aldın içim cız etti der gibi laflar etti :-) Ama kendisi çok iyi bisikleti saklamış en azından ona teşekkür ediyorum. Dahon ya da katlanır bisikletiniz var ise bana mesaj atabilir ve yorum bırakabilirsiniz. Bu bisikleti yolda sürerken en keyifli şey ise etraftan ” Aman allahım bir Hon Solo” şeklinde yorumlara maruz kalması :-) Nazar değmesin… :-)

Dahon has always been the brand that I admire. But honestly, I never thought that I could buy Dahon Hon Solo with the price I wanted. Its former owner also told me that I bought it so cheap and he was kinda sad for it :-) But I am really thankful to him because he really kept the bike in good condition. You can also text me or comment me if you have a Dahon or a collepsable bike. I guess the best part of riding this bike is to hear “Oh my god it is a Hon Solo!” on the roads :-) Knock on wood! :-)

Tags: Dahon, Dahon Hon Solo, Dr. David Hon, Londra, Bambu

 


6 Yorum

6 Comments

 1. Erim Bikkul

  Nisan 15, 2011 at 8:12 pm

  Bugune bugun beni Speed Tr modeline uyandirmis adamsin be Emre, Allah razi olsun. Ben de fixed kullanan hipster tayfaya denk gelirsem “Hon Solo’su olan bi arkadasim var” diye hava atarim artik :)

 2. Filiz Sır

  Haziran 11, 2011 at 7:33 am

  Selam İzmir’den yazıyorum, yazınızı okudum heyecana kapıldım
  Ben Dahon’u yeni duydum sayılır ve çok beğendim 14 yaşındaki kızım ve kendim için iki DAHON almak istiyorum, ikinci el alabilirim ancak, bakabileceğim yerler konusunda bilginiz varsa eğer,paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler . . .

 3. emre

  Haziran 17, 2011 at 3:44 pm

  Merhaba bazen sahibinden.com da gorebiliyorum. Tanidiginiz var ise ebay.com dan getirtebilirsiniz… Ya da yesilbisiklet.com a bakmanizi oneririm ve bisikletforum.com a

 4. Gökhan Gürsel

  Temmuz 9, 2012 at 3:02 pm

  Merhaba yazılarını bir Dahon kullanıcısı ve hayranı olarak zevkle okuyorum. anladığım kadarıyla bu işin başkentindesin, bende bir hon soloya sahip olmak istiyorum, eğer seninki kadar iyi durumda bir hon soloya rastlarsan takipçilerine haber vermeyi unutma lütfen .
  son olarak brooks sele almak istiyorum ve iki model arasında kaldım b17 ve b67, b17 estetik katlanıra daha uygun ama b67 nin süspansiyonu var, bu durumda sence tercihim ne olmalı?
  şimdiden teşekkürler.

 5. emre

  Temmuz 9, 2012 at 7:22 pm

  Selam Gokhan, Hon solo dunyada sadece 400 adet var. Bazen ebayde dusebiliyor.alsan bile turkiyeye goturmek icin buralara gelmen gerekebilir ama rastlarsam haber veririm. Ben B17 ve B67 ikisi de var. Kesinlikle B17 oneririm. Sevgiler EMRE

 6. hasan

  Ekim 21, 2013 at 9:59 pm

  ben ankaradan hasan kırgın benım dahon marka eski model senin solaya binmeden önceki cok katlanırın aynısı kac yılıln da üretilmiştir bilgilerini bekliyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı