İngiltere

Borough Market

Cumartesi sabahı erken kalkıp Londra‘da Borough market‘in keyfini çıkarmak istemezmisiniz? Haftanın 6 günü açık olan pazar yeri bence haftasonu daha bir güzel oluyor. Fakat hatırlatmak isterim maalesef pazar günleri kapalı. Herhangi bir yemeğe düşkün Londra‘lı kesinlikle cumartesi sabahı pazarın kaçırılmaması gerektiğini söyleyecektir.

What about getting up early on a Saturday morning and visit Borough Market in London? I think it is much better at the weekend times but I would like to remind you that it is only open for 6 days and closed on Sundays. Any Londoner who is keen on food would recommend you that you shouldn’t miss the bazaar on Saturday mornings.

Biz de erken kalkıp yola koyuluyoruz kahvaltımızı orada yapacağız. Borough market London Brigde metro durağının hemen yanında fakat otobüsle de ulaşmak son derece kolay.

So we woke up early and got on the road, we would have our breakfast there too. Borough Market is next to London Brigde underground station but it is also easy to reach there by bus.

Pazar yerinin hemen karşısında Londra‘nın en iyi kahvelerini yapan Monmouth kahve dükkanı var, önündeki kuyruk korkutmasın ve sakın yılmayın. Foto`daki gibi bir kuyruk 10 dakikada eriyor.

Right across to bazaar place there was one of best coffee shops, Monmouth. Don’t be afraid of the crowd in front of it, a crowd like this melts away in 10 minutes.

Kahve çeşitleri ve lezzet inanılmaz. İçeride uzun tahta bir masa bulunuyor. Mis kokan kahvelere müthiş lezzetli croissantlar, kekler ve reçeller eşlik ediyor.

Kinds of coffee and their tastes were just amazing. There was a long wooden table in the shop and we saw a lot of yummy choices from croissants to jams with our wonderful coffee.

Dayanamayıp oturuyoruz. Monmouth kahve dükkanın öteki şubesi ise Covent Garden da bulunuyor. Yolu Borough market e düşmeyenler belki Covent garden da bu baştan çıkarıcı kahveleri içebilirler.

One of the other Monmouth coffee shops in in Covent Garden, so if you do not have a chance to come to Borough Market, you may go and taste those amazing coffees in Covent.

Evet kahvaltı sonrası pazar yerine girme zamanı, haftasonu 70 ayrı stand bulunan pazarda yok yok. En iyi balık, bal, zeytinyağı, peynir, sebze meyve, av hayvanları, yıllanmış et ve tatlılar bunlar aklıma ilk gelenler.

Time to go to the bazaar after breakfast: at the weekends, there were 70 different booths here and they got literally everything. The ones that I remember were the best fish, honey, olive oil, cheese, vegetable, fruit, hunting animals and desserts.

Kaçırılmaması gereken tezgahlardan bazıları şunlar biz de alışveriş yaptık ve gönül rahatlığıyla tavsiye edilir. Furness Fish balık muhteşem kılıç ve ton balığı alıyoruz. Kabuklu deniz ürünleride bulunuyor. Elsey and Bent sebze meyve satıyor. Northfield farm et tavuk. Turnips ve Booths sebze ve diğerleri.

Some of the booths that were a must to see and that we shopped were Furness Fish, where you could get wonderful sword and tune fish and also shellfish, Elsey and Bent had vegetable and fruit, Northfield Farm meat and chicken and finally Turnips and Booths had vegetables and the other stuff.

Buraya sadece alışveriş yapmaya değil oğlen yemeği içinde gelebilirsiniz içerisinde restoranlar bulunuyor. Pazarın girişinde yan tarafında ise Brindisa isimli İspanyol tapas bar var. Ayaküstü sosis, burger, pizza yemek isteyenler içinse harika tezgahlar var.

You could come here not just for shopping but also to have lunch since the bazaar had restaurants in it. Next to entrance, there was a Spanish tapas bar called Brindisa and also some fantastic booths to get burger, hot-dogs or pizzas.

Pazarın dışında karşı sokağında Neals Yard isimli peynir dükkanı var. İçeride genelde İngiliz peynirleri satılıyor bir kaç İtalyan ve Fransız çesit haricinde.

Outside of the bazaar there was a cheese shop called Neals Yard and there, generally English cheese was sold next to a few kind of Italian and French cheese.

Satıcılar son derece bilgililer ve sizi cok iyi yönlendiriyorlar. Bu tip pazarların ve dükkanların en sevdiğim özelliklerinden biri de satıcılarla sohbet edebilmeniz. Tabi bütün ürünlerin sergilenmesi ve temizliğinden bahsetmiyorum bile hepsi birinci kalite.

The sellers were extremely informed and they would lead people really good. The best thing I love about these kind bazaars is that you could chat with the sellers and I say nothing about the presentation and the hygiene, they were absolutely prime quality.

Hava güneşli insanlar ellerinde içkileri kahveleri ve yemekleriyle sosyalleşiyor. Gıpta etmiyor değilim bizim ülkemizde neden yok diye. Olsa bile sanırım uzun süreli kaliteyi koruyamıyoruz.

It was a sunny day and people were interacting with their liquors, coffees and meals. Honestly, I envied a bit why we did not have this in Turkey or even if we have, we couldn’t preserve the quality of it.

Londra‘nın ünlü şefleride bu pazara geliyor ve alışveriş  yapıyorlar. Peynir severler için Neald Yard Dairy’nin Covent garden da şubesi bulunuyor. Cheddar tarzı peynir severler Keens, Montgomery’s, Isle of Mull, Westcombe ve Daylesford iyi birer seçim olabilir. Keçi peyniride hiç fena değil.

The famous chefs of London also come and shop here. Furthermore, for cheese lovers, there is another Neald Yard Dairy in Covent Garden, and for cheddar kind cheese lovers, Keens, Montgomery’s, Isle of Mull, Westcombe and Daylesford would be the good choices and goat cheese is also good.

Güzel ve farklı bir cumartesi sabahına başlamak için Borough Market iyi bir neden olabilir, erken kalkın ve Londra‘nın farklı lezzetlerini taraflarını sizde kaçırmayın.

To start for a beautiful and a different Saturday morning, Borough Market could be a good reason; just get up early and don’t miss the different tastes of London.

Tags:Borough Market, Neals Yard, Londra

1 Yorum

1 Yorum

  1. yasamadair.blog

    Aralık 6, 2017 at 7:33 pm

    Güzel bir yazı.Kalemize sağlık…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı