İngiltere

Shoreditch – Bricklane

Londra‘da keyifli ve sıradışı bir pazar geçirmek için neden doğuya gitmiyoruz dedik ve kendimizi Liverpool Street metro istasyonunda bulduk. Hava bu aralar çok güzel.

We thought why we did not go to the east for an enjoyable and extraordinary Sunday in London and found ourselves in Liverpool Street metro station. The weather is so nice nowadays. 

Pazar günü bu bölgede yiyecek içecek, ikinci el kıyafet, kısacası bit pazarları kuruluyor, en ünlüsü de old Spitalfields market.

In this region, food, drink and second hand clothes markets, in other words junk markets are set up on Sundays. The most famous one is the old Spitalfields market. 

Liverpool Street metrosundan çıktıktan sonra Spitalfields‘e doğru yürümeniz gerekiyor, zaten sokakta tabelalarda yön bulmanızı kolaylaştırıyor.

After having got off the Liverpool Street metro, you have to walk towards Spitalfields. Signs in the streets make direction finding easy for you

Bölge göçmenler, turistler ve ingilizlerle dolu. Bohem bir havası var zaten Londra‘nın; her tarafı bir başka. Spitalfields market tıklım tıklım burada oturup bir şeylerde yiyebilirsiniz.

The region is full of immigrants, tourists and English.London has a bohemian style; every place of it is different. Spitalfields market is overcrowded. You can eat something here. 

Pazarın karşı kaldırımında çok ünlü bir kafe var. St John Bread & Wine. Özellikle ekmekleri muhteşem.

There is a very famous café in the opposite pavement of the market: St.John Bread & Wine. Especially its breads are delicious.

Doğu Londra‘nın yıldızı her gçen gün daha da parlıyor 10 sene öncesine kadar gelmediniz yerler şimdi güzel kafeler restoranlar ve dükkanlarla dolu.

East London  is in the ascendant day by day. The places which you haven’t been until the last 10 years are now full of beautiful cafes, restaurants and shops. 

Bölgeye taşınan sanatçıların çok etkisi var, Georgian tarzı denilen evleri satın alıp renove ettikten sonra buralarda yaşamaya başladılar. Bir çok sanat galerisi var.  Dolayısıyla ev fiyatları burada da artmış durumda.

Artists who moved to the region had an important effect on here. They started to live in here after buying Georgian style houses and restoring them. There are many art galleries so naturally, house prices increased here.

Pazardan çıktıktan sonra Bricklane tarafına doğru yürümeniz gerek, cıvıl cıvıl yiyecek pazarlarını geçiyorsunuz genellikle asyalılar hakim ama cup cake ve taze meyve suyu standlarıda var. Gezerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cüzdanınız ne olur olmaz. Pazardan çıkınca sağlı sollu bir sürü vintage kıyafet satan dükkan var. Vintage sevenlere cennet.

After the market, you have to walk towards Bricklane. Then you pass the chirpy food markets. Asians are usually predominant but you can also find cupcake and fresh fruit juice stands. The most important point that you must be careful is your wallet just in case. Outside the market, there are many shops which sell vintage clothes on both sides. It is like a heaven for vintage lovers. 

Burada bahsetmek istediğim iki tane bagel satan dükkan var. İkiside yan yana kalabalık olana girin , inanılmaz kuyruğa kanmayın çünkü çabuk ilerliyor. Tuzlu, hardallı ve etli bagel yemenizi tavsiye ederim.

There are two bagel selling shops that I want to mention. They are next to each other. Go to the crowded one. Don’t be deceived by the long line, your turn comes quickly. I suggest you to eat salty, mustard and meaty bagel. 

Sokağın bitiminde karşı kaldırıma geçip Red Church Street sokağına  girin. Sokakta yürürken sol tarafta bulunan ve enfes kahveler yapan Allpress kafede bir mola verin , biz kahvenin yanında kek de alıyoruz ama aklımız kahvaltıda kalıyor.

At the end of the street, enter to the Red Church Street after jumping to the opposite pavement. While walking in the street, take a break in Allpress Café which is on the left side and makes delicious coffees. We also bought a cake besides the coffee but we were wrapped up in the breakfast they made. 

Gerçekten çok lezzetli, kafenin hemen yanında Owl & Pussy Cat isimli bir pub var. Güzel havalarda yemek yemek ve bira içmek keyifli olabilir.

There is a pub named Owl & Pussy Cat next to the café. Eating your meal and drinking beer may be enjoyable in good weather. 

Bu sokak çok popüler. Sağlı sollu dükkanlardan ve gezen insanlardan da anlayabilirsiniz. Pub’dan çıktıktan sonra karşı kaldırımda ünlü restoran Les Troi Garcon‘un dükkanı bulunuyor. İçerde ev eşyaları ve aksesuarlar satılıyor. Biz göz atmadan geçemiyoruz, restoranın kendisi ise 5 dk yürüme mesafesinde ana cadde üstünde.

This street is so famous. You can understand it from the shops on both sides and wandering people. After quitting the pub, we found the shop of the famous restaurant Les Troi Garcon on the opposite pavement. Household stuff and accessories are sold inside. We couldn’t leave without looking. The restaurant itself is in the main street and in walking distance for 5 minutes. 

Dükkandan çıkınca yürümeye devan ediyoruz. İlerde Albion at the Boundary isimli otel restoran kafe bulunuyor. Burası ünlü tasarımcı Terence Conran‘a ait. Buraya da uğramanızı tavsiye edicem hatta midenizde yer varsa bir şeyler yiyip içmenizde önerilir. Güzel havalar için terastaki restorana rezervasyon yaptırmanız gerek, zira kapıda yukarı çıkmak için bekleyen bir ordu bekliyordu.

We went on walking after quitting the shop. There is a hotel, restaurant and café named Albion at the Boundary ahead. It belongs to the famous designer Terence Conran. I suggest you to pay a visit here; moreover you can eat or drink something if you are hungry. You must make a reservation for the restaurant at the terrace in good weather since a lot of people were waiting for coming up while we were there.

Dükkanın delicatessen bölümünden alışverişde yapabilirsiniz. Red church caddesinin başına geri dönüp Colombia Road‘a gidiyoruz. Burada pazar günleri çiçek pazarı kuruluyor fakat saat 14:00’da kapanıyor.

You can also shop in the delicatessen part of the shop. We went to the Colombia Road by returning to the beginning of Red Church Street. Flower market is set up in here on Sundays but it is closed at 2pm.

Çiçek seven sevmeyen herkese tavsiye edicem. Kötü tarafı çok kalabalık insanlar deli gibi alışveriş yapıyor. Pazarın iki tarafında dükkanlar bulunuyor buraları da gezebilirsiniz. Karnınız mı acıktı ? Pazarın girişinde bulunan Brawn isimli kafede soluklanın ama doğuya gelmişken çiçek pazarına uğramadan dönmeyin.

I suggest it to everyone who likes flowers or not. The negative side of it is being very crowded, people are madly shopping. There are shops on both sides of the market, you can also see them. Are you hungry? Take a break in the Brawn Café which is in the entrance of the market but don’t turn back without paying a visit to the flower market. 

Bölgeyle ilgili yazmaya devam edeceğim ama küçük bir hatırlatma burası akşamları gündüz olduğu kadar güvenli olamayabiliyor, herkesin aklında bulınsun. Londra‘dan güneşli pazarlar.

I will continue to write about the region. I want to remind that this place may not be safe in evenings as it is in the day time, don’t forget that. A sunny Sunday hello from London!

Tags: Londra Gezisi, Shoreditch – Bricklane, St John Bread & Wine, Liverpool Street, Spitalfields, Albion at the Boundary, Bricklane , Albion at the Boundary, Brawn, Colombia Road,  Terence Conran


4 Yorum

4 Comments

 1. kadir

  Mayıs 2, 2011 at 5:02 pm

  İngiltere izlenimleriniz gerçekten güzel ve yön verici.

 2. kemal özgür

  Mayıs 10, 2011 at 2:05 am

  Emre senin geziyorum.net sayfanı cok sık takip ediyorum gerçekten enerjine hayran oldum. bende gemilere geçtim kaptanlık yapıyorum hemde geziyorum. demekki bazı seyler özel yetenek ben gezdigim yerleri bırak paylaşmayı dıger limanda hatırlamıyorum bile. sayende gezmeyi ögrendik desem inan yalan olmaz gururda duydum senin bu performansından iyiki tanımışım seni. hayatta herşey insanlar için başarılarının devamını dilerim. Şuanda fas morocco’dan jorf lasfardan ve 3 gun sonrada safıden selamlar sana.

 3. Özge A.L.

  Mayıs 13, 2011 at 7:01 pm

  Mayıs’ta Londra’dayiz. Dogu Londra’da gezmek için plan ve araştırma yapıyorum. Yazı faydalı oldu. Çok teşekkürler. Mayısta görüşmek üzere

 4. Bir Dost

  Mayıs 23, 2011 at 8:13 pm

  Pazarda bazı ürünler inanılmaz ucuz olabiliyor; mağazada +400 pound a satılan bir yarış bisikletini 50 pound a bulursanız şaşırmayın (çalıntı). Fotoğraf çekerken dikkatli olmanızda da fayda var, mevzu bahis kişiler onların fotoğrafını çektiğinizi zannederek sizi tehdit edebilirler.

  Pazarda dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabilirsiniz.

  Polonyalıların kaçak sigaralarını buradan çok ucuza temin edebilirsiniz.

  Sağda solda Banksy tarzında sanat eserlerine rastlayabilirsiniz, en son ahşaptan büyük bir reklam panosuna oluyarak insan portresinin işlendiğini görmüştüm. o_O

  Taze sebze meyve için her hafta sonu mutlaka uğranması gereken yerlerdendir. :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı