Fransa

Antibes

Güney Fransa gezimizin ikinci günü. Merkez üssü Cannes olmak üzere kiralık araba ile geziyoruz. Antibes Cannes’a çok yakın bir kasaba. Juan-le-Pin ile dip dibe. Roma savaşlarında barbarlardan korunmak içn yapılan kalelerin surları genişletilmi ve şehri çerçevelemiş. bu 11 günlük tatilde 2kere uğradığımız harika bir yer.

The second day of our southern France tour. We visit holding the epicenter as Cannes by our rental car. Antibes is really a close town to Cannes, nose to tail with Juan-le-Pin. To get protected from the Barbarians in Roman wars, the castle’s walls got expanded and surrounded all over the city and in our 11-day-tour we visit 2 times.

Antibes Eski Şehir

Şehir merkezinde küçük kafeler, dondurmacılar, denize açılan kale surları…. Gezmeye doyamayacağınız ara sokaklar… Antibes bizi gerçekten çok keyifli sokak turlarına sürükleyen bir kasaba. En önemli görülecek nokta tabii ki Picasso Müzesi. http://www.musee-picasso.fr/ Picassonun ayrılmamak üzere yerleştiği bu büyük deniz kenarındaki harika ev (şato) içinde denemeleri,heykel çalışmalarının yanı sıra Picasso’ya has tabloları görmek mümkün.

In the city center, there are small cafes, ice cream shops, castle walls opening to the sea… There are beautiful side streets that you won’t regret to see them… Antibes is really a fun town that takes you to some enjoyable street tours. The most important spot is Picasso Museum. http://www.musee-picasso.fr/ In this great house that Picasso settled without leaving it even for once, you can see his amazing sculpture works and his original paintings.

Picasso Müzesi Antibes

Picasso Tabloları Picasso Tabloları Picasso Tabloları

Picasso

Antibes kasabası’nda gezerken başımıza enteresan bir olay geliyor. Eski Klasik çantacıda oturuken birden bir kadın fotoğraflarımızı çekmeye başlıyor. Daha sonra kadının Wall Street Journal fotoğrafçısı olduğunu öğreniyoruz. Gazetenin 2 gün sonraki sayısında maalesef dükkan haber oluyor ama bizim fotolar nanay oluyor :-) Bizde ki  heyecanı düşünün tabi. Bu arada o dükkanı gidin görün ve 1800lerden kalan çantalara bir bakın. Merkez tiyatronun karşı sokağında 100m sonra sağda.

While taking a walk in Antibes town, something weird happened. While sitting in the old, classic bag shop, a woman started taking our pictures. Afterwards we learnt that the woman was the photographer of Wall Street Journal. In the 2-days-after copy of the newspaper there was the news about the shop and our photos went for nothing but imagine the excitement of us. But you really should see the shop and see the old bags from the 1800’s. It is on the street across the center theatre and on the left after 100m.

Yürümeye devam ediyoruz. Merkez’deki Tiyatro önündeki kafede ben dondurma yerken sedef kahve kuşlar ise çeşmeden su içiyorlar.

We kept on walking. We sat down in the cafe in front of the center theatre, eating ice cream and drinking coffee, watching the birds drinking water from the fountain…

Antibes Dondurma

antibes tiyatro

Güvercin Su içerken

Daha sonra iki defa ziyaret ettiğimiz, sabun, meze, lavanta,bal, reçel, meyve , sebze ve çiçeklerin kokularının ve gzelliklerinin bir birine karıştığı Antibes Pazarını geziyoruz. Muhteşem ! Fransanın halk pazarlarında herşey çok güzel, sunum harika, fiyatlar çok pahalı değil ve en önemlisi doğal…

After that, we went to Antibes Bazaar where all the fabulous scents of soaps, lavender, honey, fruits and flowers got blended. Amazing! In this bazaar, everything is just great, presentation is a success, prices are not that expensive and the most important thing is, everything is natural.

Antibes Pazarı Antibes Pazarı Antibes Pazarı

Antibes Pazarı

Daha sonra deniz kıyısına geçip Picasso evindeki heykellerin fotoğraflarını çekiyoruz. Akdeniz masmavi… Rüzgar yok.. Ama hava ılıman… Hiç antibes’ten gidesim gelmiyor.

We went to seashore and took pictures of the sculptures in the Picasso’s house. Mediterranean sea was at its most blue, there was no win, it was calm. I really didn’t want to go back from Antibes.

Antibes Picasso Heykel Picasso Bahçe

Akdeniz Kıyısı-Antibes

Seramik ve el sanatları dükkanları ve souvenir hediyelik eşya dükkanlarında sadece buzdolabı mıknatısı alıyoruz. Bunu atlamadan tatil geçirdiğimi hatırlamıyorum :-) Ama bu seramik dükkanı farklı. Gerçekten Picasso’nun denemelerinin (gerçek) olduğu dükkan . Bir kül tablası boyutundaki malzemeler bile 100euro’dan başlıyor. amamüzeyi gezerseniz burayı da atlamayın derim.

We only got magnets from souvenir, ceramics and handicraft shops. I have no memory of a vacation skipping doing that. But this ceramics shop was different. It was a shop that Picasso’s touches were real. The prices of the objects that were as big as an ashtray began from 100 EUR but If you have a chance to visit the museum, make it happen to come here.

Seramik Dükkanı

Bisiklet görmeden olmaz. Eski bisikletleri ve enteresan bisikletlerin fotoğraflarını çekmeden gelmem. Bu da Antibes’in posta bisikleti !

No going back without seeing any bicycle. I cannot come back without taking photos the old and the interesting photos of the bikes. This is the mail bike of Antibes!

Posta Bisikleti

Bir sonraki durak Cannes- Monaco- Nice… Güney Fransanın tüm güzel sahil şeridini sizlere fotoğraf ve görseller ile anlatmaya devam edeceğim…

Next stop is Cannes- Monaco- Nice… I will continue to tell about all the beautiful seashore of Southern France with some photos…


Bilgiler – Data

http://www.bing.com/search?q=antibes&form=QBLH&filt=all
http://en.wikipedia.org/wiki/Antibes

Resimler – Pictures

http://www.bing.com/images/search?q=antibes+france&form=QBIR#

Videolar – Videos

http://www.bing.com/videos/search?q=antibes+france&FORM=BVFD

Tags : Güney Fransa, Cannes, Juan-le-Pin, Picasso Müzesi, Antibes Kasabası, Wall Street Journal

2 Yorum

2 Comments

  1. Sevgi Yağmuru

    Haziran 7, 2011 at 9:18 pm

    Bu kasaba hakkında Elizabeth’in Günlüğü başlığı altında bir roman yazıyorum. Bu yazdığım roman amatörce olsada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum Sevgiler – Saygılar sunuyorum.

  2. inci

    Eylül 12, 2012 at 1:14 pm

    ne tasadüftür ki ben de aynı tarihler de Antibes’e çok yakın bir mesafede bulunan Sophia Antipoliste işim gereği bulunmaktaydım. Sophia Antipolis bir çok şirketin ve otellerin bulunduğu bir bölge. Tam anlamıyla bir yerleşim bölgesi, gezilecek bir yer olduğunu söyleyemem. Bu nedenle iş arkadaşımla toplantı sonrasında çevreyi keşfetmeye karar verdik. İş görüşmesini yaptığımız şirketin yakınında bir otobüs durağı vardı ve tamamen maceracı bir ruhla, nereye gideceğimizi bilmeden, gelen ilk otobüse atladık! Otobüs bizi 15 dakika gibi bir süre sonra son durak olan Antibes’ e bıraktı. Şehir bence 2 ye ayrılıyor. Yeni şehir olarak adlandırabileceğim kısmı bana İzmir’i anımsattı! Sahil kenarında apartmanlar, geniş caddeler ile güzel bir Fransa kentindeydik. Ancak biraz daha ilerleyince sanki sihirli bir kapıdan bambaşka bir aleme geçtik! Eski şehir kısmına. Burası deniz kıyısında küçük , çiçekli evlerle,daracık sokaklarla dolu çok şirin ve değişik bir atmosfere sahipti. Bir yanımızda surlarla çevrili deniz kenarı, diğer yanımızda bu hoş, şirin evler ve sokaklar… Bir insan nereye gittiğini bilmeden kendini ancak böyle güzel bir yerde bulabilirdi! Ve biz de arkadaşımla ertesi gün toplantı çıkışı, bu sefer bilinçli bir biçimde, tekrar Antibes de bulduk kendimizi! Yani aynı tarihlerde biz de 2. kez Antibes’deydik. Yolu Cannes veya Nice’ e düşecek olan varsa bu şirin kasabayı görmesini tavsiye ederim. Ayrıca bir diğer iş çıkışı da kendimizi Cannes’ te bulduğumuzu belirtmeliyim! İş bahanesiyle gittiğimiz harika bir gezi deneyimi oldu benim için :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı