Müze

AKM’de Opera – Macbeth’i Izledik

Ayşe TEK’in “Lady Macbeth” performansını izlemek için bence gidilir..

Ben ilk defa izledim.Çok etkilendim. Salon hıncahınç doluydu…

Öğrencilerin çoğunlukta olması sanata verilen duyarlılığın artması olarak yorumlamak istiyorum…

Hala gitmek için 4 şansınız daha var… Kaçırmayın derim…

400. YILDÖNÜMÜNDE `MACBETH` Opera 4 perde
Shakespeare`in dört büyük trajedisinden biri olan `Macbeth` 400. yıldönümünde İstanbul Devlet Opera ve Balesi`nde sahneleniyor.

1606`da yazılıp oynanan oyun, ünlü italyan besteci Giuseppe Verdi`yi derinden etkilemiş, sanatçı ilk kez bir Shakespeare yapıtını ele alıp besteleyerek `Macbeth`in opera seyircisine de ulaşmasını sağlamış. Shakespeare ile Verdi gibi iki büyük ustayı biraraya getiren, Verdi`nin erken dönem operaları içinde en çok sevdiği ve önemsediği opera olarak bilinen `Macbeth`, iktidar hırsının insanoğluna neler yaptırabileceğini bütün açıklığıyla sergiliyor.

Yekta Kara`nın soyut bir anlayışla sahneye koyduğu, oyunun omurgasını oluşturan cadılara farklı anlamlar yükleyerek güç tutkusunu anlattığı `Macbeth` 23 yıllık bir aradan sonra İstanbul`da opera seyircisiyle yeniden buluşuyor.

Orkestrayı konuk şef Alexander Samoila`nın idare ettiği, dekorlarını Michael Scott`un, kostümlerini Şanda Zıpçı`nın yaptığı `Macbeth` operasında koroyu Markus Baisch çalıştırdı.Işık düzeni Ahmet Defne`ye ait.
Başrollerde Gökhan Koç, Perihan Nayır, Ayşe Tek, Murat Güney`in, öteki önemli rollerde ise Suat Arıkan, Necat Pınazoğlu, Gökhan Ürben, Hüseyin Likos, Turgut İpek, Şahin Öğüt, Deniz Erdoğan, Arzu Yüceer, Sevan Şencan, Barbaros Taştan`ın dönüşümlü olarak izleneceği `Macbeth` operası perdelerini 25 Kasım`da açıyor.

Metin
: Francesco Maria Piave
Orkestra Şefi: Alexandru Samoila
Sahneye Koyan: Yekta Kara
Dekor: Michael Scott
Kostüm: Şanda Zıpçı
Koro Şefi: Markus Baisch
Işık: Ahmet DefneE

Macbeth: Murat Güney / Gökhan Koç
Banquo: Suat Arıkan / Necat Pınazoğlu / Gökhan Ürben
Lady Macbeth: Perihan Nayır / Ayşe Tek
Nedime: Deniz Erdoğan / Arzu G. Yüceer
Macduff: Hüseyin Likos
Malcolm: Turgut İpek / Şahin Öğüt
Doktor: Sevan Şencan / Barbaros Taştan
Katil: Gökçe Şenyüz / Ahmet Yazıcı
Haberci: Zafer Çiftçi / Şahin Öğüt

Program
25 Kasım 2006 saat: 15.30 (Prömiyer)
28 Kasım 2006 saat: 20.00 (Gala)
5 Aralık 2006 saat: 20.00
16 Aralık 2006 saat: 15.30
26 Aralık 2006 saat: 20.00


2 Yorum

2 Comments

  1. Misafir

    Eylül 11, 2008 at 3:18 pm

    sizler gibi sanatseverlerin operayı yakından takibetmesi bizleri sevindiriyor…Yalnız biraz daha dikketli izler ve yorumlarsanız daha başarılı olacaksınız sanırım.evet AYŞE TEK prömiyer dahil daha bu eserde sahneye çıkmadı.. IZLEDIĞINIZ SANATÇI PERIHAN DIANA NAYIR dı… sevgiler…

  2. Misafir

    Eylül 11, 2008 at 3:18 pm

    bu seneki temsiller yüzünden gikhn hocamızı okulda pek göremedik operada dinliyemedik ama ist. prömiyer akşamını unutamıyacağız tebrikler hocam. :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı