Amerika

Seattle

Seattle 1 hafta kaldığım, çok sevdiğim, şirketim Microsoft’un Ana merkezinin olduğu Amerika’nın en batı ve kuzey ucundaki şehir. Çoğunlukla yağmur yağan ve kapalı bir havası olduğu söylensede ben gittiğimde sadece 7 günde 2 kez yağmur yağdı :-)

Seattle is the city on the most top and west side of America, where Microsoft’s Main Center is and the city I love a lot and stayed for 1 week. Even though it is said that the weather is generally gloomy and it always rains, when I went there it rained only twice in 7 days.

Seattle‘da en çok sevdiğim şey İstanbul‘a benzemesi oldu. Küçük adalar, birbirine köprü ya da motorlar ile bağlanması gibi… Ama İstanbul‘dan en önemli farkı çok kalabalık olmaması, geniş cadde ve yolları, dzenli ve temiz şehir hayatı. Tam bir outdoor cenneti olan Seattle‘da adım başı bisiklet, triatlon ya da koşu dükkanları görebilirsiniz.

The top thing I loved at Seattle is its similarity to Istanbul. Little islands’ connecting to each other via a bridge… But the most important difference from Istanbul that it is not that crowded and it has wide streets and a cleaner city life. Since it is an outdoor city, you can see bike, triathlon or run stores at every step.

Seattle ilk Starbucks‘ın doğduğu, amazon.com’a Yahoo’ya, Microsoft’a ve Boeing’e  ev sahipliği yapan bir liman şehri. Bende şehir merkezinde ilk Starbucks’ı eski dostum Cem Bayram ile beraber ziyaret etme fırsatı buldum.

Seattle is a seaport city where the first Starbucks was born, the host city of amazon.com, Yahoo, Microsof and Boeing. I visited the first Starbuck in the city center with my old friend Cem Bayram.

En çok yaptığım şey tabiiki gezmek ve yeni ve farklı yemekleri denemek idi. Gezdiğim en önemli yer FISH isimli kitaba da ev sahipliği yapan Pike Place Market. Yani Seattle merkez balık pazarı. Burada tap taze somonları, tütsülenmiş etleri ve balıkları ve inanılmaz tatlıları bir arada bulabiliyorsunuz.

The most thing we did was visiting around and try new tastes. The most important place I visited was Pike Place Market which was also in the book “Fish”. It is Seattle central fish market. Here you can fresh salmons, smoked meat and fish and amazing desserts together.

Öyle ahım şahım büyük değil ama bu yakınlardaysanız PIROSHKY isimli poğaçacıya da uğramayı unutmayın.

It is not that big but if you are near to the area, visit PIROSHKY pastry too. 

Daha sonra sahilde liman kenarında efsane 4’lü; Özlem, annemarie, Kerim ve ben yürüyoruz. Hem bol fotoğraf ve kahkaha hemde sohbet…

Afterwards, in the coastline, by being fantastic 4; Özlem, Annemarie, Kerim and I walked. Lots of laughs and pictures…

Picture from Annemarie’s Camera…

Gittiğimiz restoranlardan örnekler vermek istiyorum sizlere. Mesela RED ROBIN. Tam bir kalori canavarı, margarita, hamburger ve cheese sticks… Giderseniz denemeden dönmeyin. Ertesi gün tüm ekip 1 saat sahilde koştuk tabi yakmak için…

I wanna give examples from the restaurants we visited. For example RED ROBIN. Heaven for calories. Margarita, burgers and cheese sticks… If you go, really try it. We run for an hour on the coast to burn them….

Diğer bir ziyaret ettiğimiz restoran ise Sushi Ginza. Ayakkabılarınızı çıkarıp sedirlerde oturup inanılmaz sushi ve sashimiler yiyebileceğiniz bir restoran. Seattle’a gidip yemeden dönmeyin. Özellikle Mango’lu sorbesi inanılmaz…

The other place we went was Sushi Ginza. You can eat amazing sushi and sashimi having your shoes off and sitting on the coaches. Don’t come back before eating in Seattle. Especially the Mango Sorbet is unbelievable… 

ADRES – ADRESS: 103 102nd Ave SE Bellevue, WA 98004 TELEFON – PHONE: (425) 709-7072

Diğer bir japon restoranı, Flo. Gerçekten onu da son dakika kapanmadan yakaladık. Hafta içi son müşteri kabul saati 21:30. Daha sonra mutfak kapanıyor. Buradada gene sorbeler enfes. Sashimileri ise daha fazla çeşit içeriyor. Fiyatı çok az daha pahalı.

The other Japanese restaurant is Flo. We caught it at the last minute before closing. The last minute they accept customers is 21:20 in the weekdays. After then, the kitchen is closed. Also here the sorbets are delicious and sashimi is in wide range. The prices are a little bit more.

ADRES:  1150 106th Ave NE (NE 12th St.)  Bellevue, WA 98004  TELEFON: (425) 453-4005


Picture from Annemarie’s Camera…

Sabahları koşmadan önce şehrin hali. Muhteşem bir duygu siste sessiz ama güvenli bir şehirde koşmak. Köpek yok, problem yok, trafik yok, araba sıkıntısı yok…

The status of the city before running in the morning. It is such an amazing feel running among the fog in silent and secure. No dogs, no problem, no traffic, no car issue…

Ve bir Seattle Finali. Microsoft Kampüsünde anı Fotoğrafı… :-)

And a final for Seattle, a memorial photo at the campus of Microsoft.

Tags: Seattle, İstanbul, Starbucks, FISH, Pike Place Market, PIROSHKY,  RED ROBIN,  Sushi Ginza, Flo, Microsoft

2 Yorum

2 Comments

  1. Mehmet Tunckanat

    Mart 25, 2010 at 7:00 am

    Ginza`ya gidecek olanlara ozel not saat 21.00`de susi bar kapaniyor daha erken gitmelisiniz, I love sushi gibi bir chain ile karsilastirildiginda cok daha basarili oldugu kadar daha da ucuz sasirtici sekilde…

  2. Didem Günsel

    Nisan 1, 2010 at 2:45 pm

    Denize yakın bir yerdeki pazarın orada bir Türk restoranı keşfetmiştik ve mercimekli çorba içmiştik, 6 ay sonra inanılmaz hissettirmişti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı