İspanya / Portekiz

San Sebastian

San Sebastian… Aklımızın kaldığı yegane şehirlerden biri. Her zaman ve ölmeden en az bir iki defa gitmeyi düşündüğümüz yer… Yemekler, sahili, Bask kültürü ile İspanya’nın bu güzel şehrini aslında tam 3 sene önce uzun bir İspanya yolculuğu sırasında gezme fırsatı bulduk.

San Sebastian (31)

Fransa ile sınır bir şehir. 30km sonra gişelerden geçince sizi Biarritz şehri ve pahalı benzin karşılıyor … Şehir 20. yüzyıla kadar çok şatafatlı. Bir çok festivale ev sahipliği yapıyor ama asıl olay yemek !

San Sebastian (1)

1813 yılına kadar Fransızlar tarafından yönetilen bu şehir aslın ilk defa koylarından dolayı balıkçı ve ticaret şehri olarak yapılanmış. İşgalden kurtuluş sancılı olmuş ve şehir harabeye dönmüş. İspanya kraliçesi Maria Christina’nın burayı yazlık olarak kullanması ile tekrar popüler olmuş.

San Sebastian (3)

Onun adı verilen köprüler ve sokaklar mevcut. San Sebastian’ın en eski iki yapısı; San Vicente Eliza ve Santa Maria Eliza kiliseleri. Bu iki kiliseyi birleştiren sokağa, “31 Ağustos Sokağı” deniyor.

San Sebastian (4)

San Sebastian (5)

Bilbao Bask ülkesinin en büyük kenti. San Sebastian ise kültürel başkenti.  San Sebastian’ın Baskça adı Donostia. Baskça’da Donostia Baskların Ülkesi demek. Dördü İspanya, üçü Fransa’da toplam yedi eyaletten oluşan Bask ülkesi, farklı dil yapısı ve yemekleri ile son derece ün yapmış. Londra’da aynı isimli Bask yöresinin yemeklerini yapan Donostia isimli restoranı’da sizin için yazmıştık.

San Sebastian (6)

San Sebastian (7)

İspanya dünya savaşına girmeyince daha rahat ve sakin bir dönem geçirmiş. Buraya özellikle entelektüel ve politikacı eğitimli kitleler geldiğinden daha farklı bir kültür ile yoğrulmuş San Sebastian.

San Sebastian (8)

Şehir Urumea nehrinin başına kurulmuş. Şehrin merkezi Constitution Square’in olduğu yerde. Burada eskiden boğa güreşleri yapılırmış. Constitution Square şehrin merkezinde. Eskiden burada boğa güreşleri yapılırmış.Eski şehir Urgull dağının eteklerinde bulunmakta. Üç plaj ise Zurriola, Concha ve Ondaretta.

San Sebastian (10)

San Sebastian (11)

Anayasa Meydanı çok güzel bir meydan. Eskiden bu meydanda boğa güreşleri yapılıyormuş. San Sebastianlıların boğa güreşlerini izlediği localar artık insanların yaşadığı daireler haline gelmiş. Hala o günlerden kalan bazı loca numaralarına burada şahit olabiliyorsunuz.  Anayasa meydanından diğer sokaklara geçen kemerlerden altından direk barların ve restoranların olduğu sokaklara geçebiliyorsunuz.

San Sebastian (12)

Şehrin plajla iç içe olması çok güzel. Sabah koşanlar, hava serinken yürüyenler… Gece ise yemek ve barlar tıklım tıklım. Bask bölgesi İspanya’nın ekonomik lokomotifi. Dolayısı ile ekonomik krizin nispeten etkileri sanırım daha azdır. Mekanlar küçücük ve çok kalabalık. Her birine girip çıkıp biraz orda biraz burda değişik mezeler ve Pinxchos tadarak geceyi devam ettiriyorlar. Bask dilinde Tapas Pinchos demek. Küçük ekmekler üzerinde ve daha çok balık ağırlıklı.

San Sebastian (13)

San Sebastian (15)

Bara gidip tüm geceyi orada geçirmek buraya göre değil. San Sebastianlılar her bara uğruyor, sahibi ile sohbet ediyor, eşit olarak gezerek her mekana katkıda bulunuyorlar. Bu bir kültür. Dayanışma ve Keyif…  Bu geleneğin adı “txikiteo”. Yöreye özgü “txacoli” (biraz sert beyaz şarap) eşliğinde bunu yapmanız tabi elzem.

San Sebastian (16)

San Sebastian (17)

Binalar gayet eski ama bakımlı. Ben bu tarz 19-20 yy. mimarisini seviyorum. Yüksek tavanlı ihtişamlı apartmanlar.. Ama hiç biri kule değil. Üç dört katlılar. Sahil boyunca bir çoğu uzanıyor. San Sebastian’ın lakabı Cantabria Denizi’nin uyuyan denizkızı … Ve bunu gidince görürsünüz çok ama çok hakkediyor.

San Sebastian (18)

Şehre ulaşmanın yolu Bilbao ya da Biarritz’e uçmak. Galiçya’nın baş şehri Santiago de Compostela’ya da THY’nin uçak seferleri mevcut. Tren ile de Madrid ve Barcelona’dan ulaşmak mümkün.

San Sebastian (19)

Biz ise imkansızı başarıp Endülüs turumuzdan sonra 900km yol kat edip Cordoba’dan araba ile yağmurlu bir günde gelmiştik. Tren’den inerseniz istasyonun yakınındaki Buen Pastor (İyi Çoban) Katedrali’nin yüksek kulesini görürsünüz. 19ç yy’da yapılan bu katedral, Neo-Gotik tarzda ve 75 m yüksekliğinde.

San Sebastian (20)

Aynı lokasyona yakın diğer bir önemli bina ise Kursaal Kongre Sarayı. Mavi renki bir bina.  San Sebastian Film Festivali de her yıl eylül ayının ikinci yarısı bu binada düzenlenmektedir.

San Sebastian (22)

Şehirde yaşı belirli bir kesinde olan tercih ettiği ama genelde herkesin sevdiği bir bere de var. Aslında bunun adı Bask beresi. Genelde Ressamların kullandığı bu bere, köylerde ve milli bayramlarda çok tercih ediliyor. Siyah ya da kırmızı en çok tercih edilen renkler arasında geliyor.

San Sebastian (23)

La Concha ise San Sebastian’ın dışında Bask ülkesinin en ünlü plajlarından biri. Yürüyüş için çok uzun ve ideal… La Concha Koyu limandan Igeldo Tepesi’ne kadar uzayor. Kayalık bir tepe bu kumsalı ikiye ayırıyor. Küçük bir tünelden geçip diğer plaja yani Ondarreta Plajını gezebiliyorsunuz.

San Sebastian (24)

Diğer önemli etkinliklerden biri de ünlü San Sebastian Film Festivali. Hollywood ve Avrupa sinemasından pek çok ünlü yönetmen ve oyuncunun da katıldığı San Sebastian Film Festivali her yıl Eylül ayı sonlarında yapılıyor. “Altın İstiridye” (Concha de Oro) ise verilen büyük ödülün ismi. Deniz kıyısındaki bu kent için şaşırtıcı bir isim değil.

San Sebastian (25)

San Sebastian (26)

San Telmo Modern Sanatlar Müzesini  de hem ilginç mimarisi hem de koleksiyon zenginliği açısından gezmenizi öneriyoruz.

San Sebastian (27)

Diğer gezmenizi önerdiğimiz yerler ise  Akvaryum, Bağımsızlık Savaşı sırasında öldürülen İngiliz askerlerin defnedildiği İngiliz Mezarlığı, 12. yüzyılda inşa edilen Mota Kalesi ve  hemen yanındaki dev Sagrado Corazon (İsa Peygamber) heykeli.

San Sebastian (28)

San Sebastian (29)

San Sebastian (30)

Pintxos

Tabii tüm seyahatin ayrı bir noktası olan ve hala rüyalarımıza giren San Sebastian ve tapas kültürünü çok ama çok sevdik. Bask’da Pintxos (Pinços okunuyor) adıyla daha farklı ve özellikle deniz ürünlerinin ağırlıkla kullanıldığı bir mönü var.

San Sebastian (32)

İspanya’dakinin aksine daha emek harcanmış, ödüllü şefler tarafından denenmiş, hazırlanmış ve bu konuda bir çok yarışma yapılan bir kültür.  Ekmek kullanımı Güney’deki İspanya Endülüs bölgesine oranla daha fazla. Madrid, Barcelona, Sevilla, Cordoba, Granada’da bulunduk ama tapas denince aklımızda hep Madrid, Sevilla cve tabiiki San Sebastian kaldı.

Sagardotegi – Bask Cider’i ve Bask Pastası yani Gateau Basque, Pastel de Vasco’yu da denemenizi öneririz.

Aşağıda ağzınızı sulandıracak bir çok  Pinços fotoğrafı sizi bekler. Ya da bu linkten onlarca değişik Tapas fotoğrafımıza ulaşabilirsiniz… https://www.geziyorum.net/tapas/

San Sebastian (33)

San Sebastian (34)

San Sebastian (35)

San Sebastian (36)

San Sebastian (37)

San Sebastian (38)

San Sebastian (39)

San Sebastian (40)

San Sebastian (41)

San Sebastian (42)

San Sebastian (43)

San Sebastian (44)

San Sebastian (45)

Diğer İspanya Gezilerimize de bakmaya ne dersiniz ?

https://www.geziyorum.net/madrid-gezisi/
https://www.geziyorum.net/sevilla-gezisi/
https://www.geziyorum.net/cordoba-gezisi/ 

https://www.geziyorum.net/granada/
 
https://www.geziyorum.net/segovia/

https://www.geziyorum.net/medina-azahara/

Gezdiğimiz Tapas barları ve Restoranları

https://www.geziyorum.net/boqueria-tapas-new-york/
https://www.geziyorum.net/donostia/
https://www.geziyorum.net/barrafina-tapas-bar/
https://www.geziyorum.net/pizarro/
https://www.geziyorum.net/fino/

https://www.geziyorum.net/la-granja/
https://www.geziyorum.net/tapas/

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı