Macera

İzini Bırak !

Aslında hayatımız bir film… Sürekli olarak gözlerimiz inanılmaz görüntüler kaydediyor. Hep düşünmüşümdür, sürekli olarak bu görüntüleri uykunuzda bile kaydedecek bir imkanımız olsa ve bunları daha sonra düzenlesek ? Herhalde dünyanın en güzel belgeselleri olurdu…

Ben son 5 senedir gerek yarışlarımda, gerek gezerken bir çok küçük video çekip siteme eklemeye çalışıyorum. Bunları paylaşmak ve başkalarının da benim deneyimlerimden yararlanmasını sağlamak en büyük keyfim.

Yakın zamanda Digiturk’te bulunan İzTV’nin açtığı yeni web sayfası ve İzini Bırak isimli Türkiye’nin ilk sosyal belgesel projesi dikkatimi çekti.

izini birak 1

Daha önce başka bir belgesel projesi için Çoşkun Aral ile tanışmıştım. Kendisi belgesel konusunda Türkiye’de en önemli isimlerden biri.
Kendisi bu proje ile ilgili Türkiye’nin dünya çapında belgeselcilerin yetişmesi için olağanüstü imkânlar sunan bir coğrafya olduğunu belirtti ve şunları söyledi :

“Elimizde sınırsız bir içerik ve kültürel kodlarımıza yerleşmiş benzersiz bir bakış açısı var. Bu bakış açısı insanımızın, doğumundan ölümüne çok farklı kültürleri ve anlamları bir arada yaşamamızdan besleniyor. Bunca zenginliğe sahipken dünyada iz bırakacak belgeselcilerimizin sayısı maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu noktada olanakların ve yönlendirmelerin yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik olarak İZ TV’nin öncülüğünde başlatılan bu proje ile toplumumuza ve dünyaya önemli eserler kazandıracak insanları keşfetmeyi ve iyi birer belgesel yolculuklarında onlara yön göstermeyi amaçlıyoruz”  Aşağıdaki 30 saniyelin video ise projenin en güzel özeti.

Açılan yarışma sizleri belgesel yapmaya ve heyecanınızı İzTV’nin profesyonelleri ile paylaşıp Belgesel Akademisi adı altında destek alabilme imkanına teşvik ediyor. Belgesel çekmek herkes için çok kolay olmayabilir. Bu işin ses, ışık, kurgu ve daha birçok uzmanlık isteyen yönü var. Bunları nasıl yapacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bu aşamada deneyimli İz TV Belgesel Akademisi adı altında ekibi size yardımcı olacak şekilde harika videolar hazırlamış. Dilediğiniz konuyu seçip, eğitime başlıyorsunuz.  Belgesel Akademisinin videolarına buradan  ulaşabilirsiniz.

izini birak 3

Ben yeni olan her proje gibi bu projeyi de hem Internet profesyoneli şapkam, hem biraz belgesellere tutkum ve gezi ve harita görünce eli ayağına dolanacak kadar heyecanlanan biri olarak hemen inceledim.

Site çok basit şekilde çalışıyor. Daha önce kaydettiğiniz küçük bir belgesel tanıtımınızı siteye üye olduktan sonra açılan kutudan yüklüyorsunuz. Bu yükleme sırasında bir İz Haritası adı verilen harita üzerinde çektiğiniz belgeselin nerede hayat bulduğunu işaretlemeniz gerekiyor. Bu haritada dünyanın dört bir yanından iz bırakan hikayeleri haritada işaretlenmiş şekilde görebilirsiniz.

izini birak 2
Çektiğiniz belgeselin harita üzerinde hemen yer imini ekleyebiliyorsun. Belirli bir bölgeyi görmek için harita üzerinde gezinebilir, dilediğin gibi yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz. İlginizi çeken belgeselleri izlemek içinse harita üzerindeki işaretli yerlere tıklamanız yeterli.

Gelelim işin keyifli yanına, yani ödüllere…

İlk jüri elemesinden geçen katılımcılar, İZ TV belgesel ekibinin düzenleyeceği belgesel atölyesine katılmaya hak kazanacak. Bu atölyede farklı bir konu üzerine yeni bir belgesel çalışması yapacak olan katılımcılardan ilk 5’e girenler değerli ödüllerin sahibi olacak. İlk 3’e giren belgesellerin sahipleri, İZ TV programlarında staj yapabilecek. 4. ve 5. olanlar ise İZ TV belgesel ekibi ile bir belgesel çekiminde görev alacak.

Bilmeyen olduğunu zannetmiyorum ama İzTv , Digiturk platform üzerine 18. Kanalda yayın yapan Türkiye’nin ilk belgesel kanalı…

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı