İtalya

Portofino

Portofinoya Mayıs ayında 5 günlük Güney Fransa, Rapallo, Santa Margarita gibi şehirleri kapsayan kısa turumuzda gittik. Bu küçük İtalyan balıkçı kasabası harika manzarası ev rengarenk evleri ile herkesin görmek istediği bir yer halini alınca balıkçı kasabalığından çıkmış ve lüks bir turizm merkezine dönmüş.

Portofino (5)

Genova’ya bağlı ve İtalyan Rivierası denen bölgede bulunuyor. Küçük limanı ve Paraggi isimli kumsalı hemen yakınında. Diğer önemli kumsalları ise Camogli, Chiavari, Lavagna ve Sestri Levante. En yakın havalimanı Genova’daki Christopher Columbus havalimanı.

Portofino (7)

Buradan araba kiralayarak yaklaşık 36 km sonra varabiliyorsunuz.Yollar dar ve dikkatli olmanızı öneririm. Genova dışında Fransa’nın Nice kentine de inebilirsiniz ama otobanlarda çok zaman kaybedip çok para ödeyeceğinizden emin olun. Rota ise muhteşem. Milano üzerinden gelmek de çok kolay.

Portofino (31)

En yakın tren istasyonu S. Margherita Ligure-Portofino ise yaklaşık 5km ötede. Genovadan trenle gelmek 45 dakika ve 3 Euro. Tabii ki kişisel yat kiralayarak gelmek de seçenekler arasında :)

Portofino (30)

Portofinoda sadece yürüyerek gezebilirsiniz. Sadece bir büyük otopark ve inanılmaz pahalı. İki saatine 12 Eurodan daha fazla bir para ödemeyi göze alın. Zaten bence 2 saatten fazlası gereksiz.

Portofino (18)

Oteller ve küçük kafeleri görebilir ve hediyelik eşya dükkanlarına bakabilirsiniz. Buraya gelip herkes limanda bir şey yeme ve içme düşündüğünden fiyatlar son derece pahalı.

Portofino (13)

Aslında limanda yürümek , fotoğraf çekmek ve kafelerde güneşin keyfini çıkarmak burası için yeterli. Castello Brown 16. yy kalesi. Buraya yakın bölgede yürümenizi öneririm. Zamanınız varsa manzarası güzel olan müzeyi gezin.

Portofino (6)

St. Martin (Divo Martino) klisesi hemen köşede. Küçük ve 11.yy imzalı. Diğer görülmeye değer eserler :

  • Christ of Abbyss Mozolesi. Su altında bulunuyor. 1954’te oraya indirilmiş. 17 metrede. Dalış meraklıları için duyurulur. Guido Galletti tarafından yapılmış ve Benedict Christ’in gökyüzüne bakıp kollarını barış için açmasını simgeliyor.

Portofino (14)

  • St.George Klisesi.
  • Santa Maria Assunta Oratoryası

Portofino (11)

Dinlenmek ve boşa zaman geçirmenin en güzel yapıldığı küçük kasaba burası. Sadece manzaranın tadını çıkarın. Dükkanlar Şubat sonundan Ekim sonuna dek açık. Yaz akşamları bile esintili olduğundan üstünüze ufak bir şeyler almayı unutmayın.

Portofino (6)

Deniz meraklısıysanız 30km uzakta Genova akvaryumu Avrupa’nın en büyüğü.

Portofino (2)

Portofino limanı bir çok restorana ev sahipliği yapıyor. Burada biz hafif birşeyler atıştırıp birşeyler içmiştik. Önerilen yerler arasında Pizzeria El Portico ve La Stella gelir.Italya’da yazın 12:00-14:00 arasında öğlen birşey yediniz yediniz, yemediniz 20:00’ye kadar akşam yemeği için açık bir yeri yakalamanız zor. İtalyan kremalı dondurma yemeyi ise unutmayın.

Portofino (15)

La Stella, Molo Umberto 1, 3 (Delfino restoran’ın yanı) tam 162 yıldır orada ! Fiyatlar daha makul ve servis kaliteli. Pesto soslu Lazanya’yı öneririz. Manzara ise muhteşem. Yemek sonu Limoncello içmeyi unutmayın.

Portofino (12)

Konaklama seçenekleri ise aşağıdaki gibi. Biz kalmadık. Ama tepedeki Splendid otelini gezdik. Oraya aşağıda ayrı bir parantez açacağız. :)

Albergo Nazionale liman yakınında küçük şık bir konaklama seçeneği. Domina Inn Piccolo 300m tepede harika bir koyu ve bahçesi var. Ücretsiz otoparkı olması çok önemli.

Portofino (14)
Yakında bulunan Cinque Terre’yi ziyaret etmenizi, paraggi plajında denize girmenizi öneririz. Tarihi şehir Genoa’da vakit geçirmek de akıllıca olabilir. Pisa kulesi ve Pisa şehri ise sadece 2 saat uzaklıkta.

Portofino (15)
Portofino 1950’lerde “Love In Portofino” şarkısı ile meşhur oldu. Leo Chiosso tarafından yazıldı ve Fred Buscaglıone tarafından bestelendi. 1958’de yayınlandı.

Portofino (7)
Portofino’nun Tokyo’daki Disney Sea isimli alanda birebir full replikası var. Bütün şehri birebir kopyaladıklarını ve 1999’da açıldığını biliyor muydunuz ?

Portofino (4)
Top Gear isimli programın 5. bölümünde Richard Hammond Ferrari Daytona ile James May ile yarıştı. Biri denizden diğeri karadan St.Tropez’e buradan hareketle ulaşmaya çalıştılar.

Portofino (10)
Andrea Bocelli burada bir açık hava konseri verdi ve DVDsini çıkarttı.

Portofino (3)

Hotel Splendido Mare and Splendido

Burası Portofino’da en lüks otel. Tepede bulunuyor. Biz burada uzun bir süre kaldık ve manzaraya doyamadık. Aracınızla park edip açık havada yemek ve keyif son derece keyifli. Oda fiyatları sezonda 750 Euro /gece civarı.

Portofino (26)

Bira seviyorsanız, Cenova’da üretilen ve neredeyse tamamını bu otelin satın aldığı küçük bir bira evinin harika birasını bu otelde tatmadan gitmeyin.

Servis kalitesi ve sunulanlar ile burası güzel bir öğlen yemeğini hakediyor. Rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Otelin restoranından manzara ise yukarıdaki fotoğraftaki gibi.

Portofino (28)

Portofino (29)
Portofino (17)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı