Müze

Blenheim Palace

İngiltere’nin en önemli tarihi evlerinden biri olan Blenheim Palace, Winston Churchill’in doğduğu ve büyüdüğü ev. 1. Dünya savaşında Çanakkale’de Atatürk’e yenilmiş bu önemli komutan, 2. Dünya savaşında ilkinden çıkardığı dersler ile İngiltere’yi felaketten koruyan ve savaş sonrası dünya güçlerinin içine sokan İngilizlerin efsanesi.

Blenheim-Palace (60)

Blenheim Palace Kraliçe Anne’den John Churchill’e verilmiş bir hediye. O zamanlar 1. Marlborough dükü olan ohn Churchill Blenheim savaşında 1704’teki başarısından dolayı bu evi almaya hak kazanmış.

Blenheim-Palace (61)

Blenheim-Palace (3)

Saray iki bölümden oluşuyor. Kapıdan girince sağdaki bölümde Churchill’in hayatı ve buradaki odaları içeriyor. Soldaki bölüm ise interaktif bir alan. O dönemdeki yaşamı ve sarayın yapılışını baştan sonra canlandıran bölüm.

Blenheim-Palace (4)

Barok mimarinin ve aksesuarların en ihtişamlı olanlarının kullanıldığı bu ev için girişte iki kişi yaklaşık 45 Pound ödemeyi gözden çıkarın. Hem ev hem de bahçeler çok büyük ve yarım gününüzü rahatlıkla alacak kadar büyük.

Blenheim-Palace (5)

Blenheim-Palace (6)

Evin içi John Vanbrugh tarafından tasarlanmış. Nicholas Hawksmoor tarafından bitirilmiş.

Blenheim-Palace (7)

John Churchill (Winston Churchill’in büyük büyük büyük babası) İngiltere’nin İspanyollara karşı savaşının lideri. Fransızlara karşı Blenheim’da zafer kazanmıştır.

Blenheim-Palace (9)

Blenheim-Palace (12)

Eşi Sarah ile bu evi özellikle Kraliçenin Sarah ile olan arkadaşlığından dolayı almıştır.

Blenheim-Palace (16)

Blenheim-Palace (17)

Oxford’un Woodstock kasabasında olan ev için o zamanlarda Parlemento 240.000 Pound ödenek ayırmış. Bu günümüzde milyonlarca lira demek.

Blenheim-Palace (18)

Blenheim-Palace (19)

Mimarı olan John Vanbrugh aslında çok yüksek mimarlık tecrübesine sahip değil. Düşes Sarah ise Christopher Wren’in de işe dahil olmasını istemiş ancak bu gerçekleşmemiş.

Blenheim-Palace (21)

Ancak dükün yani Churchill ailesinin liderinin bir oyun salonunda John Venburgh ile karşılaşması sonucu başlayan dostluklarından bu işi ona vermeleri ile sonuçlanıyor.

Blenheim-Palace (22)

Blenheim-Palace (23)

Blenheim-Palace (24)

Bu ev öncesi Yorkshire bölgesinde Castle Howard’ın inşaatına devam eden John mimar Nicholas Hawksmoor ile çalışmaktaydı. Bunu bilen Churchill Blenheim sarayının bu eve benzemesi için bu ekibi tuttu. Yukarıdaki yemek salonunda hala ailenin varisleri her yıl yemek düzenliyorlar. Masa açılıp küçük sandalyeler konulduğunda 70 kişiden fazla insana servis yapılabiliyor.

Blenheim-Palace (26)

Ev daha militaristik bir tarzda ve çok uzaktan görünebilecek kadar kocaman. Bulunduğu arazi ve işlenmiş bahçeleri kocaman. İçindeki çok büyük gölünde her sene triathlon yarışı düzenlenmekte.Duvarlardaki tablolar ipek kumaşlar üzerine işlenmiş.

Blenheim-Palace (27)

İşler bu saray yapılırken hep yolunda da gitmemiş. Parlemento masrafı her zaman gündemde tutup şikayet etmiş. Politik değişimler evin yapılma hızını da etkilemiş.

Blenheim-Palace (28)

Blenheim-Palace (29)

Aldığı eleştriler ve düşeş’in her zamanki negatif tutumu ile Mimar John bertaraf edilmiş ve Mimar Nicholas Hawksmoor binayı tamamlamış. Blenheim evi 1725 yılında halka açıldığında, Vanbrugh ve eşine sarayı görme izni bile verilmemiş.

Blenheim-Palace (30)

Blenheim-Palace (31)

Queen Anne ile arkadaşı Sarah Churchill’in arası bozulunca para yardımı da kesilmiş. Sarayın yapımında eksik kalanlar olmuş. Anne ölene kadar Dük ve Düşeş sürgünde kalmışlar… 1774’e kadar…

Blenheim-Palace (32)

Aslında ev olarak yapılmış gibi görünsede dev bir mozole gibi tasarlanmış. Churchill’in savaştaki kahramanlığının karşılığı olacak şekilde bu kadar görkemli yapılmasının sebebi bu.

Blenheim-Palace (33)

Blenheim-Palace (34)

Bahçeler sarayın en önemli kısımlarından biri. Vanbrugh tarafından tasarlanan bu bahçelerin yanı sıra su akışının kesilerek yapıldığı suni adalar ve üzerine o zamanlar Avrupa’daki en görkemli köprünün yapılması ile sarayın ihtişamı bütünleştirilmiş.

Blenheim-Palace (1)

Bahçeler 4. düke kadar değişmemiş. Glynn nehrinin akışında yapılan ek değiştirmeler ile büyük bir göle dönüştürülmesi buranın bambaşka bir atmosfere benzemesine sebep vermiş.

Blenheim-Palace (41)

 

Blenheim-Palace (45)

Bu aşamada inanılmaz çok ağaç ekilmiş. Yemyeşil ve harika bir yer burası. Yürüyüş yapmak, göl kenarında oturmak ve kitap okuman için harika.

Blenheim-Palace (47)

1984 yılında Blenheim Sarayı dünya Unesco Kültür Varlıkları listesine eklenmiş.

Blenheim-Palace (46)

Blenheim-Palace (49)

Burada aslında aileler için yapacak çok şey var. Öncelikle harika 4 restoran ve kafeterya bulunuyor. Çocuklar için workshoplar ve kocaman bir dükkanı var.

Blenheim-Palace (48)

Biz gittiğimizde Jazz ve rock konseri vardı. Pazar günleri çok aktiviteli geçiyor. İçeri girince sizi görevliler yönlendiriyor.

Blenheim-Palace (54)

Piknik için ayrılmış alanlar mevcut. At binmek, küçük trenle gezintiye çıkmak, fuarlar, araba şovları gibi etkinlikler bahçelerinde düzenlenmekte.

Blenheim-Palace (52)

Blenheim-Palace (2)

Addres: Woodstock, Oxfordshire, England, OX20 1PX
Web: Blenheim Palace
Email: operations@blenheimpalace.com
Tel: 1993 811 091
Fax: 01993 810 570

Blenheim-Palace (51)

Blenheim Sarayından Çektiğimiz Diğer Fotoğraflar

Blenheim-Palace (8)
Blenheim-Palace (10)

Blenheim-Palace (11)
Blenheim-Palace (13)

Blenheim-Palace (14)

Blenheim-Palace (15)
Blenheim-Palace (20)

Blenheim-Palace (35)

Blenheim-Palace (36)

Blenheim-Palace (37)

Blenheim-Palace (38)

Blenheim-Palace (39)

Blenheim-Palace (40)
Blenheim-Palace (42)

 


Blenheim-Palace (50)

Blenheim-Palace (53)
Blenheim-Palace (55)

Blenheim-Palace (56)

Blenheim-Palace (57)

Blenheim-Palace (58)

Blenheim-Palace (59)

Blenheim-Palace (62)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı