İtalya

Orvieto

Orvieto’yu da sizlere Sedef’in yazımı ile anlatıyoruz… Italya’nın Umbira bölgesinde, Roma’dan trenle 1.5 saat uzaklıkta, tren istasyonundan şehir merkezine finüküler ile çıkılan bu şirin kasabaya bir Toscana gününün sonunda 3 saat ayırıyoruz. Orvieto’ya vardığımızda tekrar ortaçağa geri gidiyoruz. Bereketli topraklar buranın ünlü beyaz şarabının elde edilmesini sağlıyor. Her yıl milyonlarca turist Orvieto’yu ziyaret ediyor. Biz akşam üzeri şehire vardık ve her zamanki gibi arabamızı şehrin dışına bırakıp yürümeye başladık.

We are going to describe Orvieto from Sedef’s point of view.  It is located in Umbira region of Italy; 1.5 hours away from Rome by train, you can go to the city center by finikü from the train station. We allocated 3 hours for this charming town after a tiring day in Toscana. When we arrived in Orvieto, we went back to Middle Ages again. The fertile soil of the town enables people to produce its famous white wine. Every year, millions of tourists visit Orvieto. We went there at dusk and as usual we left the car outside the city and began to walk towards the city.

ORVIETO DUOMO

Şehir etrüskler zamanında geçimini akdenizden ve kuzeyden gelen tüccarlarla sağlıyordu. Romalılar şehri İsadan önce ele geçirip yakıp yıktılar. Yeniden doğuş ortaçağlarda oldu. Bu küçük şehir son 500 yılda çok az değişime uğradı.

During Etruscans times, the city used to make a living thanks to the merchants coming from the north and the Mediterranean. the Romans conquered the city and burned before Jesus. It was reborn in Middle Ages. This small town has changed very little in the last 500 years.

İlk durağımız Duomo oluyor,1290 yılında papa tarafından yapılmış.Üzerinde muhteşem rölyefler var. Dediğim gibi buranın beyaz şarabı ünlü,buradaki evlerin çoğunun kilerleri var.Yani bir çok ailenin eski zamanlara dair anlatıcak bir hikayesi var.

Our first stop was Duomo which was built in 1290 by Pope. It is covered with magnificent reliefs. As I said, Orvieto is famous for its white wine. In this town, most of the houses have cellars. That is, almost every family has a story to tell about the old times.

ORVIETO Sur Girişi ORVIETO KLASIK MOTOR ORVIETO TEZGAH

Yürürken küçük bir marketin önünden geçerken duruyoruz çünkü içeride muhteşem makarnalar var. Hemen içeri dalıyoruz. Sahibiyle tanışıp, konuşmaya çalışıyoruz. Çok az ingilizce biliyor. Makarnalar kendi üretimleriymiş, 2 paket alıyoruz.

When we were passing by a small shop, we stopped to see the great pastas inside. We immediately plunged into the shop. We met the owner and tried to talk to him because he knew very little English. The pastas were his own productions. We bought 2 packets

ORVIETO MAKARNACI ORVIETO MAKARNACI VE SEDEF ORVIETO MAKARNALAR

Denilebilir ki şehirde yer altı ve üstü olarak üzere iki türlü yaşam var. En azından eski zamanlarda öyleymiş. Merkeze doğru yürüyoruz, burada 13. yy’a ait çan kulesi var. Gerçekten çok güzel. Meydan çok kalabalık, daha doğrusu her yer kalabalık. Akşam saatlerine yakın vardığımız için herkes bir kafe ya da restorana oturmuş yiyip içiyor. Hava güzel, dolayısıyla çok keyifli bi görüntü var. Orvieto‘nun en eski yapısı 7. yy’dan kalma bir kilise. Buradan papa dördüncü haçlıları ilan etmiş. Her yer taş, eski mükemmel korunmuş. Kıskanıyoruz.

Retrospectively speaking, there were two types of lives in the city separated as on the ground and underground. We walked to the center of the city where there was a bell tower belonging 13th century. It was terrific. The square was too crowded; in fact, every corner of the city was crowded. As we arrived there in the evening hours, Most people were sitting at a cafe or restaurant  and eating or drinking something.  The weather was so nice that it created a cozy pleasant atmosphere. The oldest structure/construction in Orvieto was a church dating back to 17th century. oldest structure The pope proclaimed the fourth crusaders here. Everywhere is made of stone; the ancient treasures have been perfectly preserved. We envied Italians’ interest in the ancient structures.

ORVIETO BINA

Her yer kilise ve eski yapıyla dolu. Umbria bölgesine gelen herkesin muhakkak buraya uğraması lazım. Hava kararmaya başlıyor bizde oldukça yorgunuz. Sempatik bir kafeye oturup yorgunluk kahvelerimiz içip, arabamıza dogru yürüyoruz..

We ran into either a church or an ancient building while wandering around the city. I strongly recommend everyone who are to come to Umbria region to visit Orvieto. It was getting late and we were really tired. Therefore, we sat in a cafe and drank coffee. Afterwards, we walked right to our car.

ORVIETO SARKUTERI ORVIETO SANAT ORVIETO TABAK


Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Italy/Umbria/Terni/Orvieto/
http://www.comune.orvieto.tr.it/
http://www.initaly.com/regions/umbria/duomo.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Orvieto

Tags: İtalya GezisiItaly Trip, Orvieto İtalya, Orvieto Italy, Orvieto Cafe

1 Yorum

1 Yorum

  1. taner aslan

    Haziran 18, 2011 at 11:32 pm

    çok güzel biryer arabayla romaya giderken otabandada gördüm hemen oraya çıktım deydi akşam orda kaldım yer altı restorantı mükemmeldi yemekleri ve şarabı ve anbiyans tarih çok beyendim ………….

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı