İtalya

Assisi

Assisi‘ye oldukça sıcak ve nemli bir günde gittik. Arabamızı şehrin dışında bulunan kapalı otoparka bıraktık, buradan asansörle yukarı çıkılıyor. Biraz yürüyoruz ve meydandayız. Assisi çok iyi korunmuş belki en iyi korunanlardan biri, ortaçağ kasabası. Unesco tarafından da ciddi fon alan bir şehir.

We went to Asisi on a very hot and humid day. We left our car at an underground parking garage outside the city.  After walking a little bit, we arrived at the square. Assisi is one of the most well preserved medieval towns. It gets a great amount of fund from UNESCO.

ASISSI ve Plato

Güzelliğini daha gelmeden arabadan görüyosunuz, diğer italyan şehirlerinde olduğu gibi burası da güvenlik nedeniyle yüzyıllar önce tepeye kurulmuş.

We had seen the beauty of the town even before getting out of the car. Like the other Italian cities, it was also built up into the hill because of security reasons/as a security caution

ASISSI Santa Croce

Meydana vardık sağ tarafımızda Santa Croce Basilikası var. Geniş bir meydan. Bazıları Assisi‘ye güneşin batışını seyretmek için bile geliyor. Çok mistik, belirtmekte fayda var hıristiyanlar için çok önemli bir merkez bir çeşit hac yeri.

When we reached the square, there was Santa Croce Basilica on our right. It was a large square. Some people come to Assisi just to watch the sunset. Very mystical! I need to underline the fact that Assisi is a very important place for Christians like a center of pilgrimage.

ASISSI ASISSI ASISSI

San Francesco Basilikası burada.Vardığımız meydan aşağıya doğru yürümeye başlıyoruz, yani yokuş aşağı iniyoruz. Geri çıkarken acısını çekicez!!!!! :-) Basilika 13. yy’da yapılıyor. Yapımında kullanılan taş kırmızımtırak Monte Subasio, zaten kasabada rengini bu taşa borçlu. Gezdiğimiz bütün şehirler, kasabalar hep lokal taşlar kullanılarak yapılmış ve korunmuş. Sizi hemen başka bir döneme taşıyor.

San Francesco Basilica was there. We started to walk downhill. We were going to pay off when coming back uphill. Basilica was built in 13th century. Reddish stone, Monte Subasio was used in the construction of the building. As a matter of fact, the town owes its color to this stone. We visit all the cities and towns we had visited was built by using local stone and has been preserved so far. It takes you to a different time/period.

ASISSI

Biz şehrin ana merkezi olan Piazza del Comune‘ye doğru gidiyoruz. Çok kalabalık,her yer turist dolu. Meydanda Minerva tapınağı var,13. yy’da yapılmış. Zaman içerisinde değişimler görmüş,önce kilise sonra dükkanlar grubu sonra tekrar kilise. Buranın yanında küçük bir palazzo (meydan) var yapımı 13.yy ama 20.yy’da restorasyon geçirmiş.

We went to the main center of the city, the Piazza del Comune. It was too crowded; full of tourists. There was a temple called Minerva which was built in 13th century. It had undergone some changes over time; first it was a church and then it turned into a group of shops. Eventually, it became a church again. In addition, there is a small palazzo (square) here. Its construction dated back to 13th century, but it had been renovated in 20th century.

ASISSI (11) ASISSI ASISSI

Yürümeye devam, sağlı sollu her yer küçük dükkan, kafe, kilise..aslında biraz turistik ama çok etkileyici. Karnımız acıkıyor, hemen bir dilim ama dilim dediğime bakmayın (çok iri) peynirli bir pizza mideme indiriyorum. Amacımız San Francesco Basilikası‘nı görmek.

We kept walking; everywhere was full of small shops, cafes, churches .. actually it was a bit touristic, but very impressive. We were hungry, so I gobbled up a slice pizza (a very large one) with cheese. Our goal was to see San Francesco Basilica.

ASISSI ASISSI ASISSI

ASISSI

Sonunda…


Finally…

Aziz Francesco ölünce papa tarafından adına burası yapılıyor.İçerisi cok ünlü fresklerle dolu.İnanılmaz büyük,müthiş bir yapı. Havanın bütün sıcaklığına ve nemine değer.

When St. Francesco died, the Pope had San Francesco Basilica built in honor of St. Francesco. The building was filled with frescoes. A gigantic and magnificent structure/construction! It was worth enduring the hot temperature and humidity.

ASISSI

Gezmemiz bittikten sonra arabamıza yürümeye başlıyoruz,yokuş inanılmaz mesafe uzun ama Assisi çok güzel.. Sedef kendini çeşmelerden çeşmelere atıyor. En sonunda arabamızın olduğu otoparka varıyoruz.

After we were done, we walked back to our car. We had a very long way to go uphill, but still Assisi was very beautiful. Sedef ran from one fountain to another because of thirst and hot weather. At last, we arrived at the parking garage.

ASISSI ve SEDEF

ASISSI

Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://en.wikipedia.org/wiki/Assisi
http://www.assisionline.com/
http://www.sacred-destinations.com/italy/assisi
http://www.bing.com/images/search?q=Assisi&FORM=BIFD

ASISSI VEDA

Tags: İtalya GezisiItaly Trip, Assisi İtalya, Assisi Italy, Assisi Minerva, Assisi San Francesco, Assisi Santa Croce


1 Yorum

1 Yorum

  1. Yasemin

    Ekim 14, 2009 at 9:12 pm

    selam, blogunu blog odulleri sayesinde buldum ve bayildimmm! bu aksam oturup eski postlarini da okumaya girisecegim. wallahi insan senin blogunda gezindikce delleniyor. valizimi toplayip, gidesim geliyor anlattigin yerlere… kalemine saglik. takipteyim. :)
    sevgiler,

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı