Ürün

The North Face Endurance Vest

I love trail running. I love what it gave me in terms of friendship, discovering new places, and learning myself and world more. One thing about  Trail running that also excites me is the design of gear. I am an Industrial Engineer and my favorite course back in 1990’s was Ergonomics and Product design. That’s why I really like buying and learning about the new stuff in Trail running.

TNF-Endurance-Vest (4)

We had a fantastic 10 day trip to Japan in October. Apart from History, Food and Culture which we tried to express here, here and here, The North Face (TNF) and popularity in Japan amazed me. TNF has a factory in Japan and also designs and produces stuff only for this huge 120 million populated market.

TNF-Endurance-Vest (6)

Running is a passion for Japanese people and they love it. I tried to discover the goods and gears in TNF stores in Tokyo and Kyoto. In Kyoto, I found out this great The North Face Endurance Vest and bought it. Since then, I did almost 400 kilometers of running with it and 58 km of them was in Gower Coastal race.

TNF-Endurance-Vest (11)

The pack is not on sale in other parts of the world, like the Martin Wing Pro 5 that leading Japanese ultra runner Tsuyoshi Kaburaki designed and wore in the UTMB. (For it’s test, please click here)

TNF-Endurance-Vest (10)

It is only 360 grams and does not come with a bladder. It is simply a vest pack with several pockets on. It is zipped on front and has two straps on each side under the arms to make the pack with your body.

TNF-Endurance-Vest (1)

The pack has 4 zipped pockets. Two in the chest area. One of the zippers is also working as a safety whistle. These are mesh and elastic pockets. You can put gels, folded map, emergency blanket and any food here. On the back there is main horizontal department that is enough for holding the following:

  • a 1.5 liter full water bladder
  • 4 energy bars
  • emergency blanket
  • a light Goretex Jacket (ex: 250 grams)
  • a Nokia 920 Smart Phone
  • Gloves
  • Beanie

TNF-Endurance-Vest (5)

There is also a smaller zipped pocket below the horizontal water bladder compartment which is super easy to reach. You can put a small cup, gloves, buff or gels. Closing and opening this small compartment is super easy by design. All zips has a 3 cm long cords that makes you to catch them easily while running.

TNF-Endurance-Vest (7)

On the front, there are two additional pockets on the left and right side  just under the zipped chest pockets.You can see in the above picture that there are some gels inside these pockets. These pockets can accommodate min 4-5 gels each. They have Velcro closure and because they are made of elastic mesh material, you can fill them with a lot of things.

TNF-Endurance-Vest (2)

The load distribution is really good. One thing to mention is after filling the pack much, it slightly moves backwards. This is a great pack for races that are between short to mid range distances. The UTMB gear might fit in but It is more suitable for races like shorter like CCC  or Paris Eco Trail.  Back part of the pack is breathable and it is pretty comfortable.


TNF-Endurance-Vest (3)
As you can see from the above pictures, you can use the red elastic cords in each side to hold small water flasks or a folded hat, a buff, gloves even tiny folded windproof jacket.

TNF-Endurance-Vest (9)
I bought this pack for 7.000 Japanese Yen which is around 41 GBP. The price for this kind of a pack is really competitve. It does not come with bladder or bottles but the newly designed The North Face FL Vest (below) is for sale in the UK market for 68 GBP (the cheapest as the RRP is 85 GBP) which does not come with them either.

TNF-Endurance-Vest (12)

Apart from trail running you can wear Endurance Vest pack when you are going for short walks, hikes or photography travels when you have small amount of gear but not muck pockets available on your clothing. You simply loosen the side cords to make it a more casual vest.

Note: Pictures 5, 8 and 9 are taken from Japanese web site Rakuten.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı