Diğer Ülkeler

Amsterdam

Amsterdam`da tam iki gün geçirdik. Daha çok kez gitmemiz gereken bir şehir. Ben genel olarak aşağıdaki listenin bir kısmını gerçekleştirdim. Ama yapamadıklarımız için özellikle Londra’dan son derece yakın olduğundan daha çok geleceğiz. Şimdi size yapmanız gereken en önemli 20 şeyi listelemek isteriz.

Amsterdam (12)

Amsterdam Müzeleri ve Kafelerini Ziyaret Edin
Amsterdam Müzesi 700 yıllık ayakkabılara bile ev sahipliği yapan harika bir müze. Onun dışında önerdiğim diğer müzeler: Museum Ons’ Lieve Heer op Solder ve Joods Historisch Müzeleri (Yahudi mahallesinde)

Amsterdam (4)

Amsterdam (8)

Meşhur Çiçek Pazarını Gezin

Amsterdam (35)Osmanlı zamanında laleler konusunda uzmnalaşan ve bunu bir kültür haline getiren Hollanda da çiçek pazarını gezip, bilgi almak, rengarenk içieklerin fotolarını çekmek süper keyifli.

Peynir, tahta ayakkabılar, peynir ve rüzgar gülleri ile beraber lale de en önemli Hollanda figürü. Zaanse Schans müzesi, Bloemenmarkt,Reypenaer ve  Brouwerij ‘t IJ en önemli gezilecek yerler.

Amsterdam (30)

Amsterdam (31)

Kanallar Boyu Yürüyün ve Keşfedin
Kanallar Amsteram’ın en güzel kısmı. Tam 165 kanal var. Kanal kenarında olan kafeler ve bisiklet yolları ile donatılmış.  Buradaki üç bölgeyi gezeminiz öneririm.

Amsterdam (34)

Amsterdam (25)

Bu bölgeler:  Museum QuarterJordaan ve Pijp. Sanat galeri ve bolca Kafe Shop adı verilen dükkanlarda mevcut. En görkemli görüntüye sahip kanal ise Prinsengracht. Diğer yerler ise Brouwersgracht.

Amsterdam (16)

Amsterdam (27)
Vondelpark’ta Piknik Yapın
En harika Piknik yapılacak yer ise Vondelpark. Burası amsterdam’ın en yeşil alanı. Şair Joost van den Vondel (1587-1679) adı verilmiş. Picasso’nun heykelleri bulunan parka kesin gitmeniz lazım.

Amsterdam (9)

Bisiklet Kiralayın ve Sürün
Bisiklet inanılmaz yaygın. Bunun için Amsterdam ve Bisiklet isimli yazımı okumanızı öneririm.  MacBike ve Rent-A-Bike şirketlerinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Rehberli tur için ise  Yellow Bike şirketini takip edin.

Amsterdam (18)

Amsterdam Stili Sokak Yemeklerini Deneyin
Soğuk et, turşu, pizza, patates kızarması ve sosis bu yemeklerden vazgeçilmezleri. Balık ve tavuk da gene çokca bulunan yemekler.

Amsterdam (15)

Redlight Bölgesini Gezin
Seks ve seks işçiliği konusunda Amsterdam çok özgür ve bu konu bu bölgede yasal. Buraya gittiğinizde kendine ait küçük kanal evlerinde haatını idame ettirmeye çalışan kadınlar var. Bunun dışında çok fazla cafe ve görülecek sanat galerileri de var.

Amsterdam (32)

Rijksmuseum Müzesini Gezin
Rijksmuseum dünya standartlarında harika bir müze. Rembrandt ve bir çok ünlü sanatçının eserleri bulunmakta.

Amsterdam (11)

Parkları Keşfedin
Eğer Buz Patenini seviyorsanız, buralar sizin için biçilmez kaftan. Donan kanallarda 200km uzunluğunda yarışlar düzenlendiği bile oluyor.

Amsterdam (1)

Her Cuma saat 21:00’de ise paten ve kaykaycılar Vondelpark karşısında 20km parkur için buluşuyorlar ve sonra pub’a gidiyorlar.

Amsterdam (19)

Stedelijk Museum ve Van Gogh Museum’a Gidin
Küvet şeklinde tasarlanmış Stedelijk Museum 20 ve 21. yy sanatçılarının harika eserlerini barındırmakta. Cézanne, Picasso, Matisse ve Chagall bunlardan bazıları.

Amsterdam (14)

1945 sonraı artistler ise De Kooning, Judd, Lichtenstein, Nauman, Stella ve Andy Warhol. Van Gogh Museum ise ayrıca yazdığım bir yazı. Linke tıklayarak giderbilirsiniz.

Amsterdam (10)

Eski Kıyafetler ve Yerel Yemekleri Keşfedin
Eski pazarlar muhteşem. İkinci el kıyafetler, eşyalar aramak istiyorsanız en favori mekanlar Albert Cuypmarkt, haftasonu Noordermarkt ve pazartesileri Waterlooplein.

Amsterdam (33)

Begijnhof Amsterdam’ın Gizli Bahçesine Dalın
Begijnhof, harika bir bahçe. Burası 14. yy’da yapılmış. Ses ve akustik konusunda kesinlikle görülmesi gereken bir bahçe.

Amsterdam (13)

Amsterdam (37)

Anne Frank Müzesini Gezin
Prinsengracht 263 adresindeki bu aknal evinde yahudi asıllı Anne Frank ve ailesi 2 yıl saklanmış. 1933 yılında kaçan Anne Frank ve ailesinin bu evi bir müze ve görülmesi gerekiyor. Sabah erken kuyruğa girmeniz lazım.

Amsterdam (5)

En İyi Barlara Gidin
Kafeler sabah erken açıyor ve gece 2-3 e kadar açık. Barlardan ise Twee Zwaantjes ve Wynand Fockink favorilerden. Prik ise eşcinsellerin tercih ettiği bir bar. Café Thijssen ise gene sevilen mekanlardan.

Amsterdam (3)

Konser’e Gidin
Melkweg ve Paradiso Amsterdam’ın en cool Konser etkinlik alanlarından. Sürekli canlı müzik bulabilirsiniz. Hafta sonu çok kalabalık.

Amsterdam (2)

Jazz ya da Klasik Müzik Dinleyin. Musiekgebouw or the Bimhuis
Doğu Docklands bölgesinde müzik tiyatrosu Muziekgebouw aan’t IJ. görülmesi gerekir. Jazz için Bimhuis önerilen yerlerden.

Amsterdam (17)

Tarihi Kliseleri Görün
Din Hollanda toplumu için önemli ve bir çok klise şehirde bulunuyor.  Oude Kerk ülkenin en eski Klisesi. 1500 lü yıllarda yayınlanmış. Çin yapımı Fo Guang Shan He Hua Buddhist Templeat tapınağıda görülmesi gereken yerlerden.

Amsterdam (7)

Jordaan’da Modern Sanat Galerine Göz Atın
Jordaan bölgesinin her yeri galeriler ve sanat dolu… Edouard Planting Art Photographs , Gallery Fons WeltersTorch ve Galerie Diana Stigter gezmeniz gereken yerler.

Amsterdam (20)

Amsterdam (24)

Amsterdam ve Bisiklet

Daha öncede görmüştüm ama bu iki günlük kısa turumda Amsterdam ve bisiklet kültürünün nasıl toplumun bir yaşam parçası haline geldiğine tekrar şahid oldum. Çevreyi kirletmeyen, temiz, vergi ve benzin giderleri olmayan ve kişisel görüşüm dünyanın en sempatik aracının nasıl çocuklar, yaşlılar, hayvan severler, küçük esnaf, anneler, babalar özetle herkes tarafından kullanıldığını gördüm.

Amsterdam-Bisiklet (7)

Amsterdam ve Bisiklet hakkında Önemli Bilgiler

 • Trafik ışıklarının bisikletlere göre ayarlandığı bu şehirde şehir içi kanal kenarlarındaki yollarda aksi iddia edilmedikçe geçiş üstünlüğü bisikletlere ait.

Amsterdam-Bisiklet (6)

 • Yapılan şehir içi yolculukların %38’ı bisiklet ile gerçekleştiriliyor. %25i toplu taşımacılık. Şehir içinde bu oran %60 bisklet yönünde.
 • Amsterdam deniz seviyesinden aşağıda ve dümdüz. Bununda bisiklet kullanımına etkisi büyük.

Amsterdam-Bisiklet (8)

 • Amsterdamda 1 milyondan fazla bisiklet var.

Amsterdam-Bisiklet (5)

 • Amsterdam şehri kıyaslamak gerekirse Istanbul Anadolu yakasının yarısından küçük ve 400km bisiklet yolları var.

Amsterdam-Bisiklet (1)

 • Bisiklet yolları kahverengi renkte.

Amsterdam-Bisiklet (33)

Amsterdam-Bisiklet (3)

 • Amsterdam’da toplam 35 bisiklet kiralama şirketi var.

Amsterdam-Bisiklet (2)

 • Bisiklet ve traffik eğitimi alan ilkokul öğrencilerinin oranı %90!

Amsterdam-Bisiklet (4)

 • 1120 Bisiklet park etme platformu Amsterdam sokaklarında bulunmakta.

Amsterdam-Bisiklet (10)

 • Her gün ortalama 881bin bisikletli 4 milyon km yolu bisiklet ile gerçekleştiriyor. Temiz hava, zaman, para ve enerji tasarrufunu bir düşünün! Amsterdam’da yaşayanların %57’si demek bu!

Amsterdam-Bisiklet (9)

 • Bisikletlere park yeri yetmediğinden kanallarda bulunan eski römorkor gemiler bisiklet parkına dönüştürülmüş. Bunlardan toplam 370 adet var.

Amsterdam-Bisiklet (11)

 • Güvenlik görevlisinin bulunduğu bisiklet otoparkı adedi 1860.

Amsterdam-Bisiklet (14)

 • Hollanda genelinde 35,000 kilometre bisiklet yolu var. Ülkede 18 milyon bisiklet var. Kişi başına bisiklet oranı 1.3!

Amsterdam-Bisiklet (17)

 • Her yıl çalınan bisiklet sayısı 20-30 bin civarı.

Amsterdam-Bisiklet (12)

 • Yollarda sağa dönerken bisikletler kırmızı ışığı beklemek zorunda değil.

Amsterdam-Bisiklet (16)

 • Bisikletler vergiden muaf ve ödediğiniz ücretin %40’ına yakını geri alabiliyorsunuz.

Amsterdam-Bisiklet (20)

 • İkinci el bisikletler çok yaygın. 100-300 euro arasına harika bir bisiklet bulabilirsiniz.

Amsterdam-Bisiklet (34)

 • Bazen hırsızlık ile ele geçirilmiş bisikletlerin 10-30 Euro arasına satıldığını duyduk.

Amsterdam-Bisiklet (25)

 • Aşağıda bulunan infografikte ise bolca detay bulabilirsiniz.
  Kaynak/Resource: http://holidayblog.easyjet.com/amsterdam-infographic-on-yer-bike/

Amsterdam-Bisiklet (18)

Diğer Çektiğim Enteresan Bisiklet Fotoğrafları

Amsterdam-Bisiklet (19)
Amsterdam-Bisiklet (21)

Amsterdam-Bisiklet (23)

Amsterdam-Bisiklet (24)
Amsterdam-Bisiklet (26)

Amsterdam-Bisiklet (27)

Amsterdam-Bisiklet (29)

Amsterdam-Bisiklet (30)

Amsterdam-Bisiklet (31)

Amsterdam-Bisiklet (32)

Amsterdam-Bisiklet (36)

Amsterdam-Bisiklet (37)

2 Yorum

2 Comments

 1. AMSTERDAM'DA

  Nisan 3, 2014 at 2:18 pm

  Keyifli bi yazı olmuş!
  http://www.amsterdamda.com

 2. Mert

  Nisan 4, 2016 at 8:47 pm

  Gercekten cok guzel bir yazi olmus tebrikler. Benzer yazilarima goz atarsaniz sevinirim http://www.gezelimbilelim.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı