Müze

Musee des Automates

Lyon gezimizde öncelikle şehri keşfettik. Çok fazla müze gezmediğimiz kısa bir hafta sonu idi. Ancak Fransa’da çok moda olan, çok büyük emek isteyen, elle yapılan Otomat atı verilen oyuncakların olduğu müzeyi gezmeden edemedik. Dar bir sokakta gördüğümüz müzenin açık olması bizi çok mutlu etti.

Musee des Automates (33)

İçeri girince ise önce ücret ödüyor daha sonra size Müzenin tarihini anlatacak arkaşala buluşuyorsunuz. Çok basit tek katlı ve birden fazla odası olan bir salon. Burada elle yapılan çok emek sarfedilen bu kuklalar ile hazırlanmış çeşitli reprodüksüyonları ve yaratıcı çalışmaları görüyorsunuz.

Musee des Automates (1)

TARİHİ/HISTORY

1946

George Augustine ve oğlu Robert bunları savaş sonrası 1946’da başlatıyor. Asıl amaç, dükkanlardaki cazibeyi arrtırmak ve satışları tetiklemek için vtirinlerde sergilemek. Buralar için yapılan bu otomatik kuklaların yapılması 1 ay sürüyor. Daha sonra yıllar geçip elde bunlar birikince müzeye çevrilmesine karar veriliyor.

Musee des Automates (4)

Establishment of a workshop to the construction of electro-mechanical automatons by Augustine, Georges, and their son Robert EMA.These automatons are made to be sold or rent for the animation of shop-windows, for Christmas… But as the years are passing by, the tradition vanishes and the orders become scarce. Robert EMA decides to open an exhibition to develop the activity.

Musee des Automates (47)

1991

Aralık 1991’de müze açılıyor. O zaman 4 oda ve 100’e yakın Otomatik Kukla var.1997 yılına gelince ise rakam 250’ye çıkıyor. 7 oda içerisinde tam 20 değişik sahne canlandırılıyor.

Musee des Automates (31)

Opening of the museum, on December 8, 1991.About one hundred automatons are exposed over 4 rooms. The production of automatons continues in the workshop and many new animated scenes are created.In 1997, the museum presents a collection of 250 automatons spread out over 20 scenes, and 7 rooms.

Musee des Automates (50)

2007

Robert’in çoculları olmadığı için tüm bu yapılanları ve koleksiyonu bir derneğe bağışlıyor. ASG-EMA Mayıs 2007’de kuruluyor ve bir halk müzesi halini alıyor.

AS Robert EMA doesn’t have any children, he works on the creation of a foundation to donate his automatons and save his collection.On May 15, 2007, the museum is recognized of public utility, and the ASG-EMA Foundation is created to ensure the continued existence of the activity.

Musee des Automates (46)

Today

Günümüzde hala 2 kişi ile bu otomatik kuklalar yapılıyor. Kauçuk ve lastik kullanılarak yüzlere şekiller veriliyor. Tek tek elbiseleri dikiliyor. Gene firmalar için özel siparişler alınıyor. Bir kukla 2500-3500 Euro’ya mal oluyor.

Musee des Automates (28)

The museum is now administered by the ASG-EMA Foundation.The museum team keeps creating automatons in the workshop, on demand, for the decoration of the shop-windows, and also for the museum to improve the scenes and increase the collection.

Musee des Automates (49)

KOLEKSİYONLAR

Şimdi aşağıda tüm sahneleri ve kolleksiyonların tanıtımlarını size kendi çektiğimiz fotoğraflar ile sunmak istiyoruz. İngilizce içerikler Müzenin resmi sitesinden alınmış ve benim tarafımdan (Emre Tok) Türkçeye çevrilmiştir.

SIRK/THE CIRCUS

Sirk sahnesi müzenin tam girişinde. Fotoğraf çeken palyaço, tavşan numarası yapan sihirbaz ve jonglörlerle muhteşem bir görünümü var.

Musee des Automates (2)

Presented in the setting of a big top of circus, the white clown takes photos, the magician makes a rabbit appear and disappear, and the equilibrists and jugglers are doing some acrobatics. There is a small tightrope walker bear trying to escape…

Musee des Automates (3)

ÜNLÜ TABLOLAR/REPRODUCTION OF PAINTINGS

Hollandalı Artist Vermeer’in İnci Küpeli kız tablosu ve Paul Cezanne’dan kart oynayan adamlar burada tekrar otomatik kuklalar ile canlandırılmış. Gene Manet’den de eser bulunuyor.

Musee des Automates (5)

Homage to painting with the reproductions of two famous paintings of Dutch painter Johannes VERMEER, “Girl with a pearl earring“ and “The Milkmaid“. Also showing, “The Card players“ from french painter Paul CEZANNE and “The Fifer boy“ from french painter Edouard MANET. The background of the painting is the same as the original, we have just animated the characters so the paintings come alive.

Musee des Automates (48)

ÇİFTÇİLER/FARM LABOUR

Fransız ressam Miller’in öiftçilerin çalışmalarını resmettiği tabloyu bir otomatik kuklalar festivaline çevirmiş bu müze ve yaratıcıları. Tüm çüfçiler doğal yaptıkları hareketleri burada canlandırılmış şekilde izliyorsunuz. Endüstriyelleşen dünyamızda artık kimse bu tekniklerle çalışmıyor ama çocuklarla gezen aileler çocuklarına harika bir eğitimi görsel olarak sunabiliyorlardı. Tereyağı yapımı, çamaşır yıkanması vs buradaki canlandırılanlar.

Musee des Automates (6)

Tribute to the french painter Jean-François MILLET (1814-1875) whose paintings express the past work of farmers in the fields. We can see : The ploughman, the sower, the man digging with his hoe, the mowers, the threshers with their flail, the gleaners. Today, because of the agricultural industrialization, farmers do not work that way anymore. These reproductions allows to illustrate how they used to harvest the wheat, and how countrymen used to live with “Churning Butter“, “The First Steps“ and the washerwomen inspired by several paintings and sketches.

Musee des Automates (7)

NOTRE-DAME DE PARIS

Victor Hugo’nun ölümsiz eserinin tamamen birebir kopyası. Fonda çalan müzik ile Notre Dam’ın kamburunun Esmeralda’ya şarkı söylediği sahne canlandırılıyor. 1482’de Aptallar festivali gününde en büyük hilkat garibesi seçildiği an sergileniyor. Frollo, Gringoire, şair, Clopin gibi kahramanları da bu sahnede görebiliyorsunuz. Bu müzede gözleri oynayan tek kukla Quasimodo!

Musee des Automates (8)

Musee des Automates (11)

Homage to Victor HUGO (1802-1885) for his famous novel. The setting of that beautiful love story between Quasimodo, the bellringer, Esmeralda the gipsy dancer, Captain Phoebus and Frollo the archdeacon is the Cathedral. The story takes place at the end of the Middle Ages, on January, 6th, 1482, which is the day of the “Festival of Fools” when Quasimodo is sacred “King of Fools” for making the ugliest face! We can also see Gringoire, the poet, Clopin and his Court of  Miracles, Jehan Frollo and the schoolboys, merchants and people from the Middles-Ages. Did you notice that Quasimodo is the only puppet in the museum with eyes moving… ?

Musee des Automates (10)

GUIGNOL

Gene Fransız Mourguet’in yarattığı kukla Guignol burada sergileniyor. Arkadaşı Gnafron, eşi Madelon ve bir polis bu sahneyi tamamlıyor. Kiralarını ödeyemeyen Guignol’un evden çıkarken sahnesi yaratılmış.

Musee des Automates (12)

Homage to Laurent MOURGUET (1769-1844), a lyonnese workingman who used to pull out teeth in the streets and created a famous puppet, Guignol, to distract his patients. He has imagined numerious plays staging Guignol, his friend Gnafron, his wife Madelon, a policeman… We chose to illustrate one of his play, “Guigol moving out“ : Guignol tries to move out to avoïd to pay his debts (several months of rent) to his landlord…

Musee des Automates (13)

LYON ve IPEK / LYON AND THE SILK

Musee des Automates (45)

Lyon’da çalışan insanların sahnelendiği bu alanda Bakkal, Sütçü Teyze, Çamaşırcı Kadın gibi kuklalar bulunuyor. Jacquard’ın anısına yapılmış. Jacquard 1800’lü yıllarda otomatik makineyi üreten ilk kişilerden.

Musee des Automates (18)

Musee des Automates (16)

TRIBUTE to Joseph-Marie JACQUARD (Lyon 1752 -Oullins 1834) : Mechanic and inventor in 1800 of the first automatic device for the weaving loom. We walk by the Place des Terreaux and start going up the “grande-côte de la Croix Rousse”, passing by the working people of Lyon , a manufacturer, the foreman, the grocer, the milkwoman, the laundry woman, the “borriau” (apprentice in Lyonnese language).

Musee des Automates (20)

At mid-coast, let’s take a “traboule”, and get inside a weaving shed to share a moment of the silk worker’s family life.

Musee des Automates (17)

PETER PAN

Peter Pan ve Tinker Bell kardeşleri ve Kaptan Hook ile bir timsah tarafından takip ediliyorlar. Bu hilayeyi İskoç yazar Barrie 1904’te yazdı ve 1911’de eser haline getirdi.

Musee des Automates (22)

Peter Pan and Tinker Bell in Never Land with Wendy and her brothers, John and Michael, and Captain Hook followed by the crocodile. James Matthew Barrie, a writer from Scotland (1860-1937) has written this play in 1904 and the novel in 1911.

PINOKYO / PINOCCHIO

Hepimizin bildiği yalan söylediğinde burnu uzayan kukla Pinokyo ve onu üreten Geppetto. Yazar Gollodi.

Musee des Automates (23)

Homage to the small puppet made of wood and born in Geppetto’s workshop. Pinocchio’s nose elongates when he tells a lie. This work was written by the italian writer Collodi between 1881 and 1883.

ZORRO

Zorro karakteri 1919 yılında Amerikalı yazar McCulley tarafından yaratıldı. Walt Disney TV showlarından birinden esinlenmiştir. Adalet savaşçısı Zorro Syah pelerin ve maskesi ile…

Musee des Automates (24)

Character created in 1919 by the American writer Johnston McCulley in the novel “the Curse of Capistrano”. It has inspired the famous TV show produced by Walt Disney Pictures between 1957 and 1961, staging, in the 19th century, in the Spanish California, a man dressed in black and wearing a mask, fighting injustice under the name of Zorro.

Musee des Automates (26)

Musee des Automates (25)

DENIZLER ALTINDA YIRMIBIN FERSAH / 20 000 LEAGUES UNDER THE SEA

Musee des Automates (43)

Jules Verne’in eserini okumayan yoktur sanırım. Nauttilus gemisinin kaptanı Nemo,, Professor Aronnax ve ona destek olan sadığı Conseil ve mızrakçı Ned Land 10 ay boyunca okyanuslarda. Denizaltının bir kısmı burada canlandırılmış. Hareket eden periskop çok ilginç. Jules Verne’in ofisteki çalışma odası Nautilus’u çizişini sembolize ediyor. Büyük yengeç ve aktapot denizaltının dışındaki görüntüyü canlandırıyor.

Musee des Automates (44)

Tribute to Jules Verne (1828-1905) and to its novel written in 1870. On board of the submarine Nautilus navigated by the famous captain Nemo, professor Aronnax, his faithful domestic Conseil, and Ned Land, the harpooner, will spend 10 months to sail the oceans of the planet, and discover some mysterious marine world. We can see Jules Verne in his office, sketching the Nautilus. The rest of the scene is dedicated to the famous submarine : it’s big living-room fitted out with portholes behind which there are divers, a spider crab and a giant octopus, and also the engine room…

Musee des Automates (29)

Musee des Automates (42)

SIHIRLI FLUT / THE MAGIC FLUTE

Musee des Automates (30)

Mozart’ın eserinin seslendirildiği ve canlandırıldığı sahne. Violonistler, Cellistler, Flüt çalanlar. 1791’deki opera sahnesi birebir gözünüzün önünde.

Musee des Automates (32)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) is playing the harpsichord accompanied by his orchestra of violinists, cellist, flute player and which is lead by the conductor.

Musee des Automates (34)

The scene in the background represents one of the most famous work of Mozart : “The Magic Flute” . This fairy opera was composed in 1791, the year he died.

Musee des Automates (27)

BEAUKOLAISTE ŞARAP HASATI / TRADITIONAL WINE HARVEST IN BEAUJOLAIS

Musee des Automates (35)

Beaukolaiste bölgesinde büyük sepetlerde üzüm taşıyanlar ve bunların ayakları ile üzümleri ezip şarap yapılma sahnesi…

Musee des Automates (39)

The heavy baskets are carried on man’s back towards the ox-driven cart lead by the cowman.The wine press ancestor is the feet crushing of grapes ! In the end, the wine growers can finally taste the “Paradis”.

Musee des Automates (37)

GARGANTUA

Musee des Automates (36)

Fransız çocuk karakteri Rabelais’in yarattığı karakter bir dev. Bu romanda öğretmeni Ponocrates eşlik ediyor. ahne Theleme abbey’de geçiyor. Hesperie Kulesi ve bahçesi ve muhteşem mutfak onlara eşlik ediyor. Burada hazırlanan yemek sembolize edilmiş.

Musee des Automates (41)

A tribute to François RABELAIS (1483-1553), writer of the Renaissance period. His motto : “Laughter is man’s special gift”. Gargantua, jolly giant, hero of that glorious tale, is accompanied by Ponocrates, his teacher. The scene takes place in the Thélème Abbey with the Hespérie Tower and its gardens, the Tailor’s House and the fabulous kitchen where cooks and kitchen boys bustle about in order to make Gargantua’s gigantic feast.

Musee des Automates (40)

MÜZE VIDEO

FAYDALI BILGILER / USEFUL INFORMATION

  • Adres : 100 r. St-Georges F – 69005 Lyon
  • Telefon : 0472777528
  • E-Posta : contact@museeautomates.com
  • Web : 
  • Giriş Fiyatı : 7.50 €
  • Açık Saatleri : Hergün 2pm-6pm everyday


Musee des Automates (9)
Musee des Automates (14) Musee des Automates (15)
Musee des Automates (19)
Musee des Automates (21)
Musee des Automates (38)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı