Fransa

Grenoble

Grenoble 158,000 nüfuslu bir şehir. Fransa’nın güney dopusundaki Rhone Alpes bölgesinde yer alıyor. Biz de hafta sonu hem Grenoble hem de Lyon’u gezme fırsatı bulduk. Gelin size önce Grenoble’ı tanıtalım.

Grenoble (8)

Kışın soğuk bir havası var bu şehrin. Arkasındaki dağların arasında kalmış düz plato olmasına rağmen, dağdan gelen suların soğuk nehre dökülmesi ve bu nehrin şehri çerçevelemesi de buna katkı yapıyor. Yazları sıcak. Bunalırsanız dağlar hemen arkanızda.

Grenoble (2)

Drac ve Isère şehri çerçeveleyen iki nehir. Drac oldukça sert akıyor. Dağ silsileleri ise Vercors, Chartreuse ve  Belledonne. Biz ayrıca Chartreuse de de zaman geçirdik, harika bir dağ ve kayak kasabası olduğunu bir gün koşmak için bölgeye gideceğimi belirtirim.

Grenoble (5)

Grenoble iki konuda çok ünlü. Üniversite ve teknolojik araştırmaları.  Burası nano teknoloji, X-Ray ve endüstriyel araştırmalar için çok önemli bir merkez. Bu bağlamda şehir öğrenci, mühendis ve bilim adamı kaynıyor.

Grenoble (16)

3 Tane havalimanı bu şehre ulaşım için çok yakında. St Geoirs küçük bütçeli Avrupa havayolları için. Kayak için gelenlere hizmet veriyor. 40km mesafede, bizim indiğimiz Lyon St Exupery ise 100km uzakta. Cenevre havalimanı ise 157km ötede.

Grenoble (10)

Şehrin içinde Taksi bulmak isterseniz faydalı telefonlar şöyle:

 • Taxis of Grenoble : Tél. +33 (0)4 76 54 42 54 ; Fax +33 (0)4 76 51 55 66
 • Suburban Taxis : Tél. +33 (0)4 76 54 17 18 ; Fax +33 (0)4 76 54 45 75 

Grenoble (15)

Şehrin atmışlı yıllarda Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptığını ve kış sporlarında son derece gelişmiş olduğunu belirtmek isterim.

Grenoble (20)

Grenoble (7)

Diğer bir önemli ulaşım ise bisiklet. Dağlarla çevrili şehir düz plato da olduğundan bisiklet için ideal. Her yerde bisiklet yolları var. Bisiklette kiralanabiliyor.

Grenoble (27)

Grenoble (11)

Şehirde gezilmesi gereken önemli Müzeler

 • Bastille Hill yani Bastille tepesi. Burasına teleferikle çıkıyorsunuz. Tüm şehri görebiliyorsunuz. Çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Teleferik gidiş geliş iki kişi 13 Euro ya da 45dk yürüyebilirsiniz. Bizim zamanımız olmadığından teleferiği kullandık. Detayları aşağıda…
 • Parc Paul Mistral burası büyük bir park. Paten pisti ve sokak hokeyi popüler.

Grenoble (4)

 • Art Museum Sanat galerisi. 5, place Lavalette adresinde. (+33) 4 76 63 44 10). Dört Picasso ve bir kaç güzel Matisse ve Andy Warhol eseri var.

Grenoble (1)

 • Natural History Museum Tarih müzesi , 1 rue Dolomieu adresinde (+33) 4 76 44 05 35
 • Musée Dauphinois 30, rue Maurice-Gignoux adresinde  (+33) 4 76 85 19 01). Çarşambadan Pazartesine kadar açık ve ücretsiz.
 • Museum of Resistance and Deportation 14 rue Hebert caddesinde. (+33) 4 76 42 38 53 ,İkinci dünya savaşı sırasında Fransızların Alplerdeki direnişini anlatıyor. Giriş Ücretsiz. Özellikle bu dağlar Fransız alpinist dağcı askerlerinin tesisleri ve eğitim alanı.

Grenoble (22)

 • Musée Archéologique de Grenoble Place Saint Laurent meydanında. 1846 yılında açılmış. Çok eski ve önemli bir bölge. 3.000 adet obje var.
 • St. Roch Cemetery 1810 yılında açılmış mezarlık. 25,000 mezar var bunların 824 adedi çok özel.

Grenoble (12)

Diğer Önemli Müzeler

 • Saint Roch Cemetery
 • Palace of the Parliament of dauphiné,
 • Cathedral

Grenoble (28)

 • Little train of La Mure A Bu 18 tüneli geçen küçük bir tren gezisi ve manzara açısından muhteşem. Drac nehrini sürekli görüyorsunuz. Nisan 2013te hala açılmamış durumda imiş ancak sanırım yakın zamanda tekrar açılacak. Kapanmasının sebebi erozyon ve kayaların kayması.

Gezilecek Diğer Yerler

 • The cable car Tabiri caizse nam-ı diğer Teleferik. Çok keyifli bir yolculuk ile Bastille kalesine çıkıyorsunuz. Zamanımız olsaydı inişi yürüyerek yapacaktık. Kışın 3 hafta bakım için kapalı. Çıkış 5 dakika sürüyor. Fotoğraf çekmek için ideal. Yükseklik korkusu olanlar binmesin. Açık havada Mont Blanc görünüyor.

Grenoble (9)

Grenoble (23)

 • Yürüyüş ve tırmanış son derece popüler. Tabii ki dağ amratonları ve trail running’in de cenneti bir nevi. Bizim uğradığımız Chartrusse bölgesi benim nefesimi kesti ve ileride bir yarış için kesinlikle geleceğim. Yürüyüşe başlamak için ideal yerlerden biri ise Maison de la Montagne (3, rue Raoul Blanchard)

Grenoble (13)

 • Kayak sezonu açıldığında bu şehir kalkınıyor. 10. Kış Olimpiyatları 1968’de burada yapıldığına göre varın siz düşünün tesislerin yakınlığını ve etkinlikleri. En yakın kayak merkezleri araba ile 35 dk.

Grenoble (25)

 • Dağ Gölleri gene gezmek için ideal. Lacs Robert ve Lac Achard kesinlikle görülmeli. Chamrousse bölgesinde yürüyüş yaparken ulaşabilirsiniz.Gene Fransızların ünlü göl çevresinde bulunan Annecy şehrini kaçırmayın derim.

Grenoble (17)

 • Moucherotte dağı ise şehri görmek için muazzam.  Saint-Nizier-du-Moucherotte araba ya da otobüsle ulaşın. Tüm günü dağlarda geçirebilirsiniz.

Grenoble (21)

 • Şehirde gezmek için önerimiz ise Victor Hugo tramway istasyonundan yürüyüşe başlamak. Place Grenette meydanında bir çok dükkan bulunmakta. Tabii ki harika pastaneler ve yemekler de.

Restoranlar

Biz sadece bir gece yemek yedik. O da aşağıda yemek fotoğraflarını gördüğünüz Restoran Lyoainnes. Harika idi ve kesinlikle tavsiye ederim. Güler yüzlü ve geleneksel. Et yemekleri enfes idi. Kuzu ve Biftek burda başka güzel. Turistik bürolardan alacağınız üniversite öğrenciler tarafından hazırlanan restoran kitabı  Guide du Dahu çok güzel. Bu şehrin tüm retoran, bar ve kafelerini kapsıyor. Diğer önerilen restoranlar ise şu şekilde:

Grenoble (18)

 

 • Cadet Rousselle, 3, rue Millet. Krep için ideal.
 • Restaurant Kori Tika, 99, rue Saint Laurent . Güney Amerika Restoranı
 • Les Alpages, 5 rue de Strasbourg. Önemli bir peynir dükkanı.

Grenoble (29)

 • La Marie Morgane, 3 rue Frederic Taulier. Brittany bölgesinden tuzlu krepler.
 • La Fondue, 5 rue Brocherie. Batı İsviçre ve Doğu Fransanın meşhur peynir eritme fondü yemeği.

Grenoble (30)

Boulangeries and Patisseries ise pastanelere ve ev yemeği yapan yerlere verilen ad. Bu küçük pastaneler inanılmaz. Baget alıp içine peynir ekleseniz bile yeterli .Grenoble ve Lyon yemek konusunda Fransanın önemli şehirleri. Burada badem, ceviz ile yapılan tartlar inanılmaz önemli.

Bizim dağlık bölgesine çıktığımız Chartreuse bölgesi ise likörleri ile meşhur.

Grenoble (31)

 • Auberge Napoléon, 7 rue Montorge , Grenoble Tél.
 • Restaurant Les Terrasses, Place Déesse Hygie , Uriage-les-Bains
 • La Madelon, 55 Avenue Alsace-Lorraine.

Grenoble (32)

Barlar ve Diğer Bilgiler

Place Grenette ve Place Notre Dame meydanları arasında bir çok bar ve cafe var. Les Frères Berthom, iyi atmosfer ve biralara sahip. Couche TardBukana, ve London Pub öğrenci kaynıyor. Place Saint-André meydanında şehrin en eski kafesi var. La table ronde, 1739 yılından beri orda. Fransanın da en eski 2. kafesi. İlki ise Paristeki Le Procope.

Grenoble (26)

Villeneuve bölgesine gece kapkaç için dikkat edin. Metro’dan ya da tramvaydan bu duraklarda inmeyin La Bruyère, Arlequin, Grand’Place veVillage Olympique.

Grenoble (3)

Grenoble (6)
Grenoble (19)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı