Müze

Minyatür Odalar Sergisi – Miniature Rooms Exhibition

Rahmi Koç Müzesinde yer alan Minyatür odalar sergisi uzun süredir gezdiğim emek üzerine gerçekten insanı sonderece etkileyen sanat çalışmalarının olduğu bir sergi idi.  Düşünün ki bir sanatçı ve dünyaca ünlü ev maketlerini toplu iğe başı büyüklüğündeki aksesuarlarına kadar birebir modelliyor. Gezdiğinizde son derece etkileneceğiniz bir sergi.

Miniature Rooms Exhibition is an exhibition that I have been visiting for a long time and that is really based on labor and it attracts you a lot. Imagine that and artist models the worldwide famous house examples and its accessories that are nearly tiny as a pinhead. You will really get impressed by the works when you visit here. It is in Rahmi Koc Museum.

Bakın müze sayfasında sanatçı ve yapıtlarından nasıl bahsediliyor.

Let’s see how it is told about the artist and his work on the museum page.

Henry Kupjack yıllardır minik, büyüleyici ve her detayı kusursuz dünyalar yaratıyor. Pek çok ‘Minyatür Oda’ çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde, Forbes Galerisi’nde sürekli olarak sergilenmekte. Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi gibi müzelerde yer alan 50’den fazla ‘Minyatür Oda’sı bulunmakta.

Henry Kupjack has been creating perfect tiny worlds of which details are stunning and amazing. Lots of his Miniature Room works has been being exhibited in Winterthur Museum, Chicago Art Institute, Boston Library, Illionis State Museum and Forbes Gallery.  There are more than 50 miniature room that he created in the museums like Florida Naples Art Museum and Winterthur Museum.

Henry Kupjack, ‘Minyatür Odalar’ın ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu söylüyor. ‘Minyatür Oda’lar her yaştan insanı farklı sebeplerle derinden etkiliyor. Bu odalarda her kişinin yaşamından, tecrübelerinden, tarihinden, kültüründen izler bulması mümkün. Her bir oda, bir televizyon ekranından içeri bakıyormuş hissi uyandırıyor insanlar üzerinde. Kupjack’in odaları öylesine gerçek ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Minyatürlerin fotoğraflarından gerçek mi yoksa minyatür mü olduklarını ayırt etmek neredeyse imkansız. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlı. Kupjack ekolünde ideal oran olan 1 inch 1 adım; 1/12 ölçeğine denk düşüyor.

Henry Kupjack remarks that lots of experience and childhood imaginary helped him about the appearance of Miniature Rooms. These rooms affect lots of people young and old alike. It is possible to find tracks from history, culture or personal experiences in these rooms. Every one of the room makes people feel like they are looking through a TV. Kupjack’s rooms are so real that when you look at them, you feel like you are inside of it. From the pictures, it is nearly impossible to say that it is miniature or not. The success of the fiction bases on the ability to give the details that will reflect the reality. In Kupjack cult, the ideal portion is 1 inch is 1 step; it is equal to 1/12.

Henry Kupjack gerçekten nadir rastlanan bir yetenek; dünyanın herhangi bir yerinde onun yaptığını yapabilen sanatçı kolay kolay bulunmuyor; hele ki onun kadar hüner ve ruh ile yapanların sayısı ise bir elin parmaklarından daha az. Kupjack’i bir minyatür sanatçısı olarak tanıtmak yeteneklerinin yelpazesini açıklamakta çok yetersiz kalıyor. Minyatür sanatçıları genellikle mobilya yapımı, madeni kalıp yaratımı gibi, belirli bir tarzda uzmanlaşırken, Kupjack hepsini yapıyor. Bu süreçte sanatçı mimari tarihselliği bir cerrah mahareti ve dekor tasarımcısının yaratıcı yeteneği ile bir arada kullanıyor. ( http://www.rmk-museum.org.tr/sergi-2008/index.html )

Henry Kupjack is really a rare talent; it is not easy to find a person who does what he does, especially the amount of people who are as talented as him is really a few. To introduce Kupjack as a miniature artist actually limits his range of talents. Even though miniature artists generally specialize in certain fields like furniture making, metal pattern making, Kupjack deals with all of them. In this process, the artist uses architectural history like a surgeon’s talent and creativity of a stage designer. (http://www.rmk-museum.org.tr/sergi-2008/index.html)

Fotoğrafları çok loş bir ışıkta çektiğimden ve flaş kullanmam yasak olduğundan çok kaliteli olmamaktadır.

The pictures’ quality are not that good since I took them under a very low light and the flashes were forbidden.

minyatur_odalar_

minyatur_odalar_2009_06 (2) minyatur_odalar_2009_06 (3) minyatur_odalar_2009_06 (4)

Sol baştan – From the left :

New Orleans Oturma Odası, 1850 – New Orleans Living Room, 1850

Raleigh Tavernası Dauphine* Yemek Odası, Williamsburg, 1770’ler – Raleigh Taphouse Dauphine* Dining Room, Williamsburg, 1770’s

Kırmızı mobilyalı Amerikan Lokantası 1942 – American Restaurant with red furniture, 1942

minyatur_odalar_2009_06 (9)

Montmorenci Merdivenli Salon, 1830

minyatur_odalar_2009_06 (10) minyatur_odalar_2009_06 (11) minyatur_odalar_2009_06 (12)

Sol baştan – From the left :

Ulyses Grant’ın Galena’daki Yemek Odası, 1879 – Dining Room of Ulyses Grant in Galena, 1879
San Francisco Dans Salonu ve Barı, 1885’ler – Dancing Saloon and Bar in San Francisco, 1885’s
Thomas Jefferson’ın Çalışma ve Yatak Odası 1770 – Studying Room and Bedroom of Thomas Jefferson, 1770

Tüm içeriklerin detaylı açıklamaları ve resimleri için lütfen tıklayınız…

For the detailed pictures and information please click…

Tags: Rahmi Koç Müzesi, Minyatür odalar sergisi, Henry Kupjack


2 Yorum

2 Comments

  1. merih

    Eylül 8, 2009 at 11:14 pm

    Ankaradayım maalesef yakından göremiyorum çok üzgünüm

  2. münire oya yılmaz

    Kasım 30, 2009 at 6:35 pm

    İzmir’den 2 günlüğüne Ankara’ya küçük kızımla bebraber üniversite gezmyeye gittik. Bu kısa sürede KUPKACK’ın Minyatür Odalar sergisini gezdik ve çok beğendik. Emek ve sabır işi.Ellerine sağlık…..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı