Hobi

Coldplay Konseri Leipzig

9 Kasım tarihinde Doğu Almanya’nın (Sadece adı kaldı, kendisi tarih oldu) ikinci büyük kenti Leipzig’de favori grubum Coldplay’i izlemeye gittim. Daha önceden bisikletle yaptığım kamp gezisinde tanışmış olduğum Alman çift İstanbul’da bana misafir olmuştu. Benim Coldplay hayranlığım üzerine beni konsere davet ettiler. Münih’te harika bir 8 gün geçirdikten sonra Citynightline treni ile 8 saat uzaklıktaki Leipzig kentine geçtim…

 

 

Bu tarz seyahatler yapanlara bilgi: Daha önceden kredi kartı ile bileti alırsanız çok komik fiyatlara geliyor. Ben 20 Euroya 8 saat seyahat ettim ki; Almanya için çok ucuz bir rakam idi. Konser bileti de aynı şekilde önceden alındığından (40 euro) gerçekten aslında baktığınızda İstanbul’da 10 gün boyunca geçirebileceğim tatil Almanya’da geçirdiğim tatilden (konaklama olmadığından) çok pahalıya gelirdi

Leipzig kentine indiğimde ilk şoku tren istasyonunda yaşadım. Avrupa’nın en görkemli tren istasyonu imiş. Çok büyük ve her yer dükkan dolu. Leipzig’e özgü önemli denilen 4 unsur var…

1.Tren istasyonu (Alışveriş merkezi yanında komik kalır)
2.Avrupa’nın en eski 2. Kahve Dükkanı (CoffeeBaum) (400 yıldan daha eski Kahve dükkanı)
3.John Sebastian BACH (Kompositör) (Evi burada)
4.Johann Wolfgang Von GOETHE

Daha Sonra Hotel DeutscheHoff isimli Otele geçtim. 1 gece kalıp daha sonra döneceğimden ucuz bir otel seçtim. Gayet başarılı bir seçim. Geceliği 25 Euroya kahvaltı dahil, çok sessiz bir otelde kaldım.

Şehri gezerken en beğendiğim şey eski pasajlar idi. Beyoğlu’ndaki Atlas ve Aznavur pasajları gibi çok fazla pasaj var. Binalar enfes eski, doğu ve sosyalist Avrupa kültürünü tam olarak anlatıyor. Gece sokaklar ıssız. Geç saatlere kadar herkes gece hayatının içerisinde. Kafeler ve barlar sürekli canlı müzikle dolu. Pasajların içerisinde Mephisto Cafe iç dizaynı açısından bugüne kadar gördüğüm en güzel kafelerden biri.

Bu kadar ürperdiğim binaları hiçbir şehirde görmedim. Çünkü tüm binalar terk edilmiş. Duvar yıkılmadan önce nüfusu çok fazla olan Leipzig’de şimdi 400-600.000 civarı insan yaşıyor. Sokaklar ünlü Rus bilim adamları ve müzisyenlerinin ismini taşıyor.

İnsanlar Münih’ten daha az bira içiyorlar ve gerçekten Güney Almanya halkının aksine daha soğuklar.

Bu arada Münih ile Leipzig arasında fiyatlar üçte bir oranında ucuz.

Leipzig; Polonya, Çek Cumhuriyeti sınırlarına yakın olduğundan burası konser için özellikle seçilmiş.

Yine de konser Sırasında WHY NOT POLAND ? şeklinde Pankart açan kıza Chris Martin Konseri kesip; “ We are not playing in Poland because we are not good enough to play in Poland” diyerek karizmasıyla kızları bir anda mest etti…:)

Twisted Tour turnesi kapsamında özellikle son albümleri X-Y dan 5 Parça Söylediler…Eski albümlerinden de yaklaşık 12-13 şarkı şarkı söylediler…

Söylenen Parçalar sırasıyla :

1.Square one
2.scientist
3.politik
4.low
5.speed of sound
6.tillkingdom come
7.yellow
8.warning sign
9.white shadows
10.clocks
11.dont panic
12.talk
13.in my place
14.god put a smile upon ur face
15.fix u

Ama ne yalan söyleyeyim; İstanbul’a gelse 4 defa BIS yapardı bu grup. Rock&Coke’da Cure’in 3 defa yaptığı gibi. Leipzig’de sadece tek BIS yapıldı onda da 4 şarkı söylendi.

Yurtdışına gidip tatilleri konser ile değerlendirmek çok eğlenceli. Hem yeni insanlar ile tanışıyorsunuz hem de bilinmeyen yerleri keşfedebiliyorsunuz. Tur eşliğinde tatile çıkmayın alın biletinizi, en sevdiğiniz müzik grubunun ya da şehrin peşinden gidin…

Küçük bir kitap ve biraz İngilizce yeterli. Erken rezervasyon ve fırsatların takip edilmesi sandığınızdan ucuza getirecektir tüm masraflarınızı.

Tags: Almanya Gezisi, Leipzig Gezisi, Coldplay Almanya Konseri


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı