Türkiye Gezileri

Kuzguncuk

Haftasonu Kuzguncuk‘ta vakit geçirdik. Eski evlere baktık, İsmet Baba Restoran’ında rakı, balık ve meze üçgenini kurduk. Güzel çay içtik. Bu sıralar yaşadığımız taşınma telaşını 2-3 saatliğine bile olsa burada attık.

We spent some time in Kuzguncuk this weekend, visiting some old houses, drinking tea and having some fish, side dishes and raki at İsmet Baba Restaurant. We almost forgot our moving rush for a little bit here.

Kuzguncuk; Ekmek Teknesi, Perihan Abla gibi br çok diziye set olmuş ve tanınmış. Hatta ekmek teknesi isimli fırın halen ismi ile aynı.

Kuzguncuk is a place which has been in much of popular TV shows such as Ekmek Teknesi and Perihan Abla.

Mahalle berberinde traş olmak, Betty Blue‘da ya da mahalle kahvesinde kahve içmek, ıhlamur ağaçları ile dolu sokakta yürümek çok keyifli.

It is so much fun to get a hair cut at the barbershop in the neighbourhood, drink a cup of coffee at Betty Blue or walk among the lime trees.

Yemek için İsmet Baba Balık Lokantası sahilde. Küçük parkın yanında inanılmaz bir manzara ile. Unutmayın kredi kartı geçerli değil.

If you want to have dinner, there is Ismet Baba Balık Restaurant (seafood) on the coast with an amazing view next to little park. But don’t forget; credit card is not available.

Hemen yanında ise çınarlatında kahvaltı hem ekonomik hemde yumurtaları ile muazzam bir seçenek. Maç izleyip okey ya da kağıt oynamak isterseniz gideceğiniz yer; Mahalle ya da Hayal Kahvesi.

Next to it, you can have breakfast, with amazing omelettes under the plane trees and it is also quite economical. If you want to watch a match or play cards, there are two places to go; Mahalle or Hayal Coffe House.

Gitmek için Üsküdar‘a ulaştıktan sonra sahil hattı boyunca olan mavi minibüslere ve otobüslere binebilirsiniz. Şehrin içinde park sıkıntısı var Kuzguncuk‘taki ana caddeden yukarı doğru gidip park aramak en akıllıcası.

To go there, you can take the blue minibusses or the other busses alongside the coast after reaching Uskudar. There is a shortage of car parking but it is wise to go upwards along the main road in Kuzguncuk and seek for a spot to park your car.

Ayrıca şehirdeki Bostan yıllarıdr taze sebze meyve ihtiyacı dışında özellikle yeşillik ve nefes için önemli yer tutmakta. Ancak maalesef yapılaşma için feda edilmek istenmekte.

Besides, Bostan (melon field) has been there for years for the need of fruits and vegitables and also for some fresh air. However, unfortunately, it is wanted to be bartered away for structuring.

Kuzguncuk halkı da bir insiyatif ile “Bostanıma Dokunma” kampanyası başlatmış durumda ve şehrin her bölgesinde yaratıcı Bostan Korkulukları var. Destekliyoruz ! http://www.kahramanbostan.org/

People of Kuzguncuk have launched a campaign called “Bostanıma Dokunma” (Don’t touch my Bostan-melon field) and there are lots of creative scarecrows in every part of the city.

Support it! http://www.kahramanbostan.org/

Kuzguncuk Hakkında – About Kuzguncuk
Kuzguncuk İstanbul‘un Anadolu yakasında Üsküdar ilçesinde yer alan şirin semtimiz. Boğaziçi’ne açılan bir vadi içinde gelişmiştir.

Kuzguncuk is a pretty neighborhood in the Anatolian side of Istanbul, county of Uskudar. It was shaped in a valley opening to Bosporus.

Kuzguncuk’un eski adının “Altın Kiremit” olduğu rivayet ediliyor. Evliya Çelebi‘ye göre ise bu ad, II. Mehmed (Fatih) zamanında (1451-1481) buraya yerleşmiş “Kuzgun Baba” adlı bir veliden kaynaklanmıştır. (Ref: Wikipedia)

It is said that the old name of Kuzguncuk was “Altın Kiremit” (golden tile). According to Evliya Celebi, this name was rooted from a custodian named “Kuzgun Baba” (father the raven) who settled here in the times of Mehmet II. (1451-1481) / Ref: Wikipedia.

İstanbul’un Asya kesimindeki ilk Musevi yerleşim bölgesi Kuzguncuk’tur. Kuzguncuk’ta Museviler dışında Rumların da oturdukları bilinmektedir. Ermeniler ise,buraya 18. yüzyıldan itibaren yerleşmeye başlarlar ve 19. yüzyılda Kuzguncuk’ta oldukça büyük bir grup oluştururlar. (Ref: Wikipedia)

The first Jewish settlement area in Asian side of Istanbulwas Kuzguncuk. It is also known that besides the Jewish, the Greeks have been living here. The Armenians started to settle here in 18th century and they gathered a great amount of people here in 19th century.

Daha çok gayrimüslim ağırlıklı bir yerleşme niteliği taşıyan Kuzguncuk, Müslüman Osmanlıların rağbet ettiği bir semt olmamıştır. Buna karşın hemen bitişiğindeki Öküz Limanı (Paşalimanı) kesimi, camii, çeşmesi, kayık iskelesi ve bahçeleriyle yalnız Türkler tarafından iskan edilmiştir. (Ref: Wikipedia)

Kuzguncuk was a place where was full with non-muslims rather than Ottoman Muslims. On the other hand, Okuz Limani (Pasalimani) was just filled by Turks with its mosques, boatyards and gardens. (Ref: Wikipedia)

Kuzguncuk sahilinde yer alan yalılardan günümüze kalan görkemli örnek,Fethi Ahmed Paşa Yalısı’dır. Bugün Kuzguncuk’taki azınlık nüfus yok dencek kadar azdır.

On the coast, the most magnificent seaside residence that has been extant is Fethi Ahmed Pasa residence and today the population of minority is scarcely any. 

Tags: İstanbul Gezisi, Kuzguncuk Gezisi


4 Yorum

4 Comments

 1. mert

  Mart 15, 2011 at 4:53 pm

  sofra fotoğraflarını da bekliyoruz

 2. Hande Ertan

  Mayıs 24, 2011 at 2:27 pm

  Sevgili Emre, beni Turkcell’den hatırlayacak mısın bilmiyorum; Kurumsal İletişim Corporate Events’ten :)

  Kuzguncuk yazın çok güzel… Bir dahaki gidişinde Kosinitza’ya da mutlaka uğramalısın… Burası çok başarılı, son derece yaratıcı deniz ürünleri yemeklerini, güzel şaraplarla yiyebileceğin çok hoş bir mekan…

  Sevgilerimle,

  Hande

 3. ali

  Ekim 18, 2012 at 8:36 am

  niğdenin çiftehan kasabasındaki çiftehan kaplıcalarını gezecem burada varmı sitenizde niğdede gezilecek yerler

 4. Emre

  Ekim 26, 2013 at 10:03 am

  Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Astronomik fiyatlara Kuzguncuk turları görüyorum, halbu ki bireysel geziler de verimli olacaktır böyle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı