Macera

Dünyanın En İyi Kayaklı Koşu Rotası

Dünyanın En İyi Kayaklı Koşu Rotası

New York birçoklarına göre kış sporlarının kutsal mekanlarından biri olarak kabul görür. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın! 1982 Kış Olimpiyatları boşuna burada düzenlenmedi. Lake Placid’deki dört ayrı “cross country” rotasının toplam uzunluğu 160 kilometreyi geçiyor. Bölgede kendini keşfetmek, yeni bir şeyler denemek ve kayakla maraton koşmak isteyenlere bol bol yer var. Sezon kasım sonundan mart ortasına kadar devam ediyor. Demek ki neymiş? Amerikalıların New York’u dünyanın başkenti olarak görmesi boşuna değilmiş!

 

kayakli-kosu-2

Yol manzaralı, kaymak biraz meşakkatli…

10- Lake Placid, New York (ABD)

kayakli-kosu-3

Birileri fazlasıyla ter dökecek!

9- Salzburgerland Sportwelt (Avusturya)

kayakli-kosu-4

“Çok mutluyum, çünkü Salzburgerland’de kayıyorum!”

Kayak yarışlarında İskandinav ülkelerinin en büyük rakibi kuşkusuz Avusturya. Birçok madalyalı kuzey disiplini kayakçısı yetiştiren bu orta Avrupa ülkesi, muhteşem bir doğaya ve tesislere sahip. Salzburgerland’daki kayaklı koşu imkanları, birçok outdoor spor meraklısını fazlasıyla memnun edecek boyutta. St. Johann-Alpendorf, Kleinarl ve Filzmoos’u içine katan parkurlar 260 kilometre boyunca kuzey disiplini kayak yapma şansını veriyor. Bölgede 13 kolay, 12 orta ve 3 de zor olarak tanımlanan kayak rotası bulunuyor. Tauern Loipe 50 kilometrelik uzunluğuyla bu kayak ağının odak noktası konumunda. Kuzey disiplini kayaktan sıkılanlar 160 kilometrelik bakımlı alanlarda buz pateni de yapabilir.

8- Bachelor Dağı, Oregon (ABD)

kayakli-kosu-1

Bunun bir de çıkışı var!

Amerika Birleşik Devletleri’nde kışın ve doğal olarak kayak sezonunun en uzun sürdüğü yerlerin başında gelen Bachelor Dağı, bu özelliğini kuzey disiplini kayak meraklılarının hizmetine sunmuş durumda. Dağda 56 kilometre boyunca kayaklı koşu yapma imkanı var. Kanıt mı istiyorsunuz? Sizce ABD Milli Kayak Takımı ve daha birçok profesyonel neden burada antrenman yapıyor? Sürekli olarak varlığını devam ettiren kar ve tepeden hiç inmeyen bir güneşin varlığı burayı kayaklı koşu için ideal kılıyor. Geniş orman ve yaklaşık 200 metrelik yükselti farkı cross country kayak için koşulları birkaç basamak birden zorlaştırarak kendine eziyet etmeyi sevenlerin ellerini ovuşturmalarını sağlıyor.

7- Rhön (Almanya)

kayakli-kosu-5

Bavyera ormanları kayaklı koşu için eşsiz manzaralar sunuyor.

Bavyera’nın masalsı manzaralarının içinde kuzey disiplini kayak yapmak istiyorsanız gideceğiniz adreslerin başında Rhön geliyor. Sakin ve kartpostallardan fırlamış gibi görünen Rhön’de huzur içinde kaymak ya da koşmak mümkün. Üstelik burada ustalar, yeni başlayanlar ve ailelerin hep birlikte kayabilecekleri 250 kilometrelik yollar bulunuyor. Örneğin Kissinger Hütte, 51 kilometrelik uzunluğuyla hem göz alıcı hem de sadece 20 metrelik yükseklik farkıyla kolay bir pist olarak kabul görüyor. “Zoru severim” mi diyorsunuz? O zaman Finkelmountain’e gidip, 220 metrelik rakım farkına sahip 7 kilometrelik rotada ter dökmelisiniz.

6- Methow Vadisi (ABD)

kayakli-kosu-6

Evet, yollar kaymakla aşınmıyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük cross country kayak bölgesi, Washington eyaletindeki Methow Vadisi’nde bulunuyor. Kanada’ya komşu olan Methow’da 200 kilometreden fazla cross country kayak yolu yer alırken bölge; manzarası, kalabalıktan uzak yapısı, bakımlı tesisleriyle de gerçekten göz alıcı. Kuzey disiplini kayak parkurları dört ayrı alana ayrılmış durumda; daha doğrusu dört alan birbirine Methow Community Trail ile bağlı. Parkurların içinde yer alan, Methow Nehri’ni geçen asma bir köprü de görsel şöleni ve kayma keyfini katlıyor.

5- Kvitfjell, Lillehammer (Norveç)

kayakli-kosu-7

Yorgunluk atmak için birebir, değil mi?

Kvitfjell, lütfen nasıl telaffuz edildiğini sormayın, cross country kayağın ata sporu olduğu Norveç’in kış sporları başkenti Lillehammer’de bulunuyor. Genç nesil burayı aynı isme sahip mafyatik televizyon dizisinden tanıyor olabilir ama Lillehammer 1994 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bir yer. Kvitfjell’de tam 600 kilometrelik cross country kayak yolu var. Burada hem sağlam egzersizler hem de keyifli gezintiler yapmak mümkün. Lillehammer bölgesindeki cross country yolları genel olarak Kvitfjell’de başlıyor, sonrasında bir başka kış cenneti Gala’ya uzanıyor. Bölgenin güzelliği; sezonu ilk açan yer olması. Kayak meraklıları ekim sonundan itibaren buraya doluşuyor. Kar gecikti mi? Sorun yok, suni kar var!

4- Peter Lougheed Provincial Park (Kanada)

kayakli-kosu-8

“Akşama kadar turlayıp dönerim”

Park, Kanada doğasının göz bebeklerinden Kananaskis Country’de bulunuyor. Yaklaşık 85 kilometrelik cross country yolları en kolayından, en zorlusuna farklı kategorilerde kayma fırsatı veriyor. Peter Lougheed Provincial Park, Kanada’nın en popüler yerlerinden birisi. 1988 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Calgary’nin buraya oldukça yakın olmasının dışında parkın sürekli kar alan havası, görmeye değer dağ manzaraları, muhteşem flora ve faunası outdoor meraklılarını fazlasıyla çekiyor. Parkta, cross country kayak yapmak için para ödenmiyor. Bunun başka bir anlamı da: Tesis yok, herkes kendi kayağını getirsin!

3- St. Moritz (İsviçre)

kayakli-kosu-9

Ününü duyan, St. Moritz’e gelmiş…

Dünya üzerindeki kayaklı koşu cennetini mi arıyorsunuz? O zaman pilotunuza söyleyin, sizi bir zahmet İsviçre’deki St. Moritz’e bırakıversin! Aşağıda sizi olağanüstü bir çeşitlilik, muhteşem doğa manzaraları, en yüksek kalitedeki cross country yolları, eşsiz kristal kar örtüsü karşılayacak. Üç göl tarafından çembere alınmış olan St. Moritz’de her bir kilometresi kendi çapında meşhur olan 42 kilometrelik cross country kayak yolu bulunuyor. Kayak meraklıları burada her biri ressamların ilham perisini uyandıracak güzellikteki vadilerde zorlu kayak mücadeleleri verebilir ya da St. Moritz yakınındaki yarış güzergahında kendi turlarını atıp derecelerini profesyonellerle karşılaştırabilir. Her gün 15 makine kayaklı koşu yollarının bakımını boşuna yapmıyor elbette!

2- Dolomitler (İtalya)

kayakli-kosu-10

Senkronize kayak!

Cross country kayak ahalisinin göz bebeklerinden birisi olan Dolomitler, Kuzey İtalya’da, Avusturya’yla komşu bir dağ sırasıdır. Buradaki Helm, Stiergarten, Rotwand ve Kreuzbergpass çevresinde tamamen birbirine bağlı 200 kilometreden uzun cross country kayak yolları, bu açıdan dünyanın en uzunu olma özelliğini taşıyor. Belki de bu yüzden kayak tutkunlarının El Dorado’su (Kayıp Altın Şehir) olarak biliniyor. Kaymaya gelmişken en pastoral görüntüleri görmek isteyenler yine bölgedeki Fischeintal’e gidiyor. Burada kolay ve orta zorluktaki klasik rotalar bulunuyor. Kreuzberg Geçidi ortalama 1650 metrelik yüksekliğiyle bolca kar vadediyor! Geçit, bu yüzden Dolomitler’in en popüler noktalarının başında geliyor. Dolomitler’in sürprizlerinden biri de Toblach’daki cross country stadyumunda gece kayışı yapabilmek. Kısacası Dolomit Dağları’nda sıkılmak veya boş kalmak gibi bir lüksünüz yok!

1- Lapland (Finlandiya)

kayakli-kosu-0

“Güneşe bakarsak, galiba gece yarısı oldu beyler!”

Kim bilir belki de her şeyin başlangıcı burada oldu. Finlandiya’daki Lapland görmeye değer dörtlüsüyle cross country kayak ateşinin yakıldığı yer olabilir. Deniz seviyesinden 500 ile 700 metre yüksekteki Lapland’da her biri kayağın farklı dallarına dair tüm ekipmanları ve tesisleri barındıran 75 otel bulunuyor. Sezon ekimde başlayıp hiç bitmeyecekmiş gibi devam ediyor ve ancak nisan ayında sonlanıyor. Levi, Yllas, Pyha-Luosto ve Ruka dörtlüsü 936 kilometrelik cross country yoluna sahip. En uzun yollar Yllas’da; tam 330 kilometre. Buna rağmen Finlandiya’nın en popüler kayak merkezi Levi. Pyha-Luosto’daki ulusal park, outdoor sevenler için eşsiz manzaraları bünyesinde topluyor. Fin jargonuna girmiş “Lapland’in Sihri” manzarasını görmek içinse Ruka’ya gitmelisiniz. Bu dörtlüden hangisini seçerseniz seçin dünyanın başka yerlerinde pek bulamayacağınız bir lüks gelip sizi bulacak: Eğer soğuk havaya ve uykusuzluğa direnebilirseniz Lapland’da gece yarısı güneşinin ışıklarının da yardımıyla 24 saat kayak yapabilirsiniz!

Daha fazlası için Advenport

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. Salih

    Ocak 19, 2019 at 9:26 am

    Çok iyi bir aktivite denemek lazım…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı