İtalya

Bologna

Emilia Romagna’nın başkenti Bologna saklı kalmış bir mücevher. Mücevher diyorum, zira bizim ülkemizde halen daha çok fazla bilinmiyor.Yeme içme, Bolonez soslu makarnaları Avrupa’nın en eski üniversitesi akla ilk gelenler arasında olsa da, Bologna’nın tarihi yapıları, jazz festivali,müzeleri ve şehri sarıp sarmalayan portikoları görülmeye değer.

bologna (3)

Şehrin ana ve en büyük meydanı olan Piazza Maggiore, Bologna’nın sembolü olan Neptün çeşmesi,üniversite bölgesi ve Via Rizzoli görülmesi gereken yerler arasında. Gelelim meşhur kulelere, Asinelli ve Garisenda. Bunlar 12.yy da yapılmış ve şehrin sembolü olmuş durumdalar. Modern zamanlarda bilim insanları deneyler için kullanmış bu kuleleri. Orta çağlarda ise güç sembolü olarak görülüyormuş. Bolognayı diğer İtalyan şehirlerinden ayıran en önemli özellik ya da mimarı fark diyelim, toplamı ortalama 40 km yi bulan bulan portikolar. İtalya Turları sizin için araştırmak için önemli bir referans noktası olmalı.

bologna (2)

Binalar sağlı,sollu kemerlerle kaplı ve bu kemerlerin altında dükkanlar,kafeler ve restoranlar bulunuyor. Bu yürüyüş yollarına, geçitlere portiko deniyor, yani siz Bologna’da yağmurlu bir günde yürürken şemsiyeye hiç ihtiyaç duymuyorsunuz. Eskiden portikoların altından atlı arabalar rahatça geçebiliyormuş. Strada Maggiore’de orijinal tahta portikoları görebilirsiniz,bunlar freskler ve aile armalarıyla kaplılar. Zaman içinde tahta olan portikolar taşa dönüştürülmüş.

bologna (10)

Bologna’nın üç takma isminin olduğunu biliyor muydunuz?

  • Bilge; zira Avrupa’nın en eski üniversitesi burada kurulmuş.
  • Kırmızı; yapılar kırmızı ve tonlarına bürünmüş durumda ayrıca tarihte sosyalist geçmişi ve manifestolarıyla akla geliyor.
  • Şişman; tabii ki Bologna mutfağı şehrin turizminde en önemli etkenlerden bir tanesi ve gerçekten muhteşem yemekler yiyebiliyorsunuz

bologna (14)

Bir diğer özelliği ise Bologna’nın müzik şehri olması… Harika bir müzik müzesi bulunuyor. Olağanüstü klasik müzik konserleri yakalama şansınız var. Caz severler için ise bulunmaz nimet bir yer. Her sene Kasım ayında Caz festivali ayrıca yılın çeşitli zamanlarında ünlü sanatçıları ağırlıyor.

bologna (11)

Görülmesi gereken anatomi anfi tiyatrosu bulunuyor. 17 yy da tıp öğrencileri burada otopsi yapıp,insan anatomisi öğreniyorlarmış.Ben gezerken çok etkilendim diyebilirim. Anfi tiyatronun oturma yerleri son derece rahatsız nedeni ise öğrenciler ders yaparken uyuya kalmalarını önlemekmiş. Bologna’da gezerken bir çok ücretsiz galeri ve müze görebilirsiniz.

bologna (6)

bologna (8)

Ben ilgi alanıma girenleri gezmeyi tercih edenlerdenim zira vakit benim için çok önemli. Müzik müzesi, Giorgio Morandi müzesi,Ulusal Resim müzesi ve modern sanat galerisi bunlardan bazıları.

bologna (13)

Parkları ve bahçeleri oldum olası çok severim ve gezdiğim şehirlerde kaçırmamaya çalışırım. Margherita bahçeleri ve Orto botanik bahçelerini gezme fırsatım oldu. Bologna’da bir çok kilise bulunuyor bunlardan en önemlisi San Petronio ise, Maggiore meydanında.

bologna (4)

Yine bu meydanda bulunan Salaborsa kütüphanesi görülmeye değer zira burası belediye tarafından işletiliyor ve hafta sonları aileler çocuklarını alıp burada vakit geçirip, aktivitelere katılıyorlar. Yapının altında arkeolojik kalıntılar bulunuyor,yerler cam panellerle kaplı siz gezerken kalıntıları da inceleyebiliyorsunuz.

bologna (7)
Buraları gezerken insan kendine sormadan edemiyor acaba bir gün benim ülkemde de bunlar hiç bir çıkar gözetmeksizin olur mu… Ben gezdiğim şehirlerde kaybolmayı severim. Kayboldukça daha çok görür öğrenirim. Bologna’da da aynı şeyi yaptım hatta daha da ileri gidip kapısını açık gördüğüm binaların içine daldım.

bologna (12)

Huyum kurusun meraklıyım ne yapabilirim. İyi ki de yapmışım, harika avlulu yerler gezdim,içlerine girip yüksek merdivenlerini tırmandım. Bu binaların çoğu 19.yy dan kalma aralarında 18.yy da görebiliyorsunuz. Zamanın aristokrat,elitleri maddi olarak dara düşünce bu binaları iş yerlerine kiralamış veya satmışlar.  Sohbet ettiğim Bologna’lılar halen daha zenginlerin bu evlerde yaşamakta olduğunu söyledi.

bologna (9)

Sıra geldi yeme içmeye. Benim en sevdiğim restoran Drogheria della Rosa oldu. Eski bir eczaneden dönme küçük bir restoran,tamamen lokallerin buluşma yeri diyebilirim.Muhteşem lazanya ve tagliatelle alla Bolognese yapıyor. Tatil süresince burada iki kez yemek yedik.

bologna (1)

Diğer önerebileceğim yerler Al Pappagallo, All’Osteria Bottega,Diana ve hem yemek hem Caz severler için Cantina Bentivoglio. Bunun haricinde benim gibi hamur işi sever biri iseniz mutlaka ve mutlaka Paolo Atti/Figli isimli dükkana gitmenizde fayda var.  1880 den beri ayakta duran dükkanda dünyanın en lezzetli makarna ve çeşitlerini satın alabilirsiniz. Bir sonraki durak Mart ayında Roma. Roma Turları‘nı inceleyiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı