Macera

Deli İşi Yarışlar….

Macera yarışları ve koşmak bisiklet ile beraber 3. tutkum haline geldi. Kopamıyorum bir türlü.  Sınırları zorlamak acı ve kazanmayı birleştirmek hoşuma gidiyor. Dünyadaki en zor macera yarışlarının bir listesi. HT Spor sitesinden aynen aktarıyorum En sonuncusu ve en zorlusu 2010 ya da 2011 de katılmak tek hayalim :-)

KAYA MARATONU BUZ MARATONU MARATHON DES SABLES

Aylarca antrenman yaptınız! 42.195 kilometreyi koştunuz (maraton mesafesi) ve maratonu tamamladınız. Ama inanın bu zannettiğiniz kadar büyük bir mücadele değil. Tabii ki maraton en zorlu spor dallarından biri ama az sonra vereceğimiz örnekler bir insan vücudunun limitlerini aşan müsabakaların korkutucu listesi. Hatta bu müsabakalara katılmak için akıl sağlığında bir takım eksikler olması bekleniyor.

Zorlu biri olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bir de şöyle düşünün, 4 kilometre yüzdükten sonra 180 kilometrelik bisiklet parkurunu pedal çevirerek tamamlayın, 100 kilometre koşun ve Alaska kışının ortasında en sevdiğiniz en hızlı on altı köpeğinizle birlikte 1600 kilometrelik bir kızak yarışına katılın.

İşte bunları, bu sırayla yapabiliyorsanız o zaman gerçekten de zorlusunuz. Ancak bu örneklerden hiçbirinin abartı olmadığından emin olabilirsiniz. Demir Adam Dünya Şampiyonası’ndan verdiğimiz bu örnekler insan vücudunu o kadar çok zorluyor ki artık nerenizin ne kadar ağrıdığını anlayamadığınız gibi günlerce ayağa dahi kalkamıyorsunuz. Antarktika 100 Kilometre Yarışı’na katılarak dondurucu fırtınada koştuğunuzda da bir farkınız kalmıyor. Bu hafta başlayacak olan Iditarod’a katılırsanız da 14 saat karanlıkta bot üzerinde, dondurucu soğukta kürek sallayarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. (Yazı ve Fotoğraflar HT SPOR)

Foto Galerisi için tıklayınız.

-İŞTE “KATILMAK İÇİN DELİ OLMAK GEREK” DEDİRTEN SPORLAR-

10. Toughguy
Uzunluk: 13 kilometre
Yer: Güney Staffordshire, İngiltere
ABD ve İngiltere özel kuvvetlerinin tamamlamakta zorlandığı müsabaka olarak ün yaptı. 13 kilometreyi koşarak, yüzerek ve çamurda sürünerek tamamlıyorsunuz.

9. Tour de France
Uzunluk: 3540 kilometre
Yer: Fransa
Dünyanın en ünlü ve zorlu müsabakalarından olan 1903 doğumlu Tour de France, bu listede yer alan ve herkesin bildiği belki de tek organizasyon.

8. Iron Dog
Uzunluk: 4 kilometre
Yer: Alaska
Eksi 40-50 derecede, kar motosikleti üzerinde iki arkadaşın bir takımı oluşturduğu en eğlenceli yarışma!

7. Western States Endurance Run
Uzunluk: 160 kilometre
Yer: Nevada Dağları, Kaliforniya
1955’te at yarışı olarak başlayan bu organizasyon 1974’te bir yarışmacının atı kontrolden çıkıp gittikten sonra parkuru koşarak tamamlamaya karar vermesiyle bugünkü halini aldı. Parkur rekoru 15.5 saat ve katılanların çoğu 20 saatte bile bu yarışı tamamlayamıyor.

6. Iditarod
Uzunluk: 1770 kilometre
Yer: Alaska (Ayak basılmamış bölgeler)
12 ile 16 köpeğin bağlı olduğu kızaklarla yapılan bu yarışta doğa yarı yolda kalanlara pek de acımıyor. 10 ile 17 gün arasında tamamlanabilen parkuru kazananların çoğu 9 günde yarışı bitiriyor.

5. Antarctic 100k Ultra Race
Uzunluk: 100 kilometre
Yer: Antarktika
Buz maratonu olarak da tanınan bu yarışmayı tamamlamak için ayakta durmayı zorlaştıran rüzgarda, -20 dereceye yaklaşan ortamda, 10 ile 15 saat arasında koşmanız gerekiyor. Tamamı gün ışığında geçen yarışa 20 kişi alınıyor ve katılabilmek için 16 bin 500 dolar ödeme yapmanız gerekiyor.

4. Ironman World Championship
Uzunluk: 225 kilometre (3.8 km yüzme, 180 km bisiklet, 41 km koşu)
Yer: Kona, Havai
Triatlon’un SuperBowl’u olarak bakılan bu organizasyon için Wimbledon, Dünya Kupası ve Tour de France’ın karışımı deniyor. Yüzme kısmı açık okyanusta yapılan şampiyonada, ikinci sırayı alan bisiklet parkuru Havai’nin zorlu zemininde doğa içerisinde ayakta durmayı zorlaştıran rüzgarda tamamlanıyor. Son sırayı alan koşu ise 40 dereceyi geçen ısıda gerçekleşirken bu şampiyona 9 saatin altında tamamlanabiliyor. Amerika ve İngiltere’den gelen özel kuvvetler üyelerinin de katıldığı ve “En İyi Atlet” unvanını alabilmek için yarıştıkları şampiyonada, birçok asker müsabakayı tamamlayamıyor.

3. Primal Quest
Uzunluk: 650 – 800 kilometre arasında
Yer: Kuzey Amerika (2009 yarışı için Dakota seçildi)
Bu yarışta, dağ bisikleti kullanmanız, yüzmeniz, sürüklenmeniz, tırmanış yapmanız, ata binmeniz, iple tırmanış yapmanız, kayak kullanabilmeniz gerekiyor. 2002’de başlayan ve bugüne kadar Utah, Washington ve Montana’da yapılmış olan yarışmanın tanıtımı oldukça net, “Bir zamanlar dinozorların yaşadığı topraklarda yarışacak ve kalıntılarını göreceksiniz. Kabilelerin arasından geçecek ve kurucuların terkedilmiş altın madenlerine dalacaksınız.”

2. Yukon Arctic Ultra
Uzunluk: 690 kilometre
Yer: Kanada
Dağ bisikleti, kayaklı ayakkabı ya da sadece ayaklarınızı seçerek yarışmaya başlıyorsunuz. Ancak bu seçimi yaptıktan sonra değiştirme şansınız yok ve parkuru ilk seçiminizle tamamlamanız lazım. Şartların ne kadar zorlu olduğu 2007’de yaşanan örnekle anlaşılıyor, “Eksi 50 dereceyi geçen şartlar sebebiyle 100 kilometre kala yarışı durdurmak ve herkesi helikopterle almak zorunda kaldık.”

1. Marathon Des Sables
Uzunluk: 251 kilometre (Neredeyse 6 maratona eşit)
Yer: Sahra Çölü
Bu yarışmadaki aksesuarınız sadece ayakkabılarınız. “Dünya üzerinde ayakları bitiren yarış” olarak tanınan bu maratonda sıcaklık normal bir günde 50 derece. Sırt çantanızda taşıdığınız suyla 250 kilometreyi Sahra Çölü’nde tamamlamaya çalışıyorsunuz. Yüksek tepelerin yanı sıra taşlık engebeleri aşmak zorunda olduğunuz bu maratona katılmak için 3 bin 500 dolar giriş parası yatırmanız gerekiyor. Kazanana kupa veriliyor ama para ödülü sadece 5 bin 500 dolar ki bu ödüldeki amaç ulaşım masraflarınızı karşılamış olmak.


2 Yorum

2 Comments

 1. BAKİYE DURAN

  Aralık 10, 2009 at 11:42 pm

  MERHABALAR. BEN O DEDİĞİN DELİLERDEN BİRİRYİM.DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE ULTRA MARATON YARIŞLARINI KOŞTUM MACERA YARIŞLARINA KATILDIM ŞİMDİ HEDEFİM KUM ÇÖLÜ VE BUZ ÇÖLÜ YARIŞLARINA KATILMAK BİRDE HİMALAYALARDAKİ YARIŞLARI KOŞMAK İSTİYORUM. BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ.
  tel=

 2. BAKİYE DURAN

  Aralık 10, 2009 at 11:44 pm

  haberleşelim. sınırları zorlamak gerek

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı