Yemek

Cunda Mezeleri

Cunda Adası‘nda yediğim mezeleri bir yere not ettim; bulamıyorum diye hayıflanıyordum. Neyse kağıdı defterlerimin arasında buldum… Özellikle sabah erken saatte köylülerin yol kenarlarından eğilerek topladıkları otlardan yaptıkları enfes mezeler ve deniz mahsullerinden seçmeler şöyle…

I noted down the side dishes that I had on Cunda Island; but I was whining about that I couldn’t find it. Anyways, I found the paper at last… The delicious side dishes especially those that are made of the pasturages picked up by the local people and the ones from seafood sections are listed as here…

Bizim Denediklerimiz…Soyalı Kurutulmuş Ahtapot Tava, Fener Balığı Kavurması, Damla Sakızlı Kekikli Kalamar, Lor Peynirli Börek, Zeytinyağlı Kaya Koruğu Otu, Kaşarlı İstiridye Fırın, Zeytinyağlı Mantar, Pazı, Deniz Börülcesi…

The ones that we tried…Dried Octopod with soy, Fried angler fish, Calamari in gum mastic and thyme, Pastry with quark cheese, Olive oiled stonecrop, Baked osyter with melted cheese, Olive oiled mushrooms, garden orach and sea beans…

Cunda Mezeleri – Cunda Side Dishes

 

Soğuk Mezeler

Cold Side Dishes

Deniz Börülcesi – Sea beans
Cibes – Cibes
Turp Otu – Wild radish
Gelincik Otu – Rockling
Kayakoruğu – Stonecrop
Kodan Otu – Kodan grass
Isırgan Otu – Stinger
Kazayağı Salatası – Wild spinach salad
Karadabalık Roka Salatası – Garden rocket salad
Cunda Koyun Peyniri – Cunda Sheep Cheese
Cunda Kelle Peyniri – Cunda Kelle Cheese
Patlıcan Salata – Eggplant salad
Ermeni Usulü Ahtapot – Armenian Style Octopod
Yoğurtlu Turşu – Pickles with yoghurt
Karides Söğüş – Shrimp
Köz Patlıcan – Roasted eggplant
Levrek Marin – Sea bass
Rum Pilaki – Greek cold white beans vinaigrette
Balık Pastırma – Fish Pastrami
Somon Marin – Salmon
Levengin – Lavengin
Lakerda – Lakerda

Sıcak Mezeler

Hot Side Dishes

Sakızlı Ahtapot – Octopod with gum mastic
Kalamar Dolma – Stuffed squid
Balık Böreği – Seafood pastry
Fırında Ahtapot – Baked octopod
Dağ Kekikli Ahtapot Izgara – Grilled octopod with thyme
Isırgan Otlu Karides – Shrimp with stingers
Zencefilli Karides – Gingered shrimp
Rum Usulü Balık Lokma – Gingered shrimp
Kalamar Izgara – Grilled calamari
Kalamar Tava – Fried calamari
Kalamar Fırın – Baked calamari
Izgara Pastırma – Grilled pastrami
Levrek Bohça – Packed sea bass
Kağıtta Karides – Shrimp enveloped in paper
Kağıtta Balık Pastırma – Fish patirma enveloped in paper
Hamsi Topik – Anchovy
Köz Biber Dolma – Roasted Stuffed Pepper
Lor Böreği – Curd pastry
Fener Şiş – Skewed angler fish
Fener Kavurma – Fried angler fish

Tags : Cunda Mezeleri

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


3 Yorum

3 Comments

 1. Misafir

  Eylül 15, 2008 at 2:32 am

  Emre’cigim agzimin suyu bir kez daha akti. Bir an önce Cunda’ya gitmeliyiz.Volkan bu resimleri görmesin daha iyi…….

  Natali

 2. Misafir

  Eylül 15, 2008 at 2:33 am

  ada hakkında güzel bir kaç web adreside benden olsun ; http://www.cundada.com

  http://www.cundaadasi.net

  (adanın çok güzel bir panaroması yer alıyor tavsiye ederim

 3. Lutfiye

  Ağustos 11, 2011 at 9:15 am

  Fener Baligini cok sevdiyseniz birde Cihangir/Savoy’da deneyin derim ;)Guvec’te cok cok leziz yapiyorlar !

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı