Müze

Albert Gabriel Sergisi

Pazar turunda soluğu Beyoğlunda aldık…Burada YK Sanat’a uğradık…

Yapı Kredi Kültür Merkezi Kâzım Taşkent Galerisi, Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. 15 Eylül – 11 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergi, uzun yıllar ülkemizde yaşayan ve yeri doldurulamaz pek çok çalışmaya imza atan mimar-arkeolog Albert Gabriel’i yeniden gündeme getiriyor.

Beni sergide en çok heyecanlandıranlar ;

 • Mimar, Arkeolog,Gezgin, Ressam,Fotoğrafçı ve yazar olarak tüm sıfatları birbirinde barındırmasını,
 • Mimari çizimlerindeki kara kalem kusursuzluğunu,
 • Fotoğraflarını,
 • Gezdiği ülke ve şehirlerin 1910-1950’lerdeki hallerinini tasvirini,
 • Ülkemizde amasya,Tokat,Siirt ve özellikle Niğde’deki eserlere ilgisi…

İlgili Linkler

http://istanbul.metblogs.com/archives/2006/09/albert_gabriel.phtml
http://hasankeyf.itgo.com/hasankeyf2.html
http://www.inha.fr/article.php3?id_article=1207

Albert Gabriel

Collège de France’da hocalık yapan, aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi üyesi olan Gabriel, genelde İslam arkeolojisi üzerine olan uzmanlığıyla biliniyor. Çalışma hayatının önemli bir kısmını ülkemize ayıran Gabriel, 1926-1930 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi kürsüsünün başına geçmekle kalmadı, adı daha sonra Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsüolacak İstanbul Fransız Arkeoloji Enstitüsünü kurdu. 1930-40 arasında Anadolu ve İstanbul’daki önemli tarihi yapılar hakkında monografiler hazırladı. 1908-1959 yılları arasında ülkemize kırkın üz
erinde seyahat düzenleyen Gabriel, Türk hükümetinin isteği üzerine 1925’ten 1960’lara dek tarihi yapıların araştırılması, korunması ve restorasyonu üzerine pek çok çalışma yapıp raporlar hazırladı.

Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin sergisi, Gabriel’in Türkiye ağırlıklı çalışmalarını gözler önüne seriyor. Neler yok ki: Mimari çizimler, Amasya’dan Mardin’e Bursa’dan Diyarbakır’a çektiği 50 adet 30×40 boyutunda fotoğraf; Türkiye, Yunanistan, Ortadoğu ve Avrupa’yı betimleyen suluboyalar, Rodos adası ile ilgili suluboyalar ve büyük boyutlu boyalı desenler; Boğaziçi yalıları, Mardin, Anadolu camileri ve medreseleri betimleyen desenler; Güzel Sanatlar Okulu’na yaptığı eserler, çalışmaları sırasında kullandığı malzemeler, kişisel eşyası… Tüm bu eserler, Gabriel’in Bar-sur-Aube’daki 1973’ten beri kullanılmayan evinde, serginin de küratörü olan Pierre Pinon tarafından keşfedildi.

———

http://www.yenisafak.com.tr/kultursanat/?t=16.09.2006&q=1&c=14&i=5343&Me%C4%9Fer/Albert/Gabriel/gizli/bir/ressamm%C4%B1%C5%9F

Tags: İstanbul Gezisi, Beyoğlu Gezisi, Albert Gabriel Sergisi


2 Yorum

2 Comments

 1. Zülküf GÜNELİ

  Mart 15, 2009 at 9:01 pm

  “”Albert Gabriel Sergisi” yazısına hiç yorum yapılmamıştır.”” notunu görünce dayanamadım. Sergiyi gezme fırsatım olamadığı, ve zamanında duyamadığım için, gezememe rağmen, bu büyük Gezgin, Mimar, Arkeolog Fransız için birkaç cümle yazmaktan kendimi alıkoyamadım.
  Çünkü, Albert Gabriel, yaşadığı dönemde ve özellikle de Türkiye’ deki bir çok kenti, adeta “Mecnun” gibi dolaşarak, Atalarımızın bıraktığı Mimari ve Kültür Mirasımızı, bugünün ulaşım ve iletişim imkanlarının çok altında imkanlarla, mükemmel belgeler olarak bizlere ileterek çok büyük bir misyon yüklenmiştir.
  Doğa, Kültür, Sanat, Mimari yapıtlar hayranı bu Büyük İnsan, Türkiye’de hakkettiği şekilde tanıtılmamıştır. Kendisine, magazin sayfalarını boy boy süsleyen bir Paris Hilton kadar bile önem verememişizdir. Başta biz mimarlar olarak, hepimizin günahı çoktur diye düşünüyorum. Eserlerinden anladığımız kadarı ile fotoğraf makinesi ve malzemelerini, çizim malzemelerini, katır sırtında oradan oraya dolaşarak, çoğu kez harap ve içine girmenin bazen yasal, bazen maddi imkansızlıklardan kaynaklanan engellere rağmen, metropol kentlere yakın illerde olduğu kadar, 1500-2000Km. uzaklıktaki Doğu ve Güneydoğu illerimizde de aynı titizlikte çalışarak projeler bile yapmıştır. “Voyage Archeologiques dans la Turquie Oriantale” adlı muhteşem eserinde, Hasankeyf, Mardin, Silvan, Harput, Şanlıurfa ve daha birçok yeri gezerek, 100 yıla yakın bir süre önce buralardaki yapıların tasarım, uygulamaları ve sosyal yaşamı ile ilgili otantik belgelerin, günümüze taşınmasını mümkün kılmıştır. 5.5 Km. uzunluğundaki muhteşem Diyarbakır Surlarının ve yaklaşık 83 burcunun en önemlilerinin relevesini yapmış, bu yetmiyomuş gibi, Evlibeden(3 katlı iç mekanları olan büyük bir savaş yönetim ve lojistik binası konumunda), Yedi Kardeşler, Nur, Harput Kapı(şimdiki Dağ Kpı), Keçi Burcu gibi burçların, içine girerek günlerce iç mekanların rölevesini çıkarmıştır. Kısmen harap olan burçlar için(örneğin Evli Beden Burcu gibi) öneri restitüsyon projeleri hazırlamıştır. 1972 Yılında 89 yaşında vefat eden bu Büyük İnsan için, çok geç te olsa, anısını sıcak tutacak, yeni nesillere, yaşamını örnek gösterecek, her yıl ölüm yıldönümünde, mütevazi, ama çok anlamlı, anma törenleri düzenlemek, kişiliği ve mesleki yaşamı gibi konularda araştırmalar yapmak, ilgili kurumlara yaptırmak, bu şahsiyete karşı bizlerin en acizane bir vefa borcu olur kanısındayım. Bu yazımı zahmet edip okuyanlara şimdiden teşekkür ederim.
  Prof. Dr. Zülküf GÜNELİ 15.03.2009 Diyarbakır.

 2. Zülküf GÜNELİ

  Mart 17, 2009 at 11:02 pm

  Albert Gabriel ile ilgili sergi için yazdığım yorum yazımı yayınladığınız için teşekkür ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı