Türkiye Gezileri

TEMA Yeşiliz Dergisi

TEMA vakfının Yeşiliz dergisinin bu sayısının ana konusu Bisiklet ve çevreye duyarlılığı… Dergi’de ben de bu sayıda bir bölümde konu oldum. Ayrıca dergiye bağlantılar sayfasının hazırlanmasında katkıda bulundum… Alırsanız TEMA’ya ve bu güzel derginin devamlılığına katkıda bulunursunuz ! Lütfen daha fazla bilgi için bu yazının altındaki devamını oku bağlantısına basınız…

Tekerlekler doğa için dönsün: Bisiklet

Bisiklet insanoğlunun bildiği en yararlı araçtır. Diğer tüm ulaşım araçları gün geçtikçe kâbusa dönüşüyor. Sadece bisiklet‘in kalbi hâlâ temiz”

İris Murdoch/ “Kırmızı ve Yeşil” adlı kitabından…

yeşilİZ dergisi, sekizinci sayısının dosyasında doğa dostu ulaşım aracı bisiklet‘i konu aldı. yeşilİZ bisiklet dosyasında yerel yönetimlerin dünyada ve Türkiye’de bisiklet‘e yaklaşımını, şehir içinde bisiklet‘li ulaşımın önündeki engelleri, bu konudaki önerileri, bisiklet‘in çevreye, topluma, bireye, sağlığa ve ekonomiye olumlu katkılarını araştırdı.

TEMA Vakfı tarafından 38 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan yeşilİZ dergisinin mart-nisan sayısında dosya konusu “Bisiklet”…

Bisiklet‘e ulaşmak bisiklet‘le ulaşmak…

Dünya metropollerinde nüfusla birlikte motorlu araç sayısı her geçen gün artıyor. Hava kirleniyor, gürültü çoğalıyor, trafik kilitleniyor, küresel iklim değişikliği hızlanıyor, petrol bağımlığı ve trafikte kaybedilen zaman ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Yapılan araştırmalar özellikle büyük kentlerde hareketsizliğe ve strese bağlı kalp, obezite, hipertansiyon ve depresyon türü sağlık sorunlarının da ciddi bir artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Hollanda, Danimarka ve Almanya gibi ülkeler yaşanan tüm bu sorunlara yönelik bir çözüm olarak kalbi hâlâ temiz bisiklet için yollar, parklar, projeler, eğitimler yapıyor ve daha da yaygınlaşması yolunda ciddi adımlar atıyorlar. Bu adımlar neler? Türkiye ne durumda, ne yapmalı? Bisiklet‘in çevreye, topluma, bireye, ekonomiye, sağlığa yararları neler, şehir içinde bisiklet kullanımı için neler öneriliyor? yeşilİZ sekizinci sayısının dosya konusunda bu soruların yanıtlarını arıyor.

yeşilİZ okurları, derginin mart-nisan ayısında ayrıca;

 • Sosyal sorumluluklarını ürettikleri bisiklet‘li projelerle yerine getiren 4 doğa ve bisiklet tutkununu,
 • Bisikletsever, yazar ve çizer Aydan Çelik’in bisiklet için kaleme aldığı “manifesto”yu,
 • TEMA Vakfı’nın bisikleTEMA Projesi’nin ayrıntılarını ve ilki düzenlenen bisiklet sempozyumu’nu,
 • Bozayıları ve Doğa Derneği’nin bozayı projelerini,
 • Güzelliği nedeniyle koleksiyoncuların kıskacındaki Apollo Kelebeği’ni,
 • Bali’de gerçekleşen iklim değişikliği toplantısından izlenimleri,
 • Bisiklet sporunun efsane ismi Lance Armstrong’u
 • Çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit olan atık yağ sorununu ve çözüm önerilerini,
 • Deniz dostu balıkçılığı ve bu alanda yürütülen proje örneklerini,
 • Levent semtinin bisiklet ustası Yılmaz Ülker ile söyleşiyi…

Ve daha pek çok konu bulacaklar…

“Biriniz yoksa eksiğiz, sizinle yeşilİZ” sloganıyla bir yıl önce yola çıkan, TEMA Vakfı tarafından 38 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan yeşilİZ dergisinin sekizinci sayısı tüm dergi ve gazete bayilerinde ve www.yesiliz.net adresinde satışa sunuluyor. Dergiye dijital abonelik de www.emecmua.com adresinde yapılabiliyor. “Paylaşın herkes okusun” diyenler ise www.devredergi.com adresinde derginin son sayısıyla birlikte dört adet farklı dergiden oluşan yeşilİZ paketini bulabilecek.

Tags: Tema Vakfı, Yeşiliz Dergisi


4 Yorum

4 Comments

 1. Misafir

  Eylül 15, 2008 at 2:37 am

  Gerçekten Temacıyım, sonuna kadar destekliyorum.

 2. Sibel Vancı

  Şubat 14, 2010 at 3:32 am

  Merhaba..
  Bisikletle yeni ilgilenmeye başladım.Mart/Nisan 2008 sayınız çok dikkatimi çekti,nasıl bulabilirim,bu sayınızı nasıl edinebilirim.
  Bisikletle ilgili Belediye ile paylaştığım ve hayata geçirmeye çalıştığım projelerim var.Daha da bilgili olmak adına derginizin bu sayısı çok değerli benim için.Yardım edebilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla
  Sibel Vancı
  sibelvanci@gmail.com

 3. zehra özeçoğlu

  Haziran 10, 2010 at 11:28 am

  bende bir tema üyesiyim tema türkiye erozyonlala mücadele ağaçdikme şeyidir sizde tema çocuğu olun ülkemizi kurtarın

 4. coco ömer

  Haziran 16, 2011 at 8:50 pm

  çok iyi buluyorum çalışmalarınızı daha çok ağaç dikmeliyiz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı